Kas jāņem vērā, izbūvējot kanalizāciju privātmājai?

Kas jāņem vērā, izbūvējot kanalizāciju privātmājai?

Laikam ejot uz priekšu un tehnoloģijām attīstoties, iespējas, kā mājās tikt pie kanalizācijas sistēmas un iegūt daudz komfortablākus dzīvošanas apstākļus, tikai palielinās. Tomēr daudziem cilvēkiem, kas vēlas savas mājas apgādāt ar kanalizācijas sistēmu, var rasties jautājums – kā to izdarīt, un kādas būs izmaksas? 

Foto: Shutterstock.com

Pieslēgties pilsētas kanalizācijai vai būvēt pašam savu?

Katram ir brīva izvēle – pievienoties kopējam kanalizācijas vadam vai uzstādīt pašam savu sistēmu. Pieslēdzoties centralizētajai kanalizācijai, atkrīt tādi darbi kā bedru tīrīšana un notekūdeņu izvešana; arī Eiropas Savienības regulas paredz lielāku kontroli pār individuālajām kanalizācijas sistēmām, līdz ar to nākotnē var rasties dažādas klapatas. Šādai kanalizācijas sistēmai – gluži kā daudzdzīvokļu namos – būs jāuzstāda ūdens skaitītājs un jāmaksā par izlietoto ūdens daudzumu.

Lai pieslēgtos centralizētajai kanalizācijas sistēmai, Tev ir jādodas uz novada pašvaldības būvvaldi. Tur būs iespējams noskaidrot, kur ir tuvākā pieslēgšanās vieta Tavai adresei. Pēdējos gados daudzās vietās ir izbūvēti centralizētie kanalizācijas tīkli ar Eiropas Savienības finansējumu – pie šiem tīkliem pieslēgties būs vēl izdevīgāk, jo būs jāmaksā tikai par kanalizācijas vada izbūvi savā teritorijā. 

Tālāk būvvaldē jāraksta iesniegums par vēlmi pieslēgties centralizētajai kanalizācijai. Iesniegums tiks izskatīts un Tev tiks paziņots par pieslēgšanās iespējām un tehniskajiem noteikumiem tīkla izbūvei. Būs jāsastāda darbu projekts un jāsaņem būvvaldes atļauja darbu sākšanai. Darbu veicējus un projekta sastādītājus vari izvēlēties pats, piemeklējot izdevīgāko variantu. Visus darbus iespējams veikt arī pašam, bet jāņem vērā, ka būvdarbi ir jāveic profesionāli, lai nākotnē nerastos problēmas.

Ja nevēlies pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai vai arī dzīvo rajonā, kur šie tīkli atrodas ļoti tālu, vari izveidot personīgo kanalizācijas sistēmu. Taču ņem vērā, ka kanalizācijas sistēmas izveidošana tik un tā būs jāsaskaņo ar pašvaldību. Saskaņošanai būs nepieciešams nekustamā īpašuma plāns ar plānoto kanalizācijas atrašanās vietu, kā arī darbu projekts. Veidojot kanalizācijas sistēmu, ir svarīgi, lai tās projekts tiktu rūpīgi un pareizi izveidots – īpaši svarīgi tas ir vietās, kur gruntsūdens ir vāji pasargāts.

Pirms kanalizācijas veidošanas darbu uzsākšanas jāpārliecinās, vai: 

 • tiek ņemti vērā būvniecības un hidroģeoloģiskie apstākļi,
 • kanalizācija atrodas zemāk par dzeramā ūdens ieguves vietu,
 • kanalizācijas sistēma atrodas vietā, kas nevar applūst. 
Pastāv vairāki individuālās kanalizācijas veidi:
 • krājrezervuārs,
 • septiķis,
 • bioloģiskās attīrīšanas iekārtas. 
Lai izvēlētos sev piemērotāko kanalizācijas veidu, jāņem vērā gruntsūdeņu dziļuma līmenis mājas atrašanās vietā, apdzīvotība un gruntsūdeņu pasargātība. Tālāk lasi par kanalizācijas veidu priekšrocībām un trūkumiem.
 
