Kāpēc rodas pelējums mājās?
Kā rodas pelējums?
Ja virsma ir auksta un apkārtējais gaiss ir vēss, relatīvais mitrums būs augstāks. Ja ilgstoši telpā ir ļoti mitrs gaiss, tad saskarē ar sienas, caurules vai loga virsmu, var sākt veidoties pelējums. Sienu apdares materiāli, piemēram, krāsa, tapetes vai koksne, kas ilgstoši tiek pakļauti mitruma iedarbībai, var tikt pilnībā vari daļēji bojāti.
Pelējums rodas vietās, kurās mitrums veicina tā sporu attīstību. Mitrums rodas, iekštelpu gaisam pilnībā kondensējoties uz vēsākām ēkas konstrukcijas virsmām, logiem vai caurulēm. Zinātnieki ir konstatējuši, ka pelējums var rasties arī tad, ja relatīvā mitruma līmenis ir mazāks, nekā 100%. Tas var sākt parādīties jau pie 80% relatīvā mitruma. Parasti pelējums rodas ārsienu stūros, uz sienām aiz cieši piebīdītām mēbelēm vai uz logu ailēm un termiskiem tiltiem, kuru temperatūra ir par 6-8C grādiem vēsāka, nekā pārējā telpā. Uz ēkas konstrukciju materiālu savienojumu vietām, kur ir lielāka siltumenerģijas plūsma, veidojas termiskie tilti. Termisko tiltu izraisītā problēma ir iekšējo virsmu temperatūras pazemināšanās, un tas rada mitrumu atsevišķās konstrukcijas daļās, kā arī veicina būtiskus siltuma zudumus. Lai samazinātu izmaksas par apkuri un novērstu termisko tiltu radītās problēmas, tie ir jānosiltina.
Ko darīt, lai novērstu pelējuma risku?
Lielākajā daļā gadījumu no pelējuma var izvairīties, ja izvēlas atbilstošu apkures režīmu, vēdina telpas un izvada lieko mitrumu, nenovieto mēbeles vēsākajos istabu stūros vai cieši pie ārsienām. Pelējuma likvidēšana jāuztic speciālistiem, lai samazinātu atkārtotas parādīšanās risku.
Pelējumu var novērst, izmantojot speciāli tam paredzētās krāsas un pārklājumus, piemēram, sienu minerālkrāsu, kas aizsargā sienas no pelējuma. No ekoloģiskā viedokļa speciālo krāsu izmantošanai ir divas priekšrocības – tās ir drošas apkārtējai videi, jo izgatavotas no dabiskiem materiāliem, un rada veselīgāku mikroklimatu telpās.
Ja siltākā telpā gaiss ir mitrs, tad ieteicams durvis uz vēsāku telpu turēt ciet, lai pasargātu no mitrā gaisa kondensēšanās un samazinātu pelēšanas risku.
Ja dienas laikā neatrodaties mājās vai esat izgājuši ārā uz ilgāku laiku, tad ieteicams samazināt apkures temperatūru, bet ne zemāk par 15C. Pretējā gadījumā gaiss kļūs pārāk mitrs un palielināsies pelēšanas risks. Ņemiet vērā, jo vēsāka ir istabas temperatūra, jo biežāk tā būs jāvēdina, lai samazinātu gaisa mitrumu.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors BobPetUK
Matthias Grazt – Baltijas Vides Forums, Vācija.