abc.lv skaitļos

Lietotāji online8
Aktīvie uzņēmumi19771
Nozares raksti802
Ekspertu atbildes2473
Kas jāņem vērā, izvēloties sētu privātmājai? : abc.lv

Kas jāņem vērā, izvēloties sētu privātmājai?

Kas jāņem vērā, izvēloties sētu privātmājai?

Katrs privātmājas īpašnieks zina, ka īpašumam ir nepieciešama laba aizsardzība, tas ir, nožogojums. Tā mērķi var būt visdažādākie, piemēram, privātuma nodrošināšana, aizsardzība pret zagļiem, kā arī citi ārējie faktori.

Mūsdienu būvmateriālu tirgus piedāvā daudz un dažādus nožogojumus gan privātajām, gan lauku mājām, taču izvēlēties piemērotāko nav nemaz tik vienkārši. Sētas izvēlē nozīmīgs ir ne tikai estētiskums, bet arī tās izmaksas un praktiskums. Kaut arī ne visi var atļauties uzstādīt dārgu nožogojumu, taču svarīgi, lai tā kalpošanas laiks būtu pēc iespējas ilgāks.

Sētas izvēle

Protams, labu meistaru, kas varētu  izgatavot un uzstādīt sētu, netrūkst, tāpēc ir viegli atrast dažādus oriģinālus un neparastus mājas nožogojuma variantus – dažreiz privātmāju īpašnieki, izmantojot savu fantāziju un prasmes, spēj radīt īstus brīnumus savu māju apkārtnē. Taču tehniskā ziņā nožogojumam biežāk izmanto tādus materiālus kā betonu, akmeni, koku, ķieģeļus un metālu. Katram no šiem materiāliem ir savas priekšrocības un trūkumi. Lai varētu izlemt, kāda materiāla žogu labāk izvēlēties, jāņem vērā daži būtiski faktori.

Nožogojuma mērķis. Vai sēta kalpos kā mājas teritorijas norobežojums no apkārtējās vides vai arī mērķis ir daudz nopietnāks? Iespējams, tu dzīvo bīstamā rajonā, un tāpēc ir nepieciešama aizsardzība no negaidītiem viesiem, vai arī tu vēlies pasargāt savas mājas apkārtni no klaiņojošiem dzīvniekiem. Varbūt tava māja atrodas cilvēku pārpildītā vietā, un tu vēlies pasargāt to no liekiem acu skatieniem. No šiem aspektiem atkarīgs, kāds žogs būs tev piemērotāks – "aklais žogs" vai dzīvžogs, kā arī kādai jābūt sētas materiāla izturībai.

Teritorijas un privātmājas izmēri. Parasti, lai sēta labi iederētos mājas apkārtnes kopējā ainavā, tai nevajadzētu būt augstākai par ēkas pirmo stāvu. Nelielu teritoriju nav ieteicams norobežot ar sētu, kas augstāka par pusotru vai diviem metriem.
Kopējā ainava un mājas tips. Tā kā žogs ir daļa no privātīpašuma kopējās ainavas, tad tam jābūt vienotā stilā ar māju un tās apkārtni, nevis jāraisa pretrunīgas sajūtas. Lieliski izskatās tādas sētas, kas gan krāsu gammas, gan faktūras ziņā ir pieskaņotas ēkas ārējai apdarei un tās apkārtnes iekārtojumam.

Reljefa īpatnības. Svarīgi ņemt vērā, kādā teritorijā tiks uzstādīts nožogojums. Gruntsūdeņi, kalnains vai, tieši otrādāk, bedrains reljefs var būtiski apgrūtināt dažu žogu uzstādīšanu, pat ja tie vizuāli ļoti labi iederas apkārtnē.

Finansiālās iespējas. No finansiālās situācijas vistiešākajā nozīmē ir atkarīga uzstādāmā žoga materiāla izvēle, taču, lai izvairītos no tēriņiem nākotnē, kas saistīti, piemēram, ar žoga labošanu, jāizvēlas pēc iespējas kvalitatīvāki materiāli.

Ņemot vērā visas šīs nianses, tu noteikti spēsi atrast savai dzīves vietai optimālāko nožogojuma variantu. Sēta ir konstrukcija, kas tiek uzstādīta uz ilgu laiku, tāpēc tās izvēle nedrīkst būt vieglprātīga.

Žogu veidi

Kā jau tika minēts raksta sākumā, tad tirgū ir pieejams ļoti plašs žogu klāsts. Apskatīsim populārākos no tiem.

Akmens žogs ir ideāli piemērots, ja mājas fasāde veidota no akmens vai tā imitācijas. Akmens žogi vizuāli izskatās dārgi un efektīgi. Šādi nožogojumi lieliski saskan ar klasiska vai vintāžas stila ēkām, un tos var dekorēt ar kaltiem metāla elementiem.

