Kas ir kadastrālā vērtība, kā to nosaka un vai to var apstrīdēt?
Kadastrālā vērtība ir nekustamā īpašuma vērtība, kas tiek aprēķināta atbilstoši starptautiski atzītiem, vienotiem un valdības apstiprinātiem vērtēšanas kritērijiem visā valsts teritorijā, ņemot vērā īpašuma atrašanās vietu, reģistrētos datus par īpašuma kvalitatīvo stāvokli, tā platību un izmantošanas veidu, iespējamos apgrūtinājumus, kā arī citus kritērijus.
Kāpēc kadastrālā vērtība nepieciešama?
Kadastrālā vērtība ir viens no pamatelementiem, no kā katram nekustamajam īpašumam veidojas nekustamā īpašuma nodoklis. Tāpat tā ir nepieciešama, lai būtu iespējams aprēķināt dažādas nodevas, piemēram, mantojuma vai dāvinājuma gadījumā, vai zemes nomas maksu. Kā pašvaldības un valsts iestādes, tā arī zemju un būvju īpašnieki pamatojas uz kadastrālo vērtību, lai veiktu savstarpējus darījumos, kā arī risinātu jautājumus strīdus situācijās.
Kā nosaka (aprēķina) kadastrālo vērtību?
Kadastrālo vērtību Valsts zemes dienests ikvienam īpašumam aprēķina automatizēti, pamatojoties uz Kadastra informācijas sistēmā, pēc īpašnieka ierosinājuma, reģistrētajiem datiem vai uz informāciju, ko sniegusi pašvaldība. Aprēķināšanā tiek izmantota zemes vai būves platības vienības bāzes vērtība, ņemot vērā katra īpašuma veida konkrēto atrašanās vietu un tā izmantošanas mērķi. Šai vērtībai piemēro dažādus to samazinošus koeficientus, kā rezultātā tiek iegūta kadastrālā vērtība.
Kadastrālā vērtība balstās un ir saistīta arī ar izmaiņām nekustamā īpašuma tirgū. Ja nekustamā īpašuma tirgus vērtība kādā teritorijā vai īpašumu segmentā kāpj, pieaug arī kadastrālā vērtība, un otrādi – ja vērtība krīt, tad samazinās arī kadastrālā vērtība.
Jebkura īpašuma kadastrālo vērtību bez maksas un autorizācijas sistēmā iespējams uzzināt portālā www.kadastrs.lv. Vienreiz gadā ir iespēja arī pieprasīt attiecīgu izdruku, personīgi vēršoties Valsts zemes dienesta klientu apkalpošanas centros.
Vai kadastrālo vērtību iespējams apstrīdēt?
Visu nekustamo īpašumu kadastrālā vērtība tiek aktualizēta jeb aprēķināta katru gadu uz 1. janvāri, ņemot vērā iepriekš pieņemtos normatīvos aktus: piemēram, ir mainītas aprēķina formulas, apstiprināti jauni zemes vērtību zonējumi vai atbilstoši tirgus situācijai aktualizētas bāzes vērtības.
Kadastrālo vērtību ir iespējams apstrīdēt, tikai pārbaudot kadastra datus. Ja šie dati nav pareizi, piemēram, ir ievadīti neprecīzi, tos var labot. Ja dati ir novecojuši, tos var aktualizēt. Kadastrālā vērtība Kadastra informācijas sistēmā tiek pārrēķināta individuāli, ja tiek mainīti to vērtību ietekmējošie zemes vai būves dati.
Zemes kadastrālā vērtība var mainīties, ja pašvaldība ir lēmusi par šī īpašuma lietošanas mērķa izmaiņām; ja reģistrēti jauni vai dzēsti esošie apgrūtinājumi vai precizēta zemes vienības platība. Būves kadastrālā vērtība var mainīties, ja mainīts tās lietošanas mērķis, piemēram, dzīvojamā ēka ir pārveidota, piemēram, par kafejnīcu, kā arī citu faktoru rezultātā. Jāņem vērā, ka izmaiņas Kadastra informācijas sistēmā tiek veiktas pēc tam, kad informācija par tām ir iesniegta Valsts zemes dienestā.