Kas ir rekuperācijas ierīces, un kā tās palīdz uzlabot mikroklimatu mājoklī?
Daudzi no mums ir saskārušies ar nepatīkamu mikroklimatu telpās – vasarās karsts, ziemās auksts, liekas, ka istabā trūkst gaisa. Bieži vien ir jāizdara izvēle starp labu ventilāciju un zemākām apkures izmaksām. Tomēr šīs problēmas ir iespējams risināt ar rekuperācijas ierīcēm.
Cīņa par iekštelpu mikroklimatu
Autors: iekshtelpu mikroklimats
Šobrīd viens no galvenajiem tehnoloģiskajiem izaicinājumiem ir nodrošināt labākus rezultātus, patērējot mazāk resursu. Ēku projektēšanā tie ir dažādi siltināšanas risinājumi. Tiešām – mūsdienās caur ēku blīvajām konstrukcijām noplūst vairs ļoti niecīgs siltuma daudzums, ļaujot patērēt mazāk resursu apkurei.
Tomēr šai tendencei ir arī ēnas puses. Mājoklī vairs nefunkcionē dabīgā ventilācija, un ir jādomā par papildu ventilācijas iespējām. Diemžēl vēdināšana un parastās ventilācijas sistēmas arī rada nopietnus siltuma zudumus, kas atspoguļojas apkures izmaksās, tāpēc reizēm ekonomijas nolūkos tiek upurēta laba gaisa apmaiņa. Sekas – paaugstināta ogļskābās gāzes un mitruma koncentrācija iekštelpās. Šādos apstākļos krītas cilvēka garīgās spējas, var piemeklēt elpceļu slimības, bet mitrums bojā ēkas konstrukcijas un rada labvēlīgu vidi pelējumam.
Rekuperācijas ierīču darbības pamatprincipi
Rekuperācijas ierīču jeb rekuperatoru pamatfunkcija ir nodrošināt gaisa apmaiņu telpās, maksimāli samazinot siltuma zudumus. Ja siltumsūkņi vai gaisa kondicionieri regulē tikai gaisa temperatūru, nenodrošinot tā apmaiņu, bet parastās ventilācijas sistēmas veic telpu vēdināšanu, aukstā laikā tās pasīvi atdzesējot – tad rekuperatori izvada no iekštelpām silto, ogļskābās gāzes pārbagāto gaisu, vienlaikus nodrošinot, ka ieplūstošā gaisa temperatūra ir tuvināta iekštelpu temperatūrai.
Rekuperatora nozīmīgākā daļa ir siltummainis, kurā no telpas izplūstošā gaisa siltums tiek izmantots, lai uzsildītu no āra ieplūstošo svaigo gaisu. Ja telpā uzstādīts gaisa kondicionieris, tad vasarās rekuperācijas iekārtu var izmantot, lai atdzesētu ieplūstošo gaisu, tādējādi ļaujot kondicionierim darboties mazāk intensīvi.
Pareizi uzstādīts rekuperators ļauj atgūt līdz pat 90% no izplūstošā gaisa siltuma, turklāt tas ieplūstošo gaisu ne vien sasilda, bet arī attīra.
Centralizētās sistēmas
Visas ventilācijas un rekuperācijas sistēmas ir iedalāmas centralizētajās un autonomajās.
Centralizētā sistēma nodrošina gaisa apmaiņu visā mājā vai vairākās telpās vienlaikus. Tā sastāv no ventilācijas vadiem, kas pienāk no katras telpas, un viena spēcīga rekuperatora. Šādu sistēmu vislabāk uzstādīt jau būvniecības procesā, jo gaisa vadu novilkšana un nomaskēšana prasa lielu darbu.
Visbiežāk centralizētajās rekuperācijas iekārtās tiek izmantoti šķērsplūsmas vai pretplūsmas tipa siltummaiņi.
Šķērsplūsmas siltummainis sastāv no krusteniskām alumīnija plāksnēm, starp kurām šķērsām pārmaiņus plūst nosūktais gaiss, kas plāksnes sasilda, un pieplūdes gaiss, kas no tām uzņem siltumu. Nosūktā un pieplūdes gaisa straumes tiek efektīvi nodalītas. Pretplūsmas siltummaiņa uzbūve un darbība ir ļoti līdzīga, taču tam ir lielāks termālās saskares laukums, līdz ar to – augstāka energoefektivitāte.
Autonomās iekārtas
Autonomās rekuperācijas ierīces sastāv no caurulē ievietota ventilatora un keramiskā siltummaiņa. Tās ir ļoti vienkārši apkopjamas un uzstādāmas – atliek tikai izurbt sienā caurumu un ievietot cauruli.
Autonomie rekuperatori darbojas cikliski. Viena intervāla laikā ventilators nosūc gaisu, ar to uzsildot sildķermeni, tad pārslēdzas uz ieplūdes režīmu un ielaiž istabā svaigo gaisu, kas, plūstot caur siltummaini, sasilst.
Kas jāņem vērā?
Parasti rekuperācijas ierīci izvēlas, vadoties pēc telpas lieluma (kubatūras) un cilvēku skaita, kas ikdienā tajā uzturas. Lielākoties rekuperācijas ierīces spēj nodrošināt pietiekamu gaisa apmaiņu telpās, kurās uzturas līdz 10 cilvēkiem, taču pieejami risinājumi arī sabiedriskām telpām.
Tāpat svarīgi papētīt, kādu metodi iekārta izmanto, lai izvairītos no kondensāta. Ir rekuperatori, kas aprīkoti ar elektrisko sildītāju, ir tādi, kas izmanto citus risinājumus, un ir tādi, kuriem ir nepieciešams novadīt kondensātu ārpus mājas sienām.
Der atcerēties, ka rekuperācijas ierīcēm atšķiras ne vien sākotnējās un uzstādīšanas cenas, bet arī ekspluatācijas izmaksas, – un ņemt to visu vērā, izvēloties tieši sev un savai mājai piemērotāko risinājumu.