Šim nožogojuma veidam piemīt augsta izturība. Izvēloties kvalitatīvus materiālus un pareizi uzstādot žogu, tas kalpos ilgus gadus un praktiski nemainīs savu izskatu.

Taču jāpiebilst, ka akmens žogi cenas ziņā ir vieni no dārgākajiem, kā arī to izgatavošana nav vienkārša. Skaistu un ilgmūžīgu žogu spēj uzmeistarot tikai augstas klases speciālists, bet šādu cilvēku nav viegli atrast, turklāt meistara darbs nemaksās lēti.

Ķieģeļu žogs ir visizplatītākais nožogojuma veids, jo tas nav dārgs un vienlaikus labi izskatās. Uzstādot žogu no ķieģeļiem, var droši likt lietā savu fantāziju un kombinēt to ar citiem materiāliem, piemēram, no ķieģeļiem var izveidot kolonnas un posmos starp tām iestrādāt metāla restes, gofrētas plāksnes vai pat dabīgu akmeni.

Tāpat ķieģeļu konstrukcijas var kombinēt ar dažādiem apdares materiāliem, taču ir neliela nianse, kas jāņem vērā. Piemēram, ķieģeļu žogs, kuram izveidots cementa apmetums, pēc stiprām lietusgāzēm vai mitrā laikā neizskatīsies pievilcīgi, jo uz tā izveidosies tumši pleķi. Tāpēc, izvēloties apdares materiālu, ieteicams izskatīt interesantākus variantus, piemēram, akmens imitāciju, dažādu krāsu un tekstūru apmetumus vai citus dekoratīvās apdares veidus. Ņem vērā, ka cenas ziņā izdevīgāku un vizuāli skaistāku rezultātu iegūsi, uzstādot sētu no kvalitatīviem un jauniem ķieģeļiem, nevis veidojot pēc tam uz tās dekoratīvo apmetumu. Sarkani, balti vai krāsaini ķieģeli jau paši par sevi izskatās pievilcīgi un spēj lieliski izrotāt fasādi.

Ķieģeļu žogi ir universāli – tie harmoniski izskatīsies gan ar mūsdienīgām, gan ar senākām celtnēm.
Ķieģeļu žoga kalpošanas laiks, salīdzinot ar žogu no dabīga akmens, ir mazāks, taču, to pareizi uzstādot, žogs var kalpot vairākus desmitus gadu. Šādu žogu ir vieglāk uzstādīt uz līdzena reljefa, turklāt to var izdarīt arī bez speciālista palīdzības.

Betona žogu var uzskatīt par cenu ziņā demokrātiskāko variantu. Šādi žogu veidi tiek piedāvāti plašā klāstā un ir ļoti populāri, pateicoties to zemajām izmaksām.

Daudzi tirgotāji piedāvā jau gatavas betona žogu plāksnes – atliek vien izvēlēties nepieciešamo izmēru un vēlamo zīmējumu.
Betona žogus lielākai izturībai var pastiprināt ar metāla konstrukcijām. To uzstādīšana neaizņem daudz laika, kā arī ir viegli paveicama paša rokām. Betona žogs ir optimāls variants tiem, kam nepieciešams ātri, viegli un par pieņemamu cenu nožogot savu īpašumu.

Diemžēl, atšķirībā no citiem žogu materiālu veidiem, betona žogi kalpo mazāku laiku, kā arī tiem ir šablonveida izskats – tie vizuāli ne ar ko neizceļas, kā arī tiem ir zems izturības līmenis pret temperatūras svārstībām, salu un citiem laikapstākļiem.

Metāla sētas ir pieejamas vairākos veidos. Tās var  būt gofrētu plākšņu vai kaltu režģu formā.

Gofrēto plākšņu biezums parasti svārstās no diviem līdz pieciem milimetriem. Šādas sētas tiek piedāvātas cinkotā veidā – sudrabaini metāliskā krāsā vai citos krāsu toņos.

Gofrētās plāksnes svarīgi iegādāties no vienas partijas, jo to tonis var atšķirties, un gatavas žoga konstrukcijas veidā šīs atšķirības būs pamanāmas. Būtiski arī tas, ka plāksnes tiek tirgotas dažādos izmēros – gan platumā, gan augstumā, tādējādi plāksnes nav nepieciešams apgriezt vai kā citādi pielāgot. Šādas plāksnes ir populāras, pateicoties to vienkāršai uzstādīšanai un nelielām izmaksām.

Ņem vērā, ka šāda žoga uzstādīšanai būs nepieciešams speciāli izgatavots metāla karkass, pie kura pat iesācējs spēs patstāvīgi piestiprināt plāksnes.

Gofrētās plāksnes ir ļoti vienkārši kombinējamas ar citiem materiāliem, piemēram, ķieģeļiem, metālu vai akmeni. Liekot lietā radošumu, var izveidot neparastu un skaistu žoga konstrukciju.

