Kas jāņem vērā, rokot aku?
Ūdens ir viena no tām lietām, kas daudziem cilvēkiem šķiet pašsaprotama, tieši tāpat kā elektrība, apkure vai dabasgāze; daudzi no mums ir pieraduši vienkārši pagriezt slēdzi, nospiest pogu vai atgriezt krānu, un tūdaļ esam nodrošināti ar nepieciešamo resursu. Tomēr var būt situācijas, kad kādā teritorijā – jo sevišķi nomaļos laukos – šādu ērtību nav, un par ūdens iegūšanu jādomā pašiem. Parasti tas nozīmē, ka blakus mājai atrodas aka. Kas tad jāņem vērā, to rokot?
Ja tev nav iepriekšējas pieredzes, kas saistīta ar privātās akas veidošanu, tad raksta turpinājumā daži padomi, ko ņemt vērā, pirms sākt dzīvi lauku mājā, kurā nav pieslēguma pilsētas ūdensvadam.
Izmaksas
Akas ierīkošanas izmaksas ir atkarīgas no dažādiem faktoriem: no grunts veida, vai tā ir mālaina, smilšaina vai akmeņaina, cik tuvu zemes virskārtai atrodas ūdeni saturošais iežu slānis, un kur galu galā atradīsies aka. Tāpat pirms akas rakšanas būvvaldē (vai citā struktūrvienībā) jānoskaidro, vai nolūkotajā vietā nav kādu pazemes komunikācijas sistēmu, ko ar rakšanas darbiem varētu sabojāt.
Konsultācija pie speciālista
Pirms akas ierīkošanas ir ieteicams pakonsultēties ar speciālistu, lai noskaidrotu, kādā dziļumā ir pieejams ūdens un cik tas būs kvalitatīvs. Tas nozīmē, ka vispirms būtu jāvēršas pie rīkstnieka, kurš sameklēs āderu krustpunktus un parādīs vispiemērotāko akas rakšanas vietu. Pēc tam nepieciešams veikt kontrolurbumu, lai pārliecinātos, vai ūdens tiešām tur būs pienācīgajā daudzumā.
Nosakot akas rakšanas vietu, noteikti ir vērts par ūdens slāņa dziļumu un augsnes apstākļiem aprunāties arī ar kaimiņiem, lai saprastu, vai tuvējie lauki tiek mēsloti ar ķimikālijām, un kāda ir zeme.
Atļauja
Akas rakšanai, tāpat kā būvniecības darbiem, var būt nepieciešama arī īpaša atļauja. Ja akas dziļums plānots līdz 20 metriem, privātpersona to drīkst ierīkot bez šādas atļaujas. Ja aka plānota dziļāka, rakšanai jāsaņem zemes dzīļu resursu izmantošanas licence Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Šādai vienreizējai atļaujai, savukārt, nepieciešama Veselības inspekcijas atļauja, kā arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra izziņa par ūdensapgādes iespējām konkrētajā teritorijā.
Prom no kanalizācijas
Aku jārok tālu prom no kanalizācijas, septiķiem un bioloģiskās attīrīšanas sistēmām vai vietām, kur atradušās mājas vai sausās tualetes. Piesārņojuma iespējamība ir daudz lielāka netālu no jebkuras vietas, kas iepriekš izmantota dažādiem cilvēku radītiem atkritumiem. Ja aka šādai vietai atradīsies pārāk tuvu, ūdens būs piesārņots, kas, savukārt, var būt par iemeslu dažādām slimībām.
Tāpat nav ieteicams rakt vietās, kur ir stāvošs ūdens, pēc iespējas jāizvairās no purvainām, dūkņainām vietām. Jāņem vērā, ka var būt ļoti grūti vai pat neiespējami rakties dubļos, turklāt šādās vietās ir liels risks iegūt dubļainu ūdeni. Tas nozīmē, ka akai jāatrodas pagalma visaugstākajā punktā, kur gruntsūdens līmenis ir sasniedzams.
Drošība
Darba drošība paredz, ka šādam darbam parasti vajag vismaz trīs racējus: viens ar lāpstu rok zemi, otrs ar trīsi un izturīgu spaini izvelk to virspusē, savukārt trešais spaini iztukšo. Tāpat trijatā būs iespējams novietot vietā grodus. Jo sevišķi uzmanīgiem jābūt, kad akas dibenā sāk parādīties ūdens. Drošībai ieteicama alpīnista veste ar virvi, kas kritiskā brīdī ļaus augšā strādājošajiem ātri izvilkt racēju no akas.
Akas rakšana ir darbs, kas var nebūt pa spēkam jebkuram, taču, lai aka tiešām būtu kvalitatīva, tīra un garšīga ūdens avots, akas rakšanu labāk uzticēt pieredzējušam meistaram.