abc.lv skaitļos

Lietotāji online47
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Ko iesākt ar slapjām sienām? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Ko iesākt ar slapjām sienām?

Ko iesākt ar slapjām sienām?

Daudzām ķieģeļu mūra ēkām pamati, cokols un pirmā stāva sienas gan ārpusē, gan iekšpusē ir bojātas un slapjas. To var redzēt uz sienu virsmām. Ja mērījumi rāda 3% un vairāk mitruma, tas nozīmē, ka siena ir slapja. Bieži slapjums uzkāpj līdz divu trīs metru augstumam. Slapjuma iemesls ir no zemes kāpjošais kapilārais mitrums. Pēc zinātnieku secinājumiem, pasaulē tā ir gadsimtu veca problēma gan senām, gan jaunām būvēm, kas nav pietiekami novērtēta (A Review of Rising Damp in Masonry Buildings, Dr. Zhongyi Zhang).

Kāpjošā kapilārā mitruma fenomens
Kāpjošais kapilārais mitrums ceļas augšup pa ķieģeļiem, javas un apmetuma kapilāriem, līdz zemes pievilkšanas spēks līdzsvarojas ar ūdens piles virsmas sprieguma spēku. Jo biezāka siena un šaurāki kapilāri, jo augstāk paceļas slapjā zona. Tā var sniegties līdz pat 10–15 metru augstumam. Sasniedzot spēku līdzsvaru, mitrums sāk iztvaikot, vienlaikus mūra pH paaugstinās līdz 12–15, un sākas hidrolīzes reakcija, kuras rezultātā veidojas sāļi. Slapjums pieplūst, sāļu daudzums pieaug, un pieaug arī sāļu spiediens uz apmetumu vai ķieģeļu mūri. Tas var sasniegt līdz 200 N/mm2. Atgādināsim, ka ķieģelis var izturēt spiedienu līdz 100 N/mm2. Kāpjošais kapilārais mitrums sadarbībā ar sāļiem dara savu postošu darbu tik ilgi, kamēr slapjums turpina pieplūst. Tiek bojāti būves pamati, cokols, sienas, apmetums, tapetes, grīdas segumi, durvju un logu rāmji, trepes u. c. Ēkas bojājumus papildina tēriņi par palielinātu apkuri un ventilāciju. Ievērojami samazinās īpašuma vērtība.
Līdzīgi kāpjošais kapilārais mitrums dara savu postošo darbu uz grunts ierīkotas betona grīdas virsmas. Ūdens tvaika izgarojumi sasniedz 500–1000 g/m2/24 h. Problēmas un bīstamība ir tā pati, bet cīņas metodes, tehnoloģijas un būvprodukti – citi. Tomēr visbīstamākais ir apdraudējums cilvēka veselībai. Mitruma un temperatūras ietekmē uz sienu virsmām sāk vairoties sporas, sēnes, baktērijas, mikrobi, sāļi, kas var izraisīt alerģiskas slimības, tostarp astmu. Īpaši bīstami tas ir sabiedriskās ēkās: bērnudārzos, slimnīcās, restorānos u. c. Par šīs parādības bīstamību pirmo reizi 1872. gadā trauksmi cēla British Medical Journal. Jaunākā trauksmes sirēna izskanēja 2012. gadā Pasaules Veselības organizācijas pētījumā WHO Guidelines for Indoor Air Quality: Dampness and Mould.

Cēloņi un risinājumi
Remontējot pamatus un hidroizolāciju daudzos objektos Latvijā un ārzemēs, tostarp Daugavpils cietoksnī, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Nacionālajā mākslas muzejā u. c., varam secināt, ka šai bieži sastopamajai postošajai parādībai ir divi cēloņi. Pirmkārt, nav ierīkota pamatu ārējā vertikālā hidroizolācija. Otrkārt, pieguļošās grunts līmenis pacelts virs pamatu horizontālās hidroizolācijas. Bieži abi cēloņi darbojas kopā.
Pasūtītāji, projektētāji un būvnieki nereti neapzinās problēmas nopietnību un sekas. Paceļot grunts līmeni, ierīko jaunu bruģa segumu, bet neierīko ārējo vertikālo hidroizolāciju vai horizontālo hidroizolācijas barjeru pamatiem. Divi piemēri: Rīgas domes nekustamā īpašuma pārvaldībā esoša ēka Vāgnera ielā 3 un 2013. gadā renovētās ēkas un nobruģētie laukumi Spīķeru kvartālā. Šajos un citos līdzīgos gadījumos pirms jauna bruģa seguma ieklāšanas bija jāierīko pamatu hidroizolācija.
Efektīvākais risinājums slapjuma un kāpjošā kapilārā mitruma likvidācijai sienās ir horizontālās hidroizolācijas barjeras ierīkošana kopā ar vertikālo hidroizolāciju un sanācijas apmetumu. Tam Eiropas būvniecības praksē izmanto vairākas tehnoloģijas.
1. Mehāniskā metode. Siena tiek horizontāli atzāģēta grīdas līmenī, zāģējuma vietā ierīko 2–3 mm biezu plastikāta starpliku (skat. www.mauersaegetechnik.de).
2. Cosmo genesis. Izmanto kosmosa enerģiju (skat. www.aquapol.at).
3. Magnito genesis. Izmanto ūdens molekulas polaritātes maiņu, pieslēdzot elektroenerģiju speciālai ierīcei (skat. www.osmoterra.lv).
4. Ķīmiskā metode. Izmanto zemas viskozitātes hidroizolācijas būvķīmijas produktu, ievadot to ķieģeļu kapilāros caur urbumiem mūrī un izveidojot 10–20 cm biezu ķīmisko hidroizolācijas barjeru. Strādājot ar ķīmisko metodi, būvķīmijas hidroizolācijas produktu ķieģeļu kapilāros ievada dažādi:
1) ar pašteci no kartridžiem;
2) ar zemspiediena sūkni;
3) no sasaldētiem būvķīmijas produkta stieņiem (www.tradec.be);
4) pa speciālu kapilāro kokvilnas vaduli (www.koster.lv);
5) ar vakuuma metodi.

