KEIM dabīgās minerālkrāsas
IK Kreativ valdes priekšsēdētājs un krāsu eksperts Igors Dacjuks, kam ir iekrāta patiesi liela pieredze darbā ar krāsām, strādājot teju visā Eiropā, stāsta par ekstrēmi noturīgajām un ekoloģiskajām KEIM minerālkrāsām.
KEIM krāsu vēsture
Bavārijas ķēniņam bija apnikušas viņa pils mūždien nost lūpošās krāsas. Palīgos nāca Gēte, tas pats, kas sarakstījis Faustu. Viņš strādāja arī pie kālija ūdens, jeb silīcija liķiera izstrādes, taču viņam neizdevās panākt to, ko pēc aptuveni simts gadiem panāca Kaims, kas bijis ķīmiķis. Viņam izdevās radīt tādu sastāvu, ko tagad arī tagad izmantojam. Viņš to panāca izmantojot smiltis. Visa produkcija ir iegūta no parastām smiltīm – kvarca smiltīm.
KEIM krāsu firma ir ļoti veca – 1878.gada. KEIM bija pieejams arī Latvijā līdz 1940.gadam, līdz krāsas šeit aizliedza. Tagad tās atgriezās Latvijā tikai pagājušā gada aprīlī. Mēs Latvijā pārstāvam gan Lietuvu, gan Igauniju, jo viņiem nav pašiem savas pārstāvniecības.
KEIM krāsu priekšrocības -
- Krāsas sastāv no minerāliem. Netiek izmantota nekāda organiskā ķīmija.
- Krāsām ir pretestība pret pūšanu un mitrumu. Visas krāsas ir antibakteriālas.
- Krāsa atgrūž ūdeni. Pasargā virsmu no visa veida nokrišņiem.
- Krāsas atgrūž netīrumus.
- Krāsas nedeg. Tā pie vislielākajām temperatūrām var sadalīties, taču ne degt.
- Krāsas ir ekonomiskas, jo ir ļoti noturīgas.
- Pats galvenais – draudzīgas videi.
Iekšējās un ārējās KEIM krāsas
Ir tā sauktās "iekšējās" un "ārējās" krāsas. Iekšējās vairāk izmanto sabiedriskās iestādes – skolās, ēdināšanas iestādēs u.c. Visur, kur ir nepieciešama patstāvīga tīrība un kārtība. Kāpēc tieši sabiedriskās telpās? Jo krāsas attīra gaisu un ražo skābekli. Visas krāsas "elpo", jo visām ir augstākais ūdens tvaika caurlaidības koeficients, ko citu krāsu firmas vēl nav panākušas. Tās elpo un atgrūž visu mitrumu, netīrumus. Nesen veicām baseina telpas remontu skolā. Krāsa lieliski noder mitrās telpās, arī hlora smaka nebūs tik jūtama.
Tā saukto, ārējo krāsu pirmo reizi testēja uz autobāņiem, kur ir daudz izplūdes gāzu, putekļu un netīrumu. Taču nokrāsojot ar šo krāsu 60% netīrumu vienkārši pazuda.
KEIM un saule
Šīs krāsas saule nekad "nenoēd". Tām tieši ir vajadzīga saule un saules ultravioletais starojums. Parastās krāsas, kas ir ražotas izmantojot organiskās sintēzes materiālus, saule "noēd". Piemēram, Vācijā Eiropas Savienība sedz daļu izdevumu, lai virsmas krāsotu tieši ar KEIM krāsām, tādēļ, lai uzlabotu gaisa kvalitāti valstī.
KEIM krāsa kokam
Vēl KEIM ir vienīgā krāsu firma pasaulē, kas ražo krāsu kokam, kas ir taisīta no silikātiem. Krāsa "elpo", ir ļoti noturīga pret ultravioleto starojumu, kas ir būtiski, jo parasti koka materiālus ultravioletie stari iznīcina. Interesanta reakcija notiek arī ar sveķiem – sveķi tekot ārā no koka virsmas, caur šo silikāta krāsu kristalizējas, pārvēršas par pulveri un vienkārši nokrīt nost, kad uzpūš vējiņš. Pirmo reizi šo krāsu izmantoja, lai nokrāsotu kādu māju 1996.gadā Oslo. Oslo ir līdzīgs klimats kā pie mums. Mums, protams, šad tad ir aukstāks, kad Krievija atver savu ledusskapi. Taču māja Oslo joprojām izskatās tā, kā vakar būtu padarīta.
