Kas jāņem vērā, izvēloties piekaramos griestus?
Piekaramie griesti tiek uzskatīti par diezgan praktisku interjera sastāvdaļu. Tos izmanto, lai padarītu neredzamas, bet tajā pašā laikā pieejamas dažādas inženiertehniskās sistēmas un komunikācijas kā, piemēram, ventilācijas iekārtas vai elektroinstalāciju. Kādreiz piekaramos griestus plaši izmantoja tikai birojos, mācību iestādēs vai tirdzniecības zālēs, taču tagad tos pielieto arī dzīvojamajās telpās. Lai pareizi izvēlētos savai telpai atbilstošākos griestus, ieteicams pievērst uzmanību vairākiem svarīgiem kritērijiem.
Kā tiek uzstādīti un iedalīti piekaramie griesti?
Autors: ka_izveleties_piekaramos_griestus
Vispirms tiek uzstādīts metāla karkass, kas tiek piestiprināts pie pārseguma. Pēc tam piekaramie griesti tiek uzstādīti uz šī karkasa, tādā veidā izveidojot brīvu telpu, ko var izmantot, piemēram, gaismas ierīču, inženierkomunikāciju vai ventilācijas režģu ierīkošanai.
Piekaramie griesti visbiežāk tiek uzstādi paneļu, kasešu, plākšņu veidā. Piemēram, viens no populārākajiem veidiem – piekaramo griestu paneļi – tiek ražoti no visdažādākajiem materiāliem. Paneļus izgatavo no minerālšķiedras (smilšu, stikla un kaļķakmens maisījums), metāla (alumīnijs vai cinkots tērauds), ģipša (videi draudzīgs materiāls gaišos toņos), ģipškartona (ģipša loksnes pārklātas ar plānu, bet izturīgu kartonu), koksnes (gan masīvkoks, gan šķiedru pildviela ar sintētiskām un cementa saistvielām) un plastmasas (polistirols un polikarbonāts).
Piekaramos griestus var iedalīt vairākos veidos, piemēram, pēc konstrukcijas īpatnībām tos iedala moduļu un vienlaidu piekaramajos griestos. Moduļu griesti sastāv no gataviem elementiem jeb moduļiem, kas ļauj veidot neatkārtojamu griestu dizainu. To remonts ir ļoti vienkāršs – moduļus var nomainīt paša spēkiem. Savukārt vienlaidu griestu sistēmas paredz ģipškartona plāksnes stiprināšanu uz CD profilu rāmja, un tie visvairāk atgādina tradicionālos griestus.
Kā pareizi izvēlēties piekaramos griestus?
Autors: piekaramie_griesti
Izvēloties piekaramos griestus, ir nepieciešams pievērst uzmanību vairākiem būtiskiem kritērijiem. Piemēram, to funkcionalitātei (kāds ir telpas vai ēkas mērķis), estētiskumam (kāds vizuālais efekts nepieciešams) un tehniskajai pusei (kādām ir jābūt piekaramo griestu īpašībām).
Pirms izvēlēties piekaramos griestus savu telpu vajadzībām, pievērs uzmanību:
- gaismas atstarojumam – jo zemāks ir virsmas atstarošanas koeficients, jo vairāk mākslīgā un dabiskā apgaismojuma būs nepieciešams telpā,
- mitrumizturībai – jo tuvāk tā ir 100%, jo augstāka varbūtība, ka moduļi nedeformēsies mitrā atmosfērā, tas ir, tie neieguls, nenoslāņosies, neizlieksies un uz metāla virsmām neparādīsies korozija, kas ir īpaši svarīgs indikators virtuvēm, vannas istabām, kur nepieciešama vismaz 95% mitrumizturība,
- skaņas izolācijai – ar šo kritēriju tiek raksturota skaņas slāpēšanas pakāpe, skaņai "izejot" cauri materiālam. Jo augstāks ir šis rādītājs, jo labāk telpa tiks pasargāta no ārējiem trokšņiem,
- siltumizolācijai – tā ir griestu spēja uzturēt siltumu telpās aukstā laikā (kas īpaši attiecas uz lielām telpām) un vēsumu karstā laikā. Jo augstāka ir moduļa pretestība siltuma pārnešanā, jo labāka ir siltumizolācija,
- ugunsizturībai – šo kritēriju ir ļoti svarīgi ievērot, lai novērstu griestu aizdegšanās risku. Ja moduļu materiāli tiek iedalīti nedegošajos, grūti degošajos vai tādos, kas ļoti grūti aizdegas, tad ugunsgrēka gadījumā samazinās uguns izplatīšanās risks. Kad piekaramie griesti tiek stiprināti pie ēkas koka virsmām, tad brīvajā telpā starp griestu virsmu un piekaramajiem griestiem tiek uzstādītas gofrētas metāla loksnes, lai samazinātu ugunsgrēka iespējamību.
Piekaramo griestu izvēle pēc apdares materiāla veidiem un īpašībām
Autors: griesti_piekaramie
Būtiski ir izvēlēties piekaramos griestus tieši pēc to apdares materiāla veida, kas nosaka, kādām telpām attiecīgās griestu sistēmas būs piemērotas. Piemēram, telpām ar paaugstinātu mitruma līmeni (vannas istabām un virtuvēm) varētu būt piemēroti latu griesti, kas tiek izgatavoti no alumīnija vai tērauda paneļiem. Šāda veida griesti ir mitrumizturīgi, pasargāti no sarūsēšanas, ugunsizturīgi, tiem ir ilgs kalpošanas laiks un ērta piekļuve komunikācijām. Arī kasešu griesti tiek izgatavoti no metāla paneļiem, tāpēc to īpatnības ir analoģiskas latu griestiem, taču kasešu griestu lielākā atšķirība ir vieglāka un ātrāka uzstādīšana. Kasešu griestus gan visbiežāk izmanto restorānos, tirdzniecības zālēs, sabiedriskās ēkās nevis dzīvojamajās telpās.
Cits veids ir plākšņu griesti, ko izgatavo, piemēram, no minerālšķiedras un kas ir pārklāti ar speciālu līdzekli nepieciešamās krāsas vai faktūras iegūšanai. Plākšņu griesti ir viegli un izturīgi. Ja tie ir izgatavoti no minerālšķiedras, tiem būs labas skaņas izolācijas un siltumizolācijas īpašības.
Vispopulārākās ir bāzes tipa plāksnes, kas piesaista pircēju uzmanību ar savu zemo cenu. Tomēr jāņem vērā, ka tās nav ieteicams izmantot telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni, jo tās var deformēties.
Ja telpai ir nepieciešama skaņas izolācija vai absorbēšana, tiek izmantoti akustiskie griesti, kas ievērojami mazina trokšņu līmeni un kam ir izcilas akustiskās īpašības. Šādas griestu sistēmas tiek izgatavotas no stiklšķiedras, un to virsma var būt gan gluda, gan perforēta.
Izvēloties piekaramos griestus, nepieciešams pievērst uzmanību ļoti daudziem kritērijiem. Izvēle, protams, ir atkarīga no katra estētiskajām prasībām un budžeta, taču ne mazāk svarīgas ir tādas piekaramo griestu īpašības kā mitruma un ugunsizturība, siltumizolācija, gaismas atstarošana un vienkāršums ekspluatācijā. Tāpat pirms griestu iegādes ir jāatceras par apgaismošanas sistēmu aprīkojumu un piekaramo griestu mīnusu – standarta dzīvokļiem tie var "atņemt" aptuveni 15 līdz 20 centimetru platības.