abc.lv skaitļos

Lietotāji online145
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Kas jāzina par bīstamā azbesta šīfera jumta utilizāciju? Skaidro eksperts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kas jāzina par bīstamā azbesta šīfera jumta utilizāciju? Skaidro eksperts

Kas jāzina par bīstamā azbesta šīfera jumta utilizāciju? Skaidro eksperts

Pieejamam kļūstot valsts atbalstam azbesta šīfera nodošanā, mājsaimniecībām aktuālāks kļūs jautājums par azbesta šīfera utilizēšanu. Kas jāņem vērā pirms uzsākt šī bīstamā materiāla demontāžu? 

“Azbesta šīfera jumtu skaits Latvijā ir milzīgs –  daļā novadu šāda veida jumts ir vairāk kā 70 % no dzīvojamajām ēkām. Atbalsta programmas ieviešana ir solis pareizajā virzienā – šobrīd tā būs pieejama trūcīgām un maznodrošinātām personām, taču būtisku atdevi tā sniegs tikai tad, kad būs pieejama plašākai sabiedrībai, līdzīgi kā tas ir Polijā un Lietuvā. Utilizējot veco azbesta jumtu, ir rūpīgi jāplāno darba process, jo azbests ir kaitīgs gan cilvēkiem, gan dabai,” norāda jumta segumu risinājumu “Eternit” tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš.

Lieto FFP3 respiratoru

Jumtam esot tehniski labā kārtībā, azbestu saturoši materiāli nekādu kaitējumu nenodarīs. Problēmas sākas tad, kad jumts jāmaina un azbesta loksnes tiek deformētas. Azbesta jumta loksnes mēdz būt plānas un trauslas, un, ja tās saplīst, tad gaisā izplatās azbesta putekļi, kas var nosēsties cilvēka plaušās un var radīt nopietnus kaitējumus veselībai. Tāpēc galvenais priekšnosacījums ir darbus veikt attiecīgos elpošanas aizsarglīdzekļos – respiratoros, piemēram, FFP3, kā arī lietot darba cimdus. Lai mazinātu putekļu izplatību, pirms darbu sākšanas var apsmidzināt šīferi un darba apģērbu ar ūdeni.

Izmanto plēvi, maisus vai paletes

Banner 280x280 Banner 280x280

Viena no biežākajām kļūdām šīfera demontāžas procesā ir materiālu mešana no jumta uz zemes. Tā kā šīferis vairumā gadījumu uz māju jumtiem ir stāvējis līdz pat 40 un 50 gadiem un ir plāns un trausls, tad bieži vien šīfera mešana nozīmē sadrumstalošanos, kā rezultātā materiālu ir sarežģīti savākt. Risinājums ir noklāt zemi ar plēvi un pēc tam sapakot šīferi polipropilēna maisos (“big bags”) vai uz paletēm. Jāņem vērā – jo saudzīgāk izdosies šīferi noņemt, jo lētāk izmaksās tā utilizācija.

Diemžēl novērojumi liecina, ka  pietiekami izplatīta prakse iedzīvotājiem ir aprakt veco šīferi zem zemes. Tas tiešā veidā nodara kaitējumu apkārtējai videi, bojājot augsni un nonākot gruntsūdeņos. Tā vietā šīferi jānodod atkritumu vai būvgružu savākšanas komersantiem, kuri to pieņem sakrautu uz paletes vai polipropilēna maisos. Līdz ar to, ja tas ir iespējams, ieteicams uzreiz veco šīferi kraut uz paletēm un tās novietot vietā, kur ērti piebraukt transportam.

Utilizēšana var izmaksāt tikpat cik materiāla iegāde

Domājot par utilizācijas izmaksām, jāņem vērā ne tikai nodošana un bīstamo atkritumu apstrāde, bet, visticamāk, arī transporta cena. Atkarībā no šīfera daudzuma un privātmājas attāluma līdz tuvākajam būvgružu savākšanas punktam, cenas var svārstīties vairākos simtos eiro, taču viena tonna šīfera jeb aptuveni 60 kvadrātmetri jumta platības materiāla nodošana izmaksā no 400 līdz 550 eiro. Jāņem vērā, ka šīferis lietainos laikapstākļos kļūst mitrs un smags, tāpēc utilizācijas cena var pieaugt. Pieredze rāda, ka šīfera utilizācija un transports var kvadrātmetrā izmaksāt tikpat, cik jauna materiāla iegāde.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.