abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi26736
Nozares raksti2320
Ekspertu atbildes3041
Kāpēc māla apmetums uzlabo mājokļa veselību? Skaidro eksperts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kāpēc māla apmetums uzlabo mājokļa veselību? Skaidro eksperts

Kāpēc māla apmetums uzlabo mājokļa veselību? Skaidro eksperts

Raksta autors: Harijs Tučs, "RB&B EKOmateriāli" pārstāvis

Pieaugot energoresursu cenām, ēkas tiek celtas aizvien blīvākas. Tā kā blīvo konstrukciju dēļ telpā praktiski vairs nenotiek gaisa apmaiņa, tad telpā var uzkrāties mitrums un palielināties gaisa piesārņojums. Kvalitatīva un veselīga gaisa nodrošināšanai aizvien lielāka nozīme ir konstrukcijas materiāliem, kas spēj novērst lielas mitruma svārstības un absorbēt kaitīgās vielas.

Mitruma pīķu novēršana

Māls spēj uzsūkt mitrumu, novēršot gaisa mitruma palielināšanos, un atdot to atkal atpakaļ telpā, kad gaiss ir kļuvis sausāks. To sauc par absorbciju un desorbciju. Māls gan nevar pilnībā izvadīt mitrumu no telpas un nevar arī būt gaisa mitrinātājs, ja gaiss ilgstoši ir pārāk sauss, jo kaut kāda iemesla dēļ gaisa apmaiņa ir par lielu. Māla apmetums var novērst mitruma pīķus, ko izraisa liels mitruma daudzums, piemēram, no ēst gatavošanas, mazgāšanās dušā vai no izžautas slapjas veļas. Tas funkcionē kā mitruma buferis, kas uzsūc un uzglabā lieko mitrumu. Tāpēc telpā saglabājas vienmērīgs mitruma līmenis.

Mums bieži jautā, cik bieza māla kārta ir vajadzīga, lai panāktu jūtamu mitruma regulēšanas efektu? Optimālu mitruma apjoma uzsūkšanu nodrošina māla apmetums vai māla plātne 15 mm biezā kārtā. Ja mitrums telpā ir palielināts, labs māla apmetums pirmo divu stundu laikā spēj uzņemt vairāk nekā 25 g/m2. Tas nodrošina to, ka neaizsvīst logi, neveidojas kondensāts uz sienām un pelējuma sēnēm nav augšanai un attīstībai nepieciešamā mitruma.

Banner 280x280

Turklāt ir pierādīts, ka nav īpaši liela atšķirība starp 15 mm un 25 mm biezām kārtām. Paši svarīgākie ir apmetuma kārtas virsējie milimetri, kur notiek izšķirošā mitruma apmaiņa. Lai ūdens molekulas iespiestos dziļāk par 15 mm sienas konstrukcijā, paiet ilgs laiks, pa kuru jau mitrums sen ir izvēdinājies vai arī situācija ir mainījusies.

Gaisa attīrīšana

Foto: Freepik.com/ yanalya

Līdzīgi kā ar mitruma uzsūkšanu, māls spēj absorbēt kaitīgās vielas un smakas. Latvijas Būvnormatīvu izstrādātāji uzskata, ka “galvenais instruments gaisa kvalitātes uzlabošanai ir ēku ventilācijas sistēmas”[1]. Taču Šveices pētījums apliecina pretējo, proti, ka mehāniskās ventilācijas iekārtas gaisa piesārņojuma problēmu ne vienmēr atrisina, bet gan vēl vairāk saasina. Pētījumā par gaisa kvalitāti zema enerģijas patēriņa mājās tika konstatēts, ka dažās mājās ar mehānisko ventilāciju ir lielāka formaldehīdu koncentrācija, nekā mājās bez ventilācijas iekārtām [2]. Tas tiek skaidrots gan ar nepietiekošu gaisa apmaiņu, ja ventilācija darbojas normālā režīmā, gan ar to, ka ventilācija „izsūc” kaitīgās vielas no konstrukcijām, tā vēl vairāk pasliktinot gaisa kvalitāti.

Kaitīgās vielas jeb tā sauktie gaistošie organiskie savienojumi (GOS), kas ir celtniecības materiālos, elektroprecēs, mēbelēs, paklājos, tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļos u.c., rada ne tikai nepatīkamas smakas, bet var izraisīt arī galvassāpes, koncentrēšanās samazināšanos, alerģiskas reakcijas, niezi un citas veselības problēmas.