Būvķīmijas izvēle
Eiropā izplatītākā ir ķīmiskā tehnoloģija, kas izmanto dažādus būvķīmijas hidroizolācijas produktus horizontālās hidroizolācijas barjeras ierīkošanai. Vispirms ir jāfiksē esošā situācija uz sienām, plānā un tabulās, mērot mitrumu un veicot sāļu analīzes katrā sienā divos punktos. Mitruma un sāļu daudzums mūrī ir limitējošie radītāji daudziem būvķīmijas hidroizolācijas produktiem. Piemēram, daudzi no tiem nav piemēroti, ja sāļu daudzums mūrī ir virs 1% vai mitrums – virs 50%. Atkārtoti mitruma mērījumi pēc darbu pabeigšanas un rezultātu salīdzinājums ar sākotnējiem parādīs ierīkotās horizontālās hidroizolācijas barjeras kvalitāti.
Būvķīmijas hidroizolācijas produktu ražotāju piedāvājumu skaits pārsniedz vairākus desmitus. Katram produktam ir dažāda viskozitāte – no 1,2 mPa•s līdz 300 mPa•s – un atšķirīga ķīmiskā bāze. Lai izvēlētos piemērotāko, rūpīgi jāizpēta produkta tehniskā instrukcija, vērtējot šos divus galvenos aspektus – viskozitāti un ķīmisko bāzi. Jo mazāka viskozitāte (mPa•s), jo tievākā kapilārā iekļūs būvķīmijas hidroizolācijas produkts un pilnīgāk aizpildīs tos. Pēc iespējas jāizvēlas būvķīmijas hidroizolācijas produkti ar zemu viskozitāti, piemēram, Eiropā sertificētais KÖSTER produkts CRISIN®76 ar viskozitāti 1,2 mPa•s. Jāpiebilst, ka ūdens viskozitāte ir 1 mPa•s.
Vērtējot ķīmisko bāzi, jāņem vērā, ka lētākie būvķīmijas hidroizolācijas produkti ražoti uz silicate, siloxane, silane vai acryl bāzes. Lai samazinātu būvķīmijas hidroizolācijas produktu cenu un viskozitāti, ražotāji piegādā jau gatavus – ar ūdeni līdz 50% atšķaidītus – produktus. Citi ražotāji piegādā būvķīmijas hidroizolācijas produkta koncentrātu, kas jāatšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10 tieši objektā. Iegādājoties lēto, ar ūdeni atšķaidīto būvķīmijas hidroizolācijas produktu un ievadot slapjas sienas kapilāros papildu ūdens daudzumu, nevar cerēt uz kvalitatīvu horizontālo hidroizolācijas barjeru. Turklāt jāņem vērā, ka uz acryl bāzes ražotie būvķīmijas produkti ir agresīvi un ietekmē metāla armatūru.
Praksē dažkārt izmanto divu vai četru komponentu būvķīmijas hidroizolācijas produktus, kas paredzēti arī citiem mērķiem, piemēram, injekcijām plaisās. Svarīgi, lai būvķīmijas hidroizolācijas produkta sacietēšanas laiks būtu ne mazāks par 30–60 minūtēm, jo īsākā laikā kapilārus nevar pilnībā aizpildīt.
Visos gadījumos jāvērtē, pie kāda mitruma un sāļu daudzuma mūrī ražotājs garantē sava hidroizolācijas produkta efektīvu darbību.

