Kas liecina, ka mājoklī aizsalis ūdensvads un kā rīkoties?
Ārkārtīgi zemas gaisa temperatūras un sals var izraisīt ūdensvada aizsalšanu vai pat plīšanu. Visbiežāk ūdens apgādes caurules aizsalst, kad ir kailsals, proti, zemi nesedz sniega kārta, āra temperatūra nokrītas un ilgstoši turas zem -20°C grādiem un ūdensvads atrodas salīdzinoši tuvu zemes virsmai. Lielā un ilgstošā salā augsne mēdz sasalt līdz pat pusotra metra dziļumam.
Protams, vislabākais veids, kā tikt galā ar ūdensapgādes cauruļu aizsalšanu, ir šādas iespējas novēršana jau pašā saknē. Taču kā rīkoties, ja ūdensvads tomēr ir aizsalis?
Kas liecina par aizsalušu ūdensvadu?
Viena no pirmajām aizsaluša ūdensvada pazīmēm ir, kad, atgriežot ūdens krānu, no tā netek ūdens, vai arī kad tualetes poda rezervuārs pēc skalošanas nepiepildās. Uz problēmu var norādīt arī samazināts ūdens spiediens ūdens ņemšanas vietās, kā arī palielināta ūdens duļķainība.
Kā novērst cauruļu aizsalšanu?
Ūdensvada cauruļvadiem, ja tie ir no plastmasas, jābūt iegremdētiem nepilnu divu metru dziļumā, tomēr daudzos gadījumos dziļums ir vien 70 centimetru – spēcīga un ilgstoša kailsala gadījumā tā var izvērsties par nepatīkamu problēmu. Cauruļvadi, jo īpaši no plastmasas, ir jāierok pietiekami dziļi vai arī jāsiltina. Ja caurules iebūvētas sekli, no sala tās var pasargāt, apmetot augsni virs tām ar dabisko siltumizolāciju – sniegu.
Viens no paņēmieniem, kā nepieļaut ūdensvada aizsalšanu, ir nepārtrauktas, nelielas ūdens plūsmas nodrošināšana, atverot ūdens krānus; tādējādi ūdens neatdziest un nepārvēršas ledū. Jāņem vērā, ka ilgstoša, spēcīga sala laikā ne visos gadījumos līdzēs arī siltumizolācijas materiāls. Ūdens ilgstoša tecināšana liela sala laikā būs salīdzinoši lētāka kā izmaksas, kas var būt nepieciešamas aizsalušu cauruļu atkausēšanai.
Mūsdienās ir pieejama arī ūdensvada apsildīšana, un tās vajadzībām tiek ražotas speciālas elektroierīces jeb sildkabeļi, kas nodrošina siltuma uzturēšanu komunikāciju tīklos. Sildkabeļus aptin ap cauruļvadu zem siltumizolācijas kārtas un lielāka sala periodā tos pievieno elektriskajam tīklam, tādā veidā nodrošinot pietiekamu temperatūru ūdensvadā.
Ja nu tomēr ūdensvads ir aizsalis
Ja nu tomēr ūdensvads ir aizsalis un ar ledus korķi esi nolēmis tikt galā paša spēkiem, atkarībā no caurules materiāla, var mēģināt to atkausēt ar karsta ūdens, smilšu, fēna vai sildītāja, kam novirzīta gaisa plūsma, palīdzību. Nekādā gadījumā cauruļu atkausēšanai nedrīkst izmantot atklātu liesmu. Īpaši svarīgi tas ir, ja caurules ir no plastmasas vai izolētas ar uguns nedrošiem materiāliem.
Jāņem arī vērā tas, kur tieši ir notikusi cauruļvada aizsalšana: ja tas aizsalis vietā, kur guļvads ir ierakts zem zemes, tad tā atkausēšana var aizņemt ievērojamu laiku. Ūdensvada atkausēšanai noderēs elastīga mazāka diametra caurule, ko pamazām bīda tajā uz priekšu. Karsto ūdeni sūknēt vai lej ar spaini un piltuvi, savukārt atpakaļ plūstošo iepilda citā spainī un, uzsildot, to var izmantot atkal.
Var būt nepieciešams veikt zemes atrakšanu, ūdensvada atkausēšanu un nosiltināšanu, kā arī aizrakšanas darbi. Nepieciešamības gadījumā iedzīvotājiem būtu jāsazinās ar mājas pārvaldnieku.