Vienkāršākais veids – krājrezervuārs
Izvēloties šo variantu, visi notekūdeņi sakrāsies tvertnē, kura būs regulāri jāiztukšo (to dara  ar tam speciāli paredzētu tehniku). Katram ir jāizdomā un jāaprēķina, cik lielu tvertni izvēlēties – jo lielāka tvertne, jo dārgākas būs uzstādīšanas izmaksas, savukārt mazāku tvertni uzstādīt būs lētāk, bet tā biežāk jāiztukšo. Domājot par nepieciešamo tvertnes lielumu, noteikti jāņem vērā iedzīvotāju skaits un tas, vai māja tiks apdzīvota visu gadu vai tikai dažus mēnešus gadā. Krājrezervuāra priekšrocības ir šādas: 
 • to ir atļauts uzstādīt vietās, kas ir blīvi apdzīvotas,
 • drīkst izmantot vietās, kur gruntsūdens ir vāji pasargāts un filtru būvniecība ir aizliegta,
 • visizdevīgākais risinājums mazam notekūdeņu apjomam.  
Šis kanalizācijas veids nebūs izdevīgs gadījumā, ja mājsaimniecībā ir daudz notekūdeņu, jo rezervuārs būs bieži jāiztukšo. 
 
Notekūdeņu attīrīšanai var izmantot septiķi 
Septiķis ir tvertne, kas sadalīta trīs daļās un darbojas pēc daļiņu nosēšanās principa. Septiķa pirmajās tvertnēs cietās daļiņas nosēžas lejas daļā, bet pārējais ūdens aiztek tālāk uz filtrēšanas zonu, no kuras tas tiek aizvadīts gruntī. Septiķus ir labi izmantot vietās, kur gruntsūdeņi ir labi pasargāti, kā arī atrodas diezgan dziļi. Jāņem vērā, ka no septiķa ir nepieciešams izņemt nogulsnes aptuveni 1 līdz 2 reizes gadā (tas atkarīgs no noslogojuma). Septiķa priekšrocības ir zemā pašizmaksa un tas, ka tā darbināšanai nav nepieciešama elektrība. Septiķis ir tā saucamais mehāniskais notekūdeņu attīrītājs, kas tos attīra tikai daļēji, tāpēc jāņem vērā, ka:
 •  septiķi nevar uzstādīt vietās, kas ir blīvi apdzīvotas,
 • nevar izmantot vietās, kur nav pasargāts gruntsūdens,
 • no septiķa nākošais ūdens nedrīkst ieplūst publiskās ūdenstilpnēs. 
Mūsdienīgākais risinājums – videi draudzīgā bioloģiskā kanalizācija
Bioloģiskajā notekūdeņu attīrīšanas iekārtā notekūdeņus attīra baktērijas un mikroorganismi, pārtiekot no organiskajām vielām šajos ūdeņos. Šī iekārta ir vispiemērotākā mūsdienu notekūdeņiem, jo ikdienā katra mājsaimniecība izmanto arī ķīmiskas vielas (piemēram, veļas pulverus, trauku mazgājamos līdzekļus u.c.), un šādus ūdeņus ir īpaši svarīgi attīrīt, lai neradītu vides piesārņojumu. Bioloģiskās kanalizācijas sistēmas priekšrocības ir:
 • reģionos, kur gruntsūdeņi ir vāji pasargāti vai nepasargāti, tas ir vienīgais atļautais kanalizācijas veids,
 • ilgtermiņā izdevīgāks risinājums, jo šīs sistēmas apkope jāveic reti,
 • videi draudzīgs risinājums,
 • tai nav kanalizācijas smakas. 
Lielākajai daļai šo iekārtu ir nepieciešama elektrība, tomēr tās patēriņš nav liels. Jāņem vērā, ka, iegādājoties šādu iekārtu, tai jābūt ar CE marķējumu, kas nozīmē, ka tai ir veikti kvalitātes testi un tā patiešām veiks savu uzdevumu. Sertificētas iekārtas būs vieglāk nodot ekspluatācijai, kā arī šos sertifikātus nepieciešamības gadījumā varēs uzrādīt Valsts vides dienestam.
 
Cik tas maksā? 
Vienotas izmaksas par kanalizācijas sistēmas ieviešanu nav iespējams noteikt, jo katrā novadā un katrā īpašumā ir atšķirīgi apstākļi, kas veido cenu. Tomēr, lai arī kādu kanalizācijas sistēmu Tu neizvēlētos, izmaksas var būt no pāris simtiem līdz pat dažiem tūkstošiem eiro. Katras kanalizācijas izveidei ir nepieciešama atļauja no būvvaldes, būvdarbu projekts, pati kanalizācijas sistēma, kas sevī ietver cauruļu un rezervuāru iegādi, kā arī uzstādīšanas un rakšanas darbi. Uzmanīgi izvērtē savas iespējas, un izdomā, kurš no Tev pieejamajiem variantiem ilgtermiņā būs visizdevīgākais. 
 
