Kas ir Design-build pieeja būvniecībā un kā tā var atvieglot mājas celtniecību?
Dzirdot vārdu salikumu “mājas būvniecība”, nevienam vien pār muguru pārskrien skudriņas: neskaitāmi dokumenti, iestādes, dažādi uzņēmumi, pie kuriem ir jāvēršas vēl pirms darbiem būvlaukumā, un visbeidzot vēl paša būvnieka atrašana. Ja nav pieredzes būvniecībā vai vismaz iespaidīgas brīvā laika rezerves, šis var šķist ļoti sarežģīts process. Šobrīd pasaulē māju būvniecībā strauji attīstās Design-build pieeja, kas būtiski atvieglo mājas ieceres īstenošanu. Kas ir Design-build pieeja būvniecībā un kā tā var atvieglot mājas būvniecību? Stāsta Mikus Mezītis, “Timbero Latvia” būvniecības projektu vadītājs.
Arvien vairāk nozares līderu un klientu atzīst šādas pieejas priekšrocības un izvēlas to, lai nodrošinātu efektīvāku, ātrāku un kvalitatīvāku projektu īstenošanu.
Design-build pieeja apvieno projektēšanas un būvniecības posmus vienā procesā, nodrošinot ievērojamas priekšrocības gan klientiem, gan nozares profesionāļiem. Tas nozīmē, ka projektētāji un būvnieki strādā roku rokā jau no paša projekta sākuma, tādējādi kopā uzņemoties atbildību par projekta īstenošanu. Latvijā šādu sadarbību ir izveidojuši koka māju būvnieki “Timbero Latvia” un arhitektūras birojs “Trīs arhitektūra”, kopīgi piedāvājot māju sēriju “Alma”. Izvēlētā Design-build pieeja sniedz vairākus ieguvumus.
1. Īsāks projekta īstenošanas laiks
Pateicoties būvnieka iesaistei jau projektēšanas stadijā, abas puses ir pilnībā informētas par projektu. Tādējādi tiek taupīts laiks, kurā būvnieks iepazīstas ar projektētāju un projektu, veic tāmēšanu, precizē konstruktīvos risinājumus un citus jautājumus.
2. Viens atbildīgais
Viens uzņēmums ir atbildīgs par visu projektu: par tā kvalitāti, galarezultātu, kopējām izmaksām un par to, cik ātri būvniecība var tikt pabeigta. Tas nodrošina to, ka problēmsituācijās atbildība netiek “novelta” uz otru pusi un beigās to neuzņemas neviens. Daudz lielāka uzmanība tiek pievērsta detaļām, tostarp budžetam, ‒ visas projekta izmaksas tiek ņemtas vērā jau procesa sākumā un aktualizētas atbilstoši izmaiņām projektā.
3. Mazākas izmaksas
Projekta izstrādes gaitā ir iespējams pieņemt lēmumus par ekonomiski pamatotiem būvniecības risinājumiem. Jebkuras potenciālās izmaiņas projektā arhitekts uzreiz saskaņo ar būvnieku. Līdz ar to nav slēptu izmaksu, kas rodas, uzsākot būvniecību, un ir daudz vienkāršāk iekļauties sākotnēji noteiktajā budžetā.
4. Pārskatāmība un kontrole
Par darbu statusu un termiņiem ir viens atbildīgais. Tas atvieglo saziņu, kā arī darba gaitā ir mazāk kļūdu un pārpratumu. Līdz ar to projektēšanas un būvniecības gaita ir vieglāk pārvaldāma un kontrolējama.
Eksperts stāsta: “Uzklausot klientu vēlmes, esam nonākuši pie secinājumiem, kādām vajadzētu būt vidējas platības koka karkasa mājām. Ar ergonomisku plānojumu, kurā nav nekā lieka, tajā pašā laikā visas telpas būtu ērtas un funkcionālas. Lai īstenotu šādu ieceri, esam apvienojuši spēkus ar “Trīs arhitektūra” un piedāvājam māju sēriju “Alma”. Izmantojot Design-build pieeju, organizējam darbus tā, lai mūsu klientiem mājas būvniecība būtu viegla un saprotama."