Banner 280x280 Banner 280x280

Urbumu ierīkošana
Urbumus sienā ierīko virs grunts, grīdas vai gruntsūdeņu līmeņa ≥50 cm vienā vai divās rindās, horizontāli vai 30–45˚ slīpumā. Ja būvķīmijas hidroizolācijas produkta ievadīšanai urbumos izmanto pašteces metodi, jāurbj liela diametra urbumi D=18–30 mm 30–45˚ slīpumā. Taču liela diametra urbumi vairāk bojā mūri un ne vienmēr pārtrauc kāpjošā mitruma virzīšanos uz augšu. Labāk izmantot zema spiediena injekcijas metodi vai kapilāro vaduli un mazāka diametra urbumus D=12–14 mm, izvietojot tos horizontāli vienā vai divās rindās. Dažreiz, kad pamati ir gruntsūdeņos, urbumus nākas izvietot vairākās rindās.
Attālums starp urbumu centriem ir 10–30 cm atkarībā no mūra sienas biezuma un tehnoloģijas. Saskaņā ar WTA Guidelines 4-4-04/D prasībām urbumi ir jāiztīra. Vislabāk tos izskalot ar augstspiediena ūdens strūklu.

Tukšumu, plaisu un urbumu aizpildīšana
Tukšumi un plaisas mūrī rada papildu problēmas horizontālās hidroizolācijas barjeras ierīkošanā. Būvķīmijas hidroizolācijas produkts netiek pāri tukšumam vai plaisai, tiek notecināts gruntī un nenokļūst līdz mūra otrai malai. Būvķīmijas hidroizolācijas produkts tiek nepamatoti pārtērēts, un horizontālā hidroizolācijas barjera netiek ierīkota visā mūra biezumā.
Tukšumu un plaisu aizpildīšanai izmanto cementa bāzes šķidro injekcijas javu ar maluma daļiņu smalkumu ≥5000 cm2/g un spiedes pretestību ≤50 N/mm2, piemēram, KÖSTER Micro Grout®. Injekcijas javu ar sūkņa palīdzību iepumpē caur urbumiem plaisās un tukšumos. Tiesa, būs vajadzīga atkārtota urbumu pārurbšana, kas paildzina un sadārdzina procesu.
Pēc būvķīmijas hidroizolācijas produkta ievadīšanas mūra kapilāros urbumus aizpilda ar minēto injekcijas javu. Urbumus aizšpaktelē ar hidrofobo remonta javu, piemēram, KÖSTER Repare Mortar. Urbumu joslu 15–25 cm platumā pārklāj ar cementa bāzes hidroizolāciju, piemēram, KÖSTER NB-1 Grey.
Efektīvākais paņēmiens – izmantot divu komponentu būvķīmijas hidroizolācijas produktu, kas vienlaikus aizpilda tukšumus, plaisas un urbumus, izveido horizontālo hidroizolācijas barjeru un pastiprina mūri. Piemēram, KÖSTER Mautrol 2C viskozitāte ir ≤30 mPa•s un spiedes stiprums – ≥40 N/mm2.

Apdare pēc izžūšanas
Pēc horizontālās hidroizolācijas barjeras ierīkošanas slapjās mūra sienās ir vajadzīgs diezgan ilgs laiks – līdz 12 mēnešiem –, lai mitrums iztvaikotu un sienas kļūtu sausas, teiksim, ar ≤2% mitruma. Šajā laikā labāk atturēties no apdares veikšanas, jo slapju sienu apdarei jāizmanto speciāli būvprodukti un tehnoloģijas.
Pirms veikt sienu apdari, ir jāiztīra mūra šuves no piesāļotās javas līdz 2 cm dziļumam. Sienas jāpārklāj ar sāļus neitralizējošu vai iekapsulējošu būvķīmijas šķidrumu, piemēram, KÖSTER Polysil TG-500.
Apdarei jāizmanto speciāls, mitruma iztvaikošanu regulējošs sanācijas apmetums slapjām un mitrām sienām ar lielu porainību ≥30%, kas atbilst WTA 2-2-91 prasībām. Tāds apmetums nodrošinās izgarojošā mitruma sāļu akumulāciju pirmajos 2–5 mm. Apmetumam jābūt ar maksimālo mitra ūdens tvaika caurlaidību µ≥10. Tāds ir KÖSTER Restoration Plaster 2 White. Jāparūpējas par ūdens tvaiku caurlaidīgu špakteli, krāsu un atbilstīgu ventilāciju. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot ģipsi saturošus būvproduktus.
Lai pasargātu cokolus no nokrišņu šļakatām un uz ietves uzkaisītiem sāļiem, virsma jāpārklāj ar cementa bāzes uzsmērējamo hidroizolāciju, kas ļauj sienai elpot, bet aiztur ūdeni, piemēram, KÖSTER NB-1 Grey. Hidrofobie būvķīmijas šķidrumi aizsargā gan cokolus, gan fasādi, piemēram, KÖSTER Siloxan. Ēku slapjie pamati, cokoli un sienas ir ļoti dažādi, jo atrodas atšķirīgos apstākļos. Katra nama atjaunošanai jāatrod pareizā metode. To spēj sertificēti, pieredzējuši speciālisti, kas kopā ar mājas saimniekiem izvēlēsies optimālu risinājumu un kvalitatīvi, ar garantiju izpildīs darbu.

Aleksandrs Kapusts,

Dipl. Ing., KÖSTER Bauchemie AG pārstāvis Latvijā

www.koster.lv

 

 Žurnāls "Būvinženieris" 2014. gada  februāris

 

 

Foto: STOCK.XCHNG.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Celtniecības un remonta darbi":