Aizdevums īstajā brīdī no "VIA SMS"! 
Kanalizācijas ievilkšana prasa lielus finansiālos līdzekļus, kas ne vienmēr ir uzreiz pieejami. Šādā gadījumā palīdzēt var naudas kredīts no "VIA SMS"! Kanalizācijas izbūvei varēsi saņemt kredītu līdz pat 1500 eiro. Viasms piedāvā saskaņot katra finansiālās iespējas ar ikmēneša maksājuma apjomu – tādā veidā būs iespēja izvēlēties sev vispiemērotāko atmaksas termiņa veidu un ikmēneša maksājuma summu. 
 
Lai pieteiktos naudas kredītam, jādodas uz "VIA SMS" mājaslapu viasms.lv un jāpiereģistrējas – to var izdarīt dažu minūšu laikā. Aizdevumu saņemsi, ja esi:
 •  20–70 gadus vecs Latvijas iedzīvotājs,
 • ar pastāvīgiem ienākumiem,
 • bez neatmaksātiem aizdevumiem vai citiem kavētiem maksājumiem.  
Pēc tam varēsi izvēlēties sev nepieciešamo aizdevuma summu un atmaksas termiņu. Ir iespējams saņemt naudas kredītu no 300 līdz 1500 eiro ar atmaksas termiņu no 3 līdz 12 mēnešiem. Izdarot savu izvēli, "VIA SMS" mājaslapā tiks uzrādīta arī procentu likme un ikmēneša maksājuma summa. 
 
"VIA SMS" ir finansiālo pakalpojumu sniedzējs, kura galvenais mērķis ir vienkārša un ērta kredītu izsniegšana. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā zvani uz tālruni 67 212 412 vai raksti e-pastu uz info@viasms.lv! Aizņemies atbildīgi un vienmēr izvērtē savas iespējas atdot aizdevumu!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Šodienas aktīvajā dzīves ritmā metāla durvis ir kļuvušas par neatņemamu ģimenes mājas, dzīvokļa, lauku vai dārza mājas sastāvdaļu. Galvenais iemesls, kāpēc metāla konstrukcijas, tai skaitā metāla durvis, izpelnījušās tik lielu popularitāti, ir to augstā izturība, pateicoties kurai, dzīves telpas kļūst drošākas pret uzlaušanu un garnadžu mēģinājumiem piesavināties vērtīgas mantas. 

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū – saules ūdens sildītājs

Jaunums Latvijas tirgū – saules ūdens sildītājs

Vai esi domājis, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu par siltā ūdens uzsildīšanu ar boileru? Arī Latvijā privātmājas, viesu nami, kas jau  ir uzstādījuši saules ūdens sildītājus, pārliecinās par būtisko elektroenerģijas ietaupījumu. Var prognozēt, ka drīzumā Latvijā šādas iekārtas izmantos daudzas privātmājas un saimniecības, būtiski ietaupot izmaksas par siltā ūdens uzsildīšanu.

Aktualitātes

Ķīpsalā notiks "ComfortHome 2019" – starptautiskā mājokļa projektēšanas, remonta, energotaupošo un komforta tehnoloģiju izstāde 

Ķīpsalā notiks "ComfortHome 2019" – starptautiskā mājokļa projektēšanas, remonta, energotaupošo un komforta tehnoloģiju izstāde 

Ja plāno iegādāties īpašumu, būvēt, remontēt vai labiekārtot savu mājokli, izmantojot moderno tehnoloģiju iespējas, – uzzini daudz noderīga un atrodi vajadzīgo jaunajā izstādē "ComfortHome 2019" jau no 27. līdz 29. septembrim Ķīpsalā. Vienlaikus norisināsies arī "Buvbaze.lv" forums "Būvniecības un tehnoloģiju ringa cīņas".

Uzņēmējs runā

Jaunums Latvijas tirgū – saules ūdens sildītājs

saules_kolektori

Vai esi domājis, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu par siltā ūdens uzsildīšanu ar boileru? Arī Latvijā privātmājas, viesu nami, kas jau  ir uzstādījuši saules ūdens sildītājus, pārliecinās par būtisko elektroenerģijas ietaupījumu. Var prognozēt, ka drīzumā Latvijā šādas iekārtas izmantos daudzas privātmājas un saimniecības, būtiski ietaupot izmaksas par siltā ūdens uzsildīšanu.