Mūsdienās vairs nenodala sliktu smaku no kaitīgas smakas, jo arī slikta smaka nav veselīga. Ja telpā ir svaigs gaiss, tā jau pati par sevi ir vērtība. Māls nevar atindēt gaisu, proti, nevar noārdīt jeb sadalīt kaitīgās vielas, bet māls var tās absorbēt un uzglabāt, sasaistot un noturot smaku molekulas līdz brīdim, kad kaitīgo vielu koncentrācija telpā ir samazinājusies, t.i., izvēdinājusies līdz niecīgam daudzumam, un tikai tad šīs molekulas tiek atbrīvotas tādā apjomā, ka mēs tās nevaram sajust. Labs piemērs ir cigarešu smaka, ko var samazināt ar māla apmetumu. Turklāt mālu izmanto arī kanalizācijas ūdeņu attīrīšanā.

Darbības mehānisms: mazas daļiņas – liels laukums

Māla minerāli sastāv no vairākiem slāņiem jeb plāksnītēm. Būtiskākā māla fizikālā īpašība ir ļoti lielais iekšējās virsmas laukums. Dažu minerālu iekšējās virsmas laukums vienā gramā ir 10 kvadrātmetri, bet citiem – 1000 kvadrātmetri, tas ir aptuveni 30 x 30 metrus liels laukums. Tāpēc tie var saistīt lielu daudzumu ūdens tvaiku. Māla minerālus kā absorbentus izmanto ne tikai medicīnā, bet arī naftas produktu attīrīšanai.

Termiskā akumulācijas masa

Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta māla produktu termiskajai akumulācijas masai, kas ir ļoti būtisks priekšnosacījums patīkamam telpas klimatam un labai skaņas izolācijai. Ilgu laiku uzmanības centrā bija ārkārtīgi bieza siltumizolācija un maksimāli vieglas ēkas. Šobrīd arvien vairāk tiek atzītas smago celtniecības produktu priekšrocības, kas izlīdzina temperatūras svārstības. Visiem ir zināms teiciens, ka masīvas ēkas vasarā tik ātri neuzkarst un ziemā strauji neatdziest. Raugoties no klimata pārmaiņu aspekta, tiek uzskatīts, ka aizsardzība pret vasaras tveici nākotnē kļūs svarīgāks aspekts nekā siltumizolācija, un vasaras tveice kļūs par primāro problēmu. Piemēram, Itālijā ir ļoti izplatīti celtniecības produkti no māla, jo nav nemaz daudz citu variantu, lai izpildītu aizvien stingrākas būvnormatīvu prasības par aizsardzību pret vasaras tveici.

Veselīga estētika

Nevajadzētu par zemu novērtēt krāsas ietekmi uz noskaņojumu un labsajūtu. Māla apmetums un krāsa nav tikai brūna un garlaicīga. Krāsas devējs ir nevis krāsviela vai pigmenti, bet gan māla minerāla veids, kas ir gan zaļganos, gan sārtos, gan melnos un citos toņos. Piemēram, kaolinītu izmanto balto toņu ražošanā. Pateicoties savam dzīvīgajam izskatam, tas ir ne tikai optiski pievilcīgs, bet arī patīkams taustei. Virsmas tekstūra ir atkarīga no sastāvdaļām un uzklāšanas veida. Pievienojot perlamutra graudus, var panākt mirdzuma efektus un atkarībā no virsmas apstrādes, var iegūt gludu vai graudainu izskatu.

Vēdināšana paliek spēkā

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Lai arī cik izcilas būtu māla fizikālās īpašības, vēdināšanu nedrīkst atstāt novārtā. Māls ir pavisam vienkāršs materiāls, un tas nav nekāds brīnumlīdzeklis. Māls var mitrumu uzglabāt un līdzsvarot, bet tas nevar mitrumu saražot. Piemēram, ja ēkā ir ļoti intensīva gaisa apmaiņa, tad arī māla spējas kaut kad ir izsmeltas. Vai, ja telpās ilgstoši ir palielināts mitruma līmenis, tad arī absorbcijai ir sava robeža, tāpēc vēdināšana ir nepieciešama, lai izvadītu no telpas lieko mitrumu, kaitīgās vielas, CO2, mikroputekļus un ielaistu telpās skābekli.

Avoti:

[1] Nosaka gaisa kvalitātes rādītājus publisko ēku iekštelpām. Ekonomikas ministrija, Sabiedrisko attiecību nodaļa. Publicēts 13.05.2021. https://www.em.gov.lv/lv/jaunums/nosaka-gaisa-kvalitates-raditajus-publisko-eku-iekstelpam?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F (skat. 01.03.2022.)

[2] LIWOTEV: Zusammenfassung. Luftqualität in Wohnbauten mit tiefem Energieverbrauch. Bau und Umweltchemie. Beratungen + Messungen AG. http://www.projekt-oekotop.de/07_download/gesundheit/03b%20Schweizer%20Studie%20-%20OSB.pdf (skat. 01.03.2022.)

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

2024. gada 17. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu, kuras ietvaros varēs uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kā arī sekmēt energoservisa kompāniju jeb ESKO tirgus attīstību Latvijā.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.