Materiāla kalpošanas laiks ir pietiekami liels, kas saistīts ar to, ka plākšņu virsma ir speciāli apstrādāta (cinkota) vai rūpnieciski krāsota. Plāksnes ir izturīgas pret koroziju, kā arī pret salu. Pēc ilgstošas saules staru iedarbības gofrētās plāksnes var nedaudz mainīt krāsu, taču tas nav izteikti pamanāms.

To vienīgais mīnuss ir zema triecienizturība. Šādu žogu ir ļoti vienkārši deformēt, piemēram, ietriecoties tajā automašīnai. Ja dzīvo mierīgā rajonā, un žoga tuvumā nav ceļa braucamās daļas, tad gofrētās plāksnes būs tev pilnībā piemērotas.

Otrs metāla sētas veids ir kalti vai metināti režģi – to cena un izskats savstarpēji būtiski atšķiras. Metinātie režģi ir vienkāršāki pēc izskata un izmaksā ievērojami mazāk, savukārt žogs no kaltiem režģiem piesaista apkārtējo uzmanību ar savu neatkārtojamību un šarmu. Kalti vai metināti režģi ļauj vizuāli paplašināt mājas teritoriju. Tie lieliski izskatās kombinācijā ar ķieģeļu vai akmeņu kolonnām, kā arī tos var dekorēt, piemēram, ar laternām vai citiem kaltiem, žoga dizainam līdzīgiem elementiem. Šāds nožogojuma modelis izskatās lieliski un būs piemērots apjomīgām ārpilsētas celtnēm, lielām zemes platībām un labiekārtotām teritorijām.

Metāla režģi neatkarīgi no to izgatavošanas veida ir ilgmūžīgi. Tie nav piemēroti tikai tādiem saimniekiem, kas vēlas pasargāt savu mājokli no liekiem acu skatieniem, taču arī tam ir risinājums – žogu var apzaļumot.

Klasisks un visiem zināms nožogojuma veids ir koka sēta. Pārdošanā ir pieejamas jau gatavas koka sekcijas dažādā platumā un augstumā, no kurām var patstāvīgi izveidot nepieciešamo žoga konstrukciju. Tāpat koka sētu iespējams izgatavot arī pēc pasūtījuma, izveidojot skici atbilstoši savai fantāzijai un vēlmēm.

Diemžēl sētas no koka nav īpaši izturīgas un vairāk ir piemērotas dekoratīviem mērķiem. Uzstādīt koka sētu ir vienkārši, taču tai vajadzētu izveidot arī pamatu un izturīgu karkasu. Koka žoga kalpošanas laiks ir atkarīgs no kokmateriāla kvalitātes, kā arī no virsējā pārklājuma un pareizas kopšanas.

Šis nožogojuma veids spēj piešķirt ēkas fasādei "rozīnīti" un neatkārtojamību. Tā lieliski izskatīsies kombinācijā ar mājas pagalmā izvietotiem koka soliņiem, lapeni vai citiem ar koka sētu saskaņotiem elementiem.

Savas mājas teritorijas norobežošana ir interesanta un tai pat laikā atbildīga nodarbe. Vislabāk to veikt ar profesionāļiem, kas var sniegt padomus un pievērst uzmanību svarīgām niansēm. Plānojot sētas būvniecību, atceries, ka tā netiek uzstādīta tikai uz vienu gadu, tāpēc tai jābūt izturīgai, ēstētiskai un ilgmūžīgai. Sētai vajadzētu ne tikai aizsargāt privātīpašumu, bet arī papildināt tā kopējo ainavu un priecēt saimnieku acis.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi

7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi

Sadzīves tehnika, piemēram, ledusskapis, ir kā neatņemama sastāvdaļa ikdienas dzīvē, kas ļauj ekonomēt uz veikala apmeklējuma rēķina. Rakstā apkopotas 7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi, un to risinājumi

Aktualitātes

Nekustamā īpašuma attīstītāji uzsāk "balto karogu akciju"

Nekustamā īpašuma attīstītāji uzsāk

Šodien Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) un tās biedri uzsāk vēl nebijušu miermīlīga protesta akciju, lai pievērstu lēmumu pieņēmēju un sabiedrības uzmanību Latvijas Valsts zemes dienesta izstrādātās īpašuma kadastrālās vērtēšanas metodikas un plānoto 2022. gada kadastrālo vērtību postošajām sekām uz nekustamā īpašuma attīstību Latvijā.

Uzņēmējs runā

Skydas metāla ārdurvis – populārākās savā segmentā jau kopš 2004. gada

skydas_durvis

Jau vairākus gadus pieprasīts risinājums mājokļa aizsardzības līmeņa palielināšanai ir metāla ārdurvju ierīkošana. Skydas metāla ārdurvis privātmājai un dzīvoklim ir populārākās savā segmentā jau kopš 2004. gada, ko apliecina neskaitāmas pozitīvas Skydas atsauksmes no patērētājiem visā Eiropā.