Kas jāzina par jumta aizsardzību?
Lai gan segums ir jumta redzamā daļa, jumta sistēma iekļauj vairākus elementus: hidroizolāciju, tvaika izolāciju, siltumizolāciju, aizsardzību no vēja, lietus, sniega, ūdens noteksistēmas un citus faktorus. Tas, savukārt, nozīmē, ka piemērota seguma izvēle ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai jebkuru laikapstākļu ietekmē jumta konstrukcija būtu pasargāta, mājā būtu nodrošināts optimāls mikroklimats un tās iemītnieku labsajūta.
Jumta segums
Pirmā barjera ar galveno aizsardzības funkciju, protams, ir jumta segums. Izvēloties to savai mājai, ieteicams ņemt vērā materiāla izmaksas, jumta konstrukciju un mājas ārsienu materiālus. Profesionāļi iesaka izvēlēties dakstiņus, jo šis materiāls ir lieliski piemērots Latvijas klimata apstākļiem. Tāpat var apsvērt lubiņu jeb skaidu jumtus, niedru, bitumena šindeļus vai uzkausējamo pārklājumu, metāla vai bezazbesta šīfera jumtus, un dažādus citus segumus. Pārklājums ir arī būtisks arhitektūras elements, tāpēc jumta seguma materiāli pieejami visdažādākajās krāsās un faktūrās.
Siltumizolācija
Kā viens no jumta konstrukcijas elementiem ir izolācija – barjera, kas ieklāta starp spārēm vai sijām. Pareiza izolācija aizkavē siltuma pārnesi starp āru un mājokļa iekšieni, vasarā gādājot par vēsāku mikroklimatu, bet ziemā – siltāku. Pareizi ieklāta siltumizolācija palīdzēs ietaupīt enerģiju, samazinās apkures un dzesēšanas slodzi, uzlabos mājas energoefektivitāti un samazinās kopējos komunālos izdevumus. Jumta siltināšana var arī novērst ledus radītos bojājumus, kas var rasties, siltajam gaisam mēģinot aizplūst caur jumtu.
Ventilācija
Autors: U.S. Shingle Roofing Birmingham AL/flickr.com
Bēniņi ir daļa no kopējās jumta sistēmas; lai pasargātu jumtu un līdz ar to arī ēku un gūtu maksimālu labumu no tā, jāpārliecinās, ka tiek nodrošināta bēniņu ventilācija. Jumta ventilācijas vispārējais mērķis ir veicināt dabisko gaisa plūsmu caur bēniņu telpu, lai tā būtu vienmērīgā temperatūrā un mitrumā. Ventilācijas sistēmu veido ieplūdes un izplūdes atveres, kas uzstādītas ar stratēģiskiem intervāliem jumtā vai bēniņos. Jumta ventilācijas sistēma samazina ledus aizsprostu veidošanos, kā arī pagarina jumta kalpošanas laiku.
Jumta zemsegums
Pareiza zemseguma izvēle un ieklāšana ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē jumta konstrukcijas kalpošanas laiku un funkcionalitāti; galvenās tā funkcijas ir pasargāt māju un jumta konstrukcijas no samirkšanas jumta ekspluatācijas laikā, kā arī smalka sniega, putekļu, smilšu, putekšņu, insektu pakļūšanas zem jumta seguma vai konstrukcijā. Ir pieejams divu veidu apakšklājs: elpojošais (tvaiku caurlaidīgs) vai neelpojošais (tvaiku necaurlaidīgs).
Difūzijas membrāna
Difūzijas membrāna (var būt ar diviem, trim un vairāk slāņiem) gan pasargā siltumizolāciju un koka konstrukcijas no ūdens ietekmes kā hidroizolācijas materiāls, gan no enerģijas zudumiem kā pretvēja izolācija. Membrānas uzbūve ļauj ūdens tvaikiem brīvi izplūst uz āru, vienlaikus neļaujot mitrumam no ārpuses iekļūt siltumizolācijā.
Sniega aiztures barjeras
Sniega aiztures barjeras paredzētas tam, lai sniegs vai ledus nenoslīdētu no jumta vietās, kur tas var apdraudēt cilvēku drošību. Šai barjerai ir divas pamatfunkcijas: noturēt sniega masu uz jumta (tādējādi nodrošinot papildu siltumizolāciju), savukārt, sniega apjomam kūstot, to aizturēt pret pēkšņu noslīdēšanu.
Noteksistēma
Noteksistēmas uzdevums ir jumta teknē savākt un pa notekcauruli aizvadīt ūdeni no jumta virsmas uz zemi. Atkarībā no jumta veida, tiks noteikts, kur noteksistēma tiks uzstādīta. Gadījumā, ja jumts ir plakans, tekne tiks uzstādīta uz jumta, un pēc tam savienota ar pārējo sistēmu, savukārt jumtiem, kam ir vismaz neliels slīpums, ūdens notecēs notekucaurulē.