Kiča stils interjerā: Kas tam raksturīgs un kā to ieviest savā mājoklī?
Kiča interjera dizaina stils dažkārt tiek uzskatīts par mākslas nolieguma simbolu; mākslā kičs ir bezgaumīgs, izšķērdīgs, ārišķīgs un amatnieciski banāls darbs, kas visbiežāk adresēts estētiski mazattīstītam patērētājam. Tas gan netraucē kiču iekļaut interjerā, radot kaut ko pilnīgi unikālu un interesantu.
Kā kičs radies?
Jēdziens “kičs” cēlies no vācu valodas vārda kitsch, kas tulkojumā nozīmē “vulgaritāte, slikta gaume”. Šis termins parādījās jau 19. gadsimta beigās Vācijā, kur tajā laikā sākās dažādu preču masveida ražošana, imitējot greznus un antīkus priekšmetus, kas iepriekš bija pieejami tikai bagātiem un ietekmīgiem cilvēkiem. Bagātie rūpnieki, kuri neizprata mākslu un kuriem nebija aristokrātijai raksturīgās, jau ieaudzinātās gaumes izjūtas, labprāt iegādājās dažādus greznumlietu un interjera priekšmetu viltojumus.
Moderns interjers kiča stilā var uzsvērt konsekvenci, turklāt vienlaikus tas ir sava veida protests, kas saistīts ar vispāratzītiem stereotipiem par mājokļa iekārtošanu: kopā var tikt izmantoti gan standartizēti plaša patēriņa dekorācijas elementi, gan – gluži pretēji – ekskluzīvi interjera dizaina priekšmeti un apdare.
Krāsu palete
Mūsdienu mājokļa interjers kiča stilā uzreiz piesaista uzmanību; šādu interjeru nevar sajaukt ar neko, pateicoties tieši spilgtu, kontrastējošu un neona toņu pārpilnībai. Kiča stila iezīmes ir krāsu paletes disharmonija, dažādu kultūru un stilu interjera priekšmetu kombinēšana, savstarpēji izslēdzošu apdares metožu sajaukšana. Piemēram, modernās un “rustic” apdares sajaukšana, kas ir apzināta plaša patēriņa un popkultūras preču akcentēšana. Piemēram, kiča interjera stila paraugs varētu būt spilgti zilas krāsas griesti apvienojumā ar mozaīkas tipa flīžu grīdas segumu.
Forma un faktūra
Autors: Tiffany Steinke/flickr.com
Tāpat kiču interjerā raksturo nesaderīgu stilu, krāsu, formu, mēbeļu faktūru, apdares, interjera kombinācija, kā arī ierobežojumu neesamība, tostarp dažādu interjera priekšmetu un akcentu daudzumā. Vienkāršākais veids, kā veidot mājokli kiča labākajās tradīcijās, ir to vispirms iekārtot kādā konkrētā stilā. Tad atliek pievienot dažus spilgtus aksesuārus, pārveidot mēbeles (pārkrāsošana, pārvilkšana, tekstilizstrādājumi bagātīgās krāsās), kā arī pielikt jaunas lampas.
Interjera priekšmeti
Atliek tikai aizdoties līdz kādam krāmu tirdziņam vai antikvariātam un iegādāties vecus, lētus nieciņus un izvietot tos savā mājoklī. Kiču raksturo apzināta dārgu interjera priekšmetu kopēšana, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka tiem jābūt sliktas kvalitātes. Tas var būt gan linolejs, kas imitē parketu vai dārgas akmens flīzes, gan plastikāta sienas paneļi, kas atdarina ādu, brokātu, satīnu, koka paneļus; dažādi stikla priekšmeti var imitēt kristālu, un tā tālāk.
Sienu, griestu un grīdas apdare
Kiča stils mājokļa interjerā izpaužas arī lielu virsmu spilgtajās krāsās: uz sienām, grīdas un griestiem. Linolejs, kas imitē dažādus dārgus apdares materiālus, bieži tiek izmantots kā grīdas segums. Viens no zīmīgākajiem telpas dekoriem kiča stilā ir mākslīgs spilgts, futūristiskas formas paklājs bagātīgos toņos; paklājam var būt kažokādas raksts, īpaši populāra ir leoparda ādas imitācija.
Uz sienām klāj visdažādākā veida tapetes: papīra, vinila, auduma, ar reljefu, pavisam vienkāršas vai ar ziedu apdruku. Sienas var krāsot jebkurā krāsā, var uz tām izveidot grafiti, dekoratīvu apmetumu, fototapetes ar perspektīvu, akmens, ķieģeļu, koka, metāla imitāciju.
Griestus var krāsot jebkurā krāsā. Balsināšanas alternatīva ir daudzlīmeņu griesti ar LED apgaismojumu, spoguļa pārklājums, gleznojumi, kā arī jebkādi zīmējumi un rotājumi, ieskaitot tādus, kas tumsā spīd (piemēram, zvaigznes).