abc.lv skaitļos

Lietotāji online72
Aktīvie uzņēmumi27726
Nozares raksti2372
Ekspertu atbildes3041
Ko iesākt ar veco azbesta šīferi? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Ko iesākt ar veco azbesta šīferi?

Ko iesākt ar veco azbesta šīferi?

Pirms 20 un vairāk gadiem Latvijā daudzviet mājas sedza azbesta šīfera jumti, tomēr nu jau gandrīz divas dekādes to izmantošana ir aizliegta. Tas skaidrojams ar to, ka azbestu saturošais viļņotais šīferis tiek klasificēts kā bīstamie atkritumi, ir kaitīgs veselībai, un kopš 2001. gada Latvijā ir pilnībā aizliegts lietot šo minerālu saturošus materiālus.

Tā kā azbests ir šķiedrvielu silikāta minerāls, tā pievienošana viļņotajam šīferim palielina tā stiprību un izturību, vienlaikus nodrošinot ēkai termoizolāciju un ugunsdrošību. Tieši tādēļ sākotnēji azbests tika izmantots – tā ugunsizturīgo īpašību dēļ.

Pati azbesta klātbūtne mājas vai ēkas jumta segumā nav tik ļoti bīstama. Veselībai bīstami ir tas, ka azbestu saturošais šīferis laika gaitā var tikt sabojāts, un kaitīgās azbesta daļiņas tādējādi var nokļūt gaisā. Bet ko iesākt ar veco jumta šīferi? Kā to noņemt un kur pēc tam likt?

Kā noņemt azbesta šīferi?

Ja esi nolēmis mainīt jumta segumu, un šī iemesla dēļ ir nepieciešams noņemt veco azbesta šīferi, atceries, ka ir jānorobežo darba veikšanas zona. Izvairies no šīfera laušanas un sadalīšanas sīkākos gabalos, lai nepieļautu azbesta putekļu nokļūšanu gaisā. Tāpat esi uzmanīgs, lai negūtu jebkāda veida ievainojumus saskarsmē ar šo materiālu. Kad veic darbu, valkā pilnu darba apģērbu, atbilstošus apavus, cimdus, brilles un darba specifikai piemērotu aizsargmasku, kas pasargās no putekļiem. Noņemtais šīferis ir jāiepako speciālā iepakojumā un jāmarķē.

Banner 280x280 Banner 280x280

Pabeidzot darbu, veic teritorijas uzkopšanu – izmanto specializētos, līdzīgu remontdarbu veikšanai paredzētos putekļsūcējus. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot parasto putekļu sūcēju! Arī vienreizējās lietošanas aprīkojums un apģērbs, kas ticis izmantots darbā, jāievieto hermētiski noslēgtā un marķētā plastmasas iepakojumā. Visbeidzot jāveic azbesta šķiedru kontrolmērījums gaisā.

Azbesta šīfera utilizācija

Bīstamos azbestu saturošos atkritumus, ieskaitot šīferi, par maksu (atkritumu radītājam pašam jāsedz to apglabāšanas izdevumi) var nodot dažādiem būvgružu un atkritumu savākšanas komersantiem. Ja grasies vest azbestu saturošos šīferus uz kādu no nodošanas punktiem pats, pastāv obligāta prasība tos apstrādāt, iesaiņot un pārsegt tā, lai azbesta putekļi vai šķiedras nenokļūtu apkārtējā vidē. Prasības azbestu saturošu atkritumu pārvadājumiem ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos, un informāciju par to nodošanas un uzglabāšanas punktiem ir iespējams atrast Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas mājaslapā.

Ja nevēlies azbesta šīferus izvest pats, nav sava transporta vai arī neesi pārliecināts, ka visu esi izdarījis pēc noteikumiem, ir iespējams izsaukt uz savu objektu arī profesionāļus, kas šos bīstamos atkritumus izvedīs tavā vietā.

Ņem vērā, ka šīferus nekādā gadījumā nedrīkst izgāzt mežā vai ūdeņos, aizpildīt ar tiem bedres uz ceļa vai pat norakt zemē!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un "heise marketing", SIA ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izmaiņas normatīvajos aktos paver iespējas modernizēt iepakojuma ražošanu un pārstrādi

Izmaiņas normatīvajos aktos paver iespējas modernizēt iepakojuma ražošanu un pārstrādi

Jau 2026. gada augustā stāsies spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes jaunā regula par iepakojumu un iepakojuma atkritumiem. Par šīm un citām gaidāmajām izmaiņām tika diskutēts ikgadējā seminārā “Ilgtspējīgs iepakojums 2025”, ko rīkoja “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un Latvijas Iepakojuma asociāciju.

Izstāsti Latvijai