KEIM un šīferis
Ir pieejamas krāsas, kas ļauj nemainīt šīfera jumtu, ja vien kādam tāds vēl ir palicis. Krāsa neitralizē azbestu un papildus tam sacietina virsmu. Viss mitrums tiek atgrūsts un vēl uz sešdesmit gadiem tas nabaga šīferis kalpos.
KEIM māksliniekiem un restauratoriem
Ir krāsas māksliniekiem restauratoriem - tiem, kas apglezno sienas, vai citas virsmas. Dažreiz paliek žēl, ka cilvēks ir tik lielu darbu ieguldījis un pēc gada vai diviem šis mākslas darbs vienkārši nolūp no virsmas nost. Protams, KEIM krāsa ir dārgāka, toties mākslas darbs paliks arī citām paaudzēm, ko lūkoties un lepoties. Kāpēc stāv vecie Ulmaņlaiku un cara laiku uzraksti uz sienām? Tāpēc, ka tajos laikos tika lietota krāsa, kas balstīta uz šo pašu sistēmu. Mazgā ar ko gribi un līdz riebumam, bet nomazgāt nevar.
KEIM un gruntis
Šīm krāsām nekad nevajag nekādas gruntis, jo krāsojot jebkuru virsmu, krāsu klāj divreiz, arī KEIM krāsas. Tāpēc pirmā kārta jau ir tā pati grunts kārta. Pirmais krāsojums iesūcas dziļi iekšā materiālā. Skatoties, cik tas ir porains u.t.t., krāsa būs iesūkusies tik dziļi virsmā, ka varēs kasīt ar jebko, to nevarēs dabūt ārā, ja runājam par noturību.
KEIM un baktērijas
Ir arī, tā sauktais, pret aļģu un pret sēnīšu līdzeklis, tas iesūcas dziļi virsmā, attīra to un pēc 24 stundām var krāsot un apstrādāt virsmu. Līdzeklis nesatur hloru un citas ģiptes. Tas rada vidi, kur sēnei nav ko ēst, tai nav ar ko vairoties.
KEIM Latvijā
Visi materiāli tiek ievesti no Bavārijas, kur ir arī to dzimtene. Neviens nekur citur tos netaisa, lai nerastos kvalitātes atšķirības. Šos, kā jau profesionālus materiālus, nekad veikalā nevarēs atrast. Krāsas var dabūt tikai pie mums. Es četru gadus cīnījos, lai dabūtu KEIM pie mums Latvijā. Braucu pie viņiem, liku eksāmenus, pierādīju, ka esmu gana uzticams.
Pie mums pārsvarā pērk privātie pircēji, kas sākuši ekoloģiskāk domāt. Krāsas jaucu tepat uz vietas. Prasu kāda ir kvadratūra, ko nepieciešams nokrāsot, tālāk skatos, kāds patēriņš konkrētai krāsai, tad sarēķinu cik litrus pasūtītājam vajag. Nosveru pigmentus un tepat visu sajaucu. Ir receptūras, pēc kurām vados.
Dabīgie minerālu toņi pasaulē ir tikai divi simti septiņdesmit. Pamatā visi toņi tiek veidoti no desmit krāsu koncentrātiem. Dārgākais ir tirkīza tonis, jo šo koncentrātu ieved no Japānas.
Man arī pašam jāseko līdzi kā pasūtītājs lieto šo krāsu. Ja cilvēks apakšā paklāj kādu citu neatbilstošu masu, tad garantijas nav, ka krāsa turēsies. Man tam visam ir jāseko līdzi un jāsniedz pilns serviss.
Visi materiāli ir videi nekaitīgi, nekas nenotiks, ja kaut kas piekļūs zemei, pēc tam tāpat augs tomāti. Lielās firmas, kam kaut kas paliek pāri, sūta neizlietotos materiālus atpakaļ uz KEIM rūpnīcu un tur notiek pārstrāde. Absolūti nekas neiet zudumā. Latvijā vajadzētu strādāt vēl desmit mūžus, lai visu padarītu skaistu un kvalitatīvu.
IK Kreativ
Mazā nometņu iela 43/53
LV-1002, Rīga
Latvija
Mob. + (371) 26026515
keimfarben@inbox.lv
igors-kreativ@inbox.lv