Kas ir ilgtspējīga būvniecība?
Šobrīd būvniecībā aizvien aktuālāki kļūst ilgtspējīgi risinājumi. Bažas par straujajām klimata pārmaiņām ir likušas māju īpašniekiem rūpīgi pārdomāt būvniecības procesus un būvēt videi draudzīgas mājas. Ilgtspējīga būvniecība nebūt nenozīmē celt māju tikai un vienīgi no dabīgiem materiāliem, izvairoties no visiem mūsdienīgajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem. Ilgtspējīga būvniecība nozīmē tādas mājas projektēšanu un uzcelšanu, kas ir energoefektīva, ar labu siltumizolāciju, izcilu gaisa kvalitāti, dabai draudzīgiem materiāliem, kā arī organisku iekļaušanos apkārtējā vidē. Ilgtspējīgas būvniecības pamatā ir resursu un enerģijas taupīšana, lai mazinātu būvniecības radīto ietekmi uz apkārtējo vidi. Ne mazāk svarīgs faktors ir cilvēka labsajūta – ilgtspējīga māja ir ērta un funkcionāla, nodrošinot mājas iemītniekiem optimālus dzīves apstākļus. Radīt ērtu un mūsdienīgu dzīves vidi, kas atbilst mūsdienu tehnoloģiskajām prasībām, vienlaicīgi rūpējoties par apkārtējo vidi un nākamajām paaudzēm – tā sen kā nav nekāda utopija, bet mūsdienu realitāte, jo šobrīd cilvēki vairs neizvēlas būvēt lielas mājas, lai tajās kopīgi dzīvotu vairākas paaudzes, bet gan kompaktas un ilgtspējīgas mājas, kas nepasliktinās nākamās paaudzes iespējas dzīvot drošā un tīrā vidē.
Flīzes – piemērots risinājums ilgtspējīgām mājām
Autors: Shutterstock.com
Flīzes jau vēsturiski ir bijis materiāls, kas tiek ražots no dabīgām izejvielām, un gadu simtiem ilgi flīzes nemainīgi ir videi un cilvēkam draudzīgs risinājums. Flīzes tiek ražotas no dabīgām izejvielām, piemēram, māla, smiltīm, dolomīta, ūdens u.c. materiāliem. Šīs sastāvdaļas tiek sajauktas, žāvētas un apdedzinātas, lai izveidotu segumu, kas nodrošina izturīgu virsmu ar minimālām apkopes prasībām. Dabīgo materiālu izmantošana samazina uz vidi radīto ietekmi flīžu ražošanas procesa laikā. Kā arī flīžu ražotāji nemitīgi cenšas atrast aizvien jaunas tehnoloģijas, kā ietaupīt resursus un enerģiju flīžu ražošanas laikā. Kā piemēru varam minēt ūdens patēriņu – šobrīd vidējais ūdens patēriņš flīžu ražošanai ir 10 l/m2, bet pirms 10 gadiem tas bija aptuveni 12 l/m2. Lai arī tas varētu šķist niecīgs ietaupījums, tomēr ūdens ir viens no pasaules vērtīgākajiem resursiem, un jau šobrīd daudzās pasaules valstīts tas ir ierobežotā daudzumā, tādēļ ir svarīgi apdomīgi rīkoties ar ūdens resursiem un meklēt risinājumus, kā samazināt ražošanas procesā izlietoto ūdens patēriņu. Flīžu ražošanas izejvielas ir pieejamas visur pasaulē, līdz ar to ražošanas procesā nav nepieciešamas garas loģistikas ķēdes, kas palielina oglekļa emisijas un ražošanas procesā atstāto negatīvo ietekmi uz vidi.
Materiāls, kas kalpos gadu desmitiem
Autors: Shutterstock.com
Ne mazāk svarīgs fakts ir flīžu izturība un ilgais izmantošanas laiks. Flīzes ir ļoti izturīgas pret nodilumu un kalpo salīdzinoši ilgāk nekā citi būvmateriāli, kā arī tās neizdala gaistošus toksiskus savienojumus, kas ir raksturīgi dažiem materiāliem, kuri ražoti no plastmasas vai sintētiskajiem materiāliem. Keramikas flīzes ir arī ļoti higiēniskas un viegli tīrāmas, līdz ar to jums nebūs jāizmanto ķīmiski tīrīšanas līdzekļi to kopšanā. Tās neuzsūc netīrumus un alergēnus, tādējādi padarot dzīves vidi tīrāku un veselīgāku. Arī remonta vai mājas nojaukšanas gadījumā flīzes neradīs liekus atkritumus, jo tās viegli pārstrādājas un ir izmantojamas kā pildviela, piemēram, būvējot ceļus. Minimālais atkritumu daudzums gan ražošanas procesā, gan flīžu demontāžā padara keramikas flīzes par ļoti ilgtspējīgu sienu un grīdu seguma materiālu.
Ja arī jūs šobrīd esat mājas projektēšanas vai būvniecības procesā, gaidīsim jūs ciemos Hansas flīžu tirgū! Pie mums uz vietas ir pieejams plašākais flīžu klāsts visā Latvijā – jūs noteikti atradīsiet savas mājas dizainam piemērotu risinājumu!