Kas pasliktina gaisa kvalitāti telpās un kā to atrisināt? Skaidro eksperts
Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2020. gada februāris, Nr. 72
http://www.buvinzenierusavieniba.lv/
https://buvinzenieriem.lv
https://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS/
Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt www.buvinzenieriem.lv, www.abone.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: www3.presesserviss.lv.
Raksta autors: Kristaps Pakšķis, SIA "Onninen" ventilācijas produktu kategorijas vadītājs
Telpās, kurās cilvēki pavada ikdienu, svarīgi nodrošināt labu gaisa kvalitāti, bet diskomfortu visbiežāk rada nepietiekama ventilācija.
Gaisa kvalitātei telpās pievērš aizvien vairāk uzmanības. Slikta gaisa kvalitāte gan publiskās telpās, gan mājokļos negatīvi ietekmē cilvēku pašsajūtu un veselību. Piemēram, pārāk sausa gaisa iespaidā acu gļotāda un elpceļi tiek kairināti, bet pārāk augsta ogļskābās gāzes jeb CO2 līmeņa dēļ ķermenim trūkst skābekļa.
Rada diskomfortu
Telpās, kurās visbiežāk aizrit cilvēku ikdiena – darbā, izglītības iestādēs, mājās –, diskomfortu un bezgaisa sajūtu rada neizbūvēta vai nefunkcionējoša ventilācijas sistēma. Ventilācijas trūkuma dēļ rodas koncentrēšanās grūtības, miegainība, paaugstinās diskomforts.
Gaisa kvalitātes pasliktināšanos un piesārņojumu telpās rada vairāki cēloņi:
1) cilvēku izelpa – CO2 un mitrums;
2) dažādas smakas no virtuves, sanitārā mezgla un palīgtelpām;
3) izsmidzināmie ķīmiskie produkti telpu uzkopšanai;
4) mitrums no dušas, vannas, veļas mazgāšanas;
5) siltumstarojums no darba un sadzīves tehnikas;
6) skaņas piesārņojums – nevēlams troksnis no ārtelpas;
putekļi.
Uzskaitīto problēmu risinājums ir svaigs gaiss. To var nodrošināt divējādi. Vienkāršākais, taču ne vienmēr efektīvākais paņēmiens ir logu vai durvju atvēršana. Tā negatīvās iezīmes ir apkures izmaksu pieaugums, caurvējš, kā arī risks telpās ieplūst piesārņotam gaisam.
Ar siltuma atguvi
Ieteicamākais risinājums būtu izbūvēt mehāniskās ventilācijas sistēmas ar siltuma atgūšanu, lai nodrošinātu telpā prasībām atbilstošu gaisa apmaiņu, ietaupot apkures izmaksas. Mehāniskās ventilācijas sistēmas nodrošina gaisa attīrīšanu ar iebūvētiem gaisa filtriem.
Sistēmas izbūve paredz ēkas atbilstību Latvijā noteiktajiem būvnormatīviem LBV 231-5, īpaši izceļot sanitāri higiēniskajām normām atbilstīgu gaisa kvalitāti un komfortu.
Svarīgi parametri
Ieteicams izvērtēt esošās ventilācijas sistēmas, īpaši publiskajās telpās, kur pavadām visvairāk laika. Pēc normatīviem projekta stadijā ir jāņem vērā paredzamais cilvēku skaits telpās dažādos diennakts posmos, cilvēku darbības telpā, apģērbs, telpas gaisa piesārņojuma avoti un gaisa kvalitātes parametri.
Gaisa temperatūrai nevajadzētu būt augstākai par 28 °C vasarā un un zemākai par 18 °C apkures periodā. Nobīdes ir pieļaujamas pēc saskaņošanas ar telpu īpašnieku un lietotājiem.
Pirms ventilācijas iekārtu ierīkošanas vai atjaunošanas vēlams konsultēties ar speciālistiem par gaisa kvalitāti telpās un efektīvākā risinājuma izvēli, ņemot vērā arī ekspluatācijas servisa vajadzības.