Ko ir vērts zināt, plānojot uzsākt privātmājas celtniecību?
Lēmums uzsākt privātmājas celtniecību prasa rūpīgu sagatavošanos un specifiskas zināšanas. Protams, neiztikt bez būvniecības profesionāļu padoma un iesaistīšanās, bet daudzas lietas jādara pašam topošās mājas īpašniekam, piemēram, dokumentu sakārtošana pirms būvniecības procesa uzsākšanas. Lai mājas būvniecības procesu padarītu ērtāku, ar būvniecības procesu saistītās formalitātes iespējams veikt elektroniski Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). BIS iespējams iesniegt un saskaņot nepieciešamos dokumentus būvniecības uzsākšanai, pārraudzīt mājokļa būvniecības procesu, kā arī iegūt informāciju par pašvaldības būvvaldes lēmumiem.
Plašāka informācija par e-pakalpojumiem, kas var palīdzēt privātmājas būvniecībā, lasāma vietnē mana.latvija.lv dzīves situācijas aprakstā "Kā uzsākt privātmājas būvniecību?".
Kas ir BIS un kā ar to strādāt?
BIS ir informācijas sistēma, kurā tiek nodrošināta informācijas aprite starp būvniecības procesa dalībniekiem. Tajā atrodami būvniecības procesam nepieciešamie reģistri un ar būvniecības procesu un reģistriem saistītie e-pakalpojumi. Sistēmā pieejami valsts reģistros esošie dati gan par īpašnieku, gan īpašumu. Izmantojot BIS, iespējams iesniegt un saskaņot nepieciešamos dokumentus būvniecības uzsākšanai, kā arī iegūt informāciju par pašvaldības būvvaldes lēmumiem un pārraudzīt jauna mājokļa būvniecības procesu.
Lai darbotos BIS portālā, nepieciešams interneta pieslēgums un identifikācijas līdzekļi, piemēram, internetbankas pieejas rekvizīti vai eID karte. Savukārt sertificētajam būvspeciālistam, kuru piesaista būvniecības ieceres apstiprināšanai, jābūt drošam elektroniskajam parakstam. BIS pārzinis ir Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB).
Kā atrast būvspeciālistu?
Visus ar būvniecības procesu saistītos dokumentus var sagatavot pats plānotās ēkas īpašnieks, taču iesniegšanai BIS būs nepieciešams sertificēta būvspeciālista apstiprinājums. Kur atrast šādu speciālistu? Savu sadarbības partneri mājas būvniecībai vari atrast Būvspeciālistu reģistrā. Izvēlētajam speciālistam var uzticēt visu ar būvniecības uzsākšanu saistīto dokumentu sakārtošanu atbilstoši noteiktajām prasībām, kā arī to iesniegšanu iestādēs. Lai viņš to varētu darīt, topošās mājas saimniekam jāizsniedz speciālistam pilnvara. Pilnvaru var iesniegt BIS, bet pamācību var atrast portāla Latvija.lv Youtube kontā – "Kur atrast pamācību būvspeciālista pilnvarošanai?".
Pirmais solis – būvniecības iecere
Dokumentu kārtošana mājas būvniecībai vienmēr jāsāk ar būvniecības ieceres iesniegšanu. Lai arī vārdu savienojums "būvniecības iecere" vairāk izklausās pēc savas sapņu mājas apraksta brīvā formā, tas ir apjomīgs dokumentu kopums, ko nosaka Ēku būvnoteikumi. Būvniecības ieceres būtība ir paziņot par savu vēlmi celt ēku vai veikt pārbūves darbus jau esošā nekustamajā īpašumā un tā ir pamats būvatļaujas izdošanai. Visus nepieciešamos dokumentus var aizpildīt un iesniegt, izmantojot BIS. Portālā iespējams iepazīties ar lietotāja rokasgrāmatu, kurā ilustratīvi aprakstīti sistēmas lietošanas soļi, pieejamas video pamācības, kas lietotājam ērtā veidā sagrupētas pa tēmām, kā arī neskaidrību gadījumā nodrošināts BIS konsultatīvais atbalsts – tas darbojas gan elektroniski, gan telefoniski.
Šajā procesā noteikti palīdzēs būvspeciālists, kurš tiks iepriekš izvēlēts . Būvspeciālists pārzina procesu – kad un kas ir jāsaskaņo, kurā brīdī jāiesaistās būvprojekta izstrādātājam, būvdarbu veicējam, kādi saskaņojumi nepieciešami no, piemēram, gāzes un elektrības piegādātājiem, lai jaunajā ēkā būtu pieejami minētie pakalpojumi. Saskaņošanas process notiek BIS un tam var sekot līdzi, apskatot sistēmā parakstītos dokumentus, saskaņojumus utt. Reģistrējoties BIS sistēmā, iespējams atzīmēt paziņojumu saņemšanu e-pastā. Tas ir – par katru darbību, kas notiks ar iecerētās mājas būvniecību, tiks saņemta informācija norādītajā e-pastā, bet apskatīt un izlasīt visus dokumentus varēs tikai pašā BIS.
Kādi dokumenti nepieciešami pirms būvniecības uzsākšanas?
Būvniecības iecere nav vienīgais dokumentu kopums, kas jāsagatavo, pirms ķeraties klāt reāliem būvniecības darbiem. Nepieciešams arī būvprojekts, pamatojoties uz kuru būvvalde izvērtēs būvniecības ieceri un izdos būvatļauju. Detalizētāku informāciju par būvprojektu dokumentu kopumu var atrast Ēku būvnoteikumos.
Pēc būvniecības ieceres iesnieguma aizpildīšanas, būvprojekta un citu neieciešamo dokumentu saskaņošanas būvniecības ieceri var iesniegt būvvaldei. Arī to var izdarīt elektroniski, izmantojot BIS. Katram objektam, par kuru tiek iesniegti dokumenti BIS, tiek izveidots savs "profils", kurā topošās mājas saimnieks un būvspeciālists var sekot līdzi dokumentu aprites procesam. Visa informācija būs BIS sadaļā "Mana būvniecība". Elektroniski iesniegtu būvniecības ieceres iesniegumu būvvalde izskata viena mēneša laikā. Akceptētā būvniecības iecere būs pieejama gan sadaļā "Paziņojumi", gan arī jau minētajā sadaļā "Mana būvniecība" pie konkrētās lietas. Vairāk par būvatļaujas saņemšanas procesu un nosacījumiem, kuri būs jāizpilda, lai uzsāktu reālus būvdarbus, lasiet portālā mana.latvija.lv dzīves situācijas aprakstā "Būvatļaujas saņemšana, nosacījumu izpilde".
Ja būvatļauja saņemta un būvniecības nosacījumi skaidri – apsveicam, esi soli tuvāk savai iecerētajai jaunajai mājai! Noteikti jāiepazīstas arī ar informāciju par būvdarbu uzsākšanas nosacījumiem, piemēram, kādi līgumi jāslēdz ar darbu veicējiem, kādos gadījumos par būvdarbiem jāziņo Valsts darba inspekcijai utt. Jo rūpīgāk būs veikts sagatavošanās darbs, jo raitāk ritēs mājas būvniecības process un ātrāk pienāks plānotie spāru svētki un "jurģi".