Katrai telpai savas flīzes

Katrai telpai savas flīzes
Parasti flīžu izvēlē dominē estētiskais faktors – flīzes krāsa, faktūra un citi dizaina elementi. Bet – vienas krāsas flīzēm iespējami radikāli atšķirīgi tehniskie rādītāji, kas būtiski paredzētajam materiāla pielietojumam konkrētā telpas vai ēkas daļā.Dzīvojamās un atpūtas telpas
Tā ir interjera daļa ar izteikti estētisku nozīmi un flīžu dizains viennozīmīgi ir telpas stila sastāvdaļa. Tomēr grīdas flīžu izvēlē vēlams pievērst uzmanību vairākiem materiāla funkcionālajiem parametriem.
Pretējā gadījumā jārēķinās ar neparedzēti ātri sabojātu flīzes virsmu telpās ar lielāku noslodzi (priekšnams, vestibils, virtuve) vai nepatīkamu slīdēšanu telpās ar pastiprinātu mitruma iespējamību (vannas istabas, saunas u.c.)

Grīdas flīzes ieejas zonai - priekšnamam, vestibilam u.t.m.l.
Šī telpas daļa ir mājokļa vizītkarte, tāpēc, izvēloties grīdas flīzes, īpaša uzmanība jāpievērš materiāla nodilumizturībai, kuru var dažādi ietekmēt mājokļa atrašanās vieta. Piemēram, būtiska atšķirība ir starp priekšnamu daudzdzīvokļu nama 5. stāvā vai vestibilu privātmājas 1.stāvā, kurā nokļūst tieši no dārza vai ielas. Viennozīmīgi, ka otrajā gadījumā jāizvēlas grīdas flīzes ar lielāku virsmas nodilumizturību.

Nodilumizturība (PEI)
Pēc Eiropas standarta EN 102 flīžu nodilumizturību apzīmē ar burtiem PEI.
Šis koeficients attiecas tikai uz glazētām keramikas un akmens masas flīzēm un nosaka glazējuma nodilumizturības pakāpi, kas, atbilstoši paredzētajai grīdas noslodzei, tiek iedalīta 5 grupās:
1.grupa (PEI 1): telpas ar minimālu noslodzi;
2.grupa (PEI 2) : telpas, kurās staigā ar mājas apaviem;
3.grupa (PEI 3) : visas dzīvojamās telpas, viesnīcas, nelieli ofisi;
4. grupa (PEI 4) : vidēji intensīvas noslodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas;
5.grupa (PEI 5): intensīvas noslodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas.

Grīdas un sienas flīzes vannas istabai (saunai, baseinam)
Izvēloties flīzes šai interjera daļai, būtisks ir grīdas flīžu pretslīdes faktors, kuru telpās ar tiešu ūdens klātbūtni klasificē pēc 3 parametriem, nosakot pie kāda flīzētās virsmas slīpuma iespējama slīdēšana:
· A : flīzējamās virsmas slīpums nepārsniedz 12º (saunas, baseinu ģērbtuves)
· B : flīzējamās virsmas slīpums līdz 18º (celiņi un kāpnes ap / pie baseina)
· C : flīzējamās virsmas slīpums līdz 24º (celiņi un kāpnes tieši pie ūdens)

Tā kā vannas istabā tiek lietoti dažādi kosmētiskie un personīgās higiēnas produkti, bieži vien nākas izmantot speciālus tīrīšanas līdzekļus iespējamo traipu likvidēšanai, tāpēc gan grīdai, gan sienai ieteicams izvēlēties flīzes ar speciālu pārklājumu, kas nodrošina paaugstinātu noturību pret ķīmisku vielu iedarbību.


Grīdas un sienas flīzes virtuvei
Salīdzinājumā ar pārējām interjera telpām, virtuves grīda un siena ievērojami vairāk pakļauta dažādām ietekmēm un biežākai tīrīšanai, tāpēc sienai un grīdai ieteicams izvēlēties flīzes ar paaugstinātu noturību pret ķīmiskām un termiskām ietekmēm. Papildus minētajam, virtuves grīdas flīzēm būtiska ir noturība pret mehāniskiem bojājumiem. Šādu speciāli apstrādātu flīzes virsmu neietekmēs arī mājdzīvnieku nagu skrāpējumi un uz tās nepaliks nobrāzumi, kurus var radīt mēbeļu pārbīdīšana.


Sabiedriskās un darba telpas
Izvēloties grīdas flīzes šīm telpām, īpaša uzmanība jāpievērš gan materiāla nodiluma un lieces izturībai, gan paaugstinātai noturībai pret mehāniski ķīmiskām ietekmēm.
Tomēr viena no būtiskākajām prasībām sabiedriskās un darba telpās ir drošība, tāpēc īpaši aktuāla ir flīžu pretslīde, kuru pēc EN standarta apzīmē ar burtu R un iedala 5 klasēs – atbilstoši konkrētās telpas noslodzei un funkcijai :
· R 9 : foajē, uzgaidāmās un atpūtas telpas;
· R 10 : skolas telpas, medicīnas iestādes, laboratorijas, restorāni, frizētavas;
· R 11 : restorānu virtuves, mehāniskās darbnīcas, pārejas;
· R 12 : rampas, autostāvvietas, baseini, dušas telpas;
· R 13 : ražošanas telpas ar pastiprinātām drošības prasībām.

Papildu informācija:
1. Jo vairāk šuvju – jo lielāks flīžu virsmas pretslīdes efekts. Tāpēc, piemēram, liela izmēra grīdas flīzes, ieteicams kombinēt ar mazām akmens mozaīkas flīzītēm.
2. Maldīgs ir priekšstats, ka pulētas flīzes slīd vairāk - pulētām flīzēm ir lielāks pretslīdes esfekts, jo ražošanas procesā noslīpētā poru augšdaļa samazina virsmas slīdamību. Pulētās flīzes tiek apstrādātas ar dimanta galviņām, tāpēc parasti ir divas reizes dārgākas par matētām flīzēm. Ja flīze nopulēta nevienmērīgi (EN standartam neatbilstoši), iespējamas problēmas ekspluatācijas procesā, jo tīrīšanas rezultātā mazāk pulētās vietas vizuāli atšķirsies no vairāk nopulētajām.

Flīzes ārtelpām un fasādēm (terases, lodžijas, fasādes u.c.)
Ārējai apdarei vēlams izvēlēties salizturīgas flīzes ar blīvu (ekstrudētu) pamatni un zemu ūdens absorbciju, kas nodrošinās minimālu ūdens absorbciju un neitralizēs temperatūras izmaiņu kaitīgo ietekmi. Jo poraināka būs flīzes pamatne, jo augstāka būs ūdens absorbcija - uz flīzētās virsmas krāsies netīrumi un ūdens pilienu sasalšanas / atkušanas rezultātā ātri bojāsies flīzes virsma.
Tas, kas vēl vakar šķita neiespējams, šodien ir realitāte – ēku fasāžu apdarei tiek piedāvātas augstākajām ekoloğiskajām prasībām atbilstošas keramiskā granīta flīzes, kas, apstrādātas ar speciālu šķidrumu, attīra gaisu tāpat kā zaļojoši koki.

To, kādai nodilumizturības grupai, salizturībai, temperatūras izmaiņām, ķīmiskiem un mehāniskiem bojājumiem vai pretslīdes koeficientam atbilst Jūsu izvēlētās flīzes, iespējams pārbaudīt konkrētā flīžu ražotāja katalogā.

Ja kādā tirdzniecības vietā informācija par flīžu tehniskajiem rādītājiem nav pieejama, tas liecina vai nu par pārdevēja nekompetenci vai par to, ka attiecīgā ražotāja flīzes nav sertificētas un neatbilst Eiropas kvalitātes standartiem.

Tikpat svarīgs faktors kā paredzētajam pielietojumam funkcionāli atbilstošs materiāls, ir interjeram vai arhitektoniskajam risinājumam atbilstoša flīžu dizaina izvēle. Krāsu saskaņu un flīžu izvietojuma kompozīciju noteikti vēlams uzticēt profesionālam dizainerim vai arhitektam, jo ar dažādu optisko efektu palīdzību var radīt atšķirīgas noskaņas, akcentēt vēlamo vai uzlabot plānojuma nepilnības.

Raksts tapis sadarbībā ar arhitektūras un celtniecības centru Reaton.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

Ūdens ir ekosistēmu dzīvības avots un cilvēces veselības un labklājības pamats. Tomēr dažādu cilvēka ikdienas darbību rezultātā ūdens sastāvs un kvalitāte tiek radikāli izmainīta. Kā komunālie, tā rūpnieciskie notekūdeņi, neattīrīti vai nepilnīgi attīrīti, ar dažādām tajos esošajām kaitīgajām vielām, baktērijām un mikroorganismiem rezultātā nokļūst apkārtējā vidē, to piesārņojot.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Atliek ūdens patēriņa skaitītāju dzīvokļos verificēšanu ārkārtējās situācijas laikā

Atliek ūdens patēriņa skaitītāju dzīvokļos verificēšanu ārkārtējās situācijas laikā

Ar mērķi ierobežot vīrusa Covid-19 izplatību un sekmēt nepieciešamo drošības pasākumu ievērošanu, uz Latvijā izsludinātās ārkārtējās situācijas laiku nebūs nepieciešams nodrošināt piekļuvi dzīvokļos esošajiem ūdens patēriņa skaitītājiem un citiem skaitītājiem (arī siltuma maksas sadalītājiem), kas nav komercskaitītāji, un veikt to nomaiņu vai atkārtoto vai pirmstermiņa verificēšanu.

Uzņēmējs runā