Ko ņemt vērā, iegādājoties zemi būvniecībai?
Zemes iegāde mājas būvniecībai ir ļoti nopietns solis, tādēļ ir svarīgi rūpīgi izsvērt visus faktorus, lai nenopirktu “kaķi maisā”. Lai nākotnē izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir jāņem vērā vairāki būtiski faktori, kas var ietekmēt gan būvniecības procesu, gan arī jūsu turpmāko dzīves kvalitāti šajā īpašumā.
1. Teritorijas juridiskais un funkcionālais statuss
Pirms iegādes rūpīgi izpēti zemesgabala zonējumu un apbūves noteikumus pašvaldībā vai vietnēs, piemēram, kadastrs.lv un geolatvija.lv. Ieteicams pārbaudīt, vai īpašums neatrodas aizsargājamā dabas teritorijā, aizsargjoslā vai plūdu riska zonā. Jāpievērš uzmanība arī tam, vai apkārtnē netiek veiktas piesārņojošas vai trokšņainas darbības, piemēram, lauksaimniecība, ražošana, vai nav paaugstināts trokšņa līmenis, slikta gaisa kvalitāte vai citi būtiski apgrūtinājumi. Noteikti apskaties arī nākotnes teritoriālo plānojumu, lai būtu drošs, ka pēc pāris gadiem mierpilnā ainava aiz loga nepārvērtīsies industriālajā rajonā vai gar tavu māju netiks izbūvēts lielceļš. Pašvaldības teritorijas plānojumu var apskatīt novada mājaslapā, kā arī ir iespējams sazināties ar pašvaldību un izrunāt visus sev interesējošos jautājumus.
2. Pieejamība un infrastruktūra
Svarīgi ir pārliecināties par ērtu piekļuvi īpašumam – vai ceļš, kas pieved pie īpašuma, ir pašvaldības vai privātais ceļš, un, ja ceļš pieder privātpersonai, ir nodibināts servitūts, kas ļauj legāli piekļūt jūsu īpašumam. Ja piekļuve īpašumam ir ierobežota, tas var radīt problēmas ne tikai ikdienā, bet arī piesaistot finansējumu bankā. Tāpat pārliecinies, vai līdz zemesgabalam ir pievilktas nepieciešamās komunikācijas – elektrība, ūdens, kanalizācija. Ja komunikāciju nav, vēlams savlaicīgi noskaidrot tehniskos noteikumus un iespējamās izmaksas. Lai noskaidrotu, cik izmaksā elektrības pieslēgums, apmeklē AS Sadales tīkls mājaslapu, izvēlies sadaļu “Pieslēgums”, kur atradīsi informāciju par jauna pieslēguma izveidošanu un aptuvenajām izmaksām. Tāpat būtiski ir noskaidrot, vai īpašumam var pieslēgt pilsētas ūdeni un kanalizāciju vai arī būs jāierīko sava kanalizācija un jāierīko aka vai dziļurbums. Jārēķinās, ka dziļurbuma izmaksas var ļoti svārstīties un pat blakus esošos īpašumos dziļurbuma ierīkošanas izmaksas var krasi atšķirties.

Autors: Shutterstock.com
3. Topogrāfija un grunts apstākļi
Noskaidro zemesgabala reljefu, grunts sastāvu un gruntsūdeņu līmeni – sevišķi, ja teritorija atrodas ūdenstilpņu vai purvu tuvumā. Augsts gruntsūdens līmenis, nestabila grunts vai applūstoša vieta būtiski sadārdzinās būvniecību vai pat padarīs to neiespējamu bez papildu finanšu ieguldījumiem.
4. Apkārtnes un kaimiņu zemes izmantošana
Izpēti ne tikai savu, bet arī kaimiņos esošo zemju funkcionālo zonējumu. Nereti blakus var atrasties ražotnes, fermas, vai nākotnē plānotas lielas infrastruktūras attīstības, kas ietekmēs tavas dzīves kvalitāti. Nekautrējies aprunāties ar kaimiņiem un noskaidrot tādus jautājumus kā ceļu attīrīšana no sniega ziemā, izvēlētā zemes gabala priekšrocības un mīnusus un citus svarīgus jautājumus – tu būsi pārsteigts, cik daudz noderīgas informācijas var uzzināt, vienkārši papļāpājot ar topošajiem kaimiņiem!
5. Apgrūtinājumi un dokumentācija
Pārliecinies, vai zemesgrāmatā reģistrēta visa aktuālā informācija par īpašumu. Izpēti apgrūtinājumus, kas var ietekmēt apbūves iespējas – servitūti, liegumi, biotopi, aizsargājami koki (informāciju var meklēt vietnē ozols.gov.lv) un kultūrvēsturiskie pieminekļi (mantojums.lv). Kā arī pārliecinies par aktuālo zemes izmantošanas veidu – dažkārt var būt situācijas, kad šķietami lauksaimniecības zeme dokumentos ir reģistrēta kā meža zeme, kas nozīmē, ka būs jāveic meža zemes atmežošana, kas ne tikai sadārdzinās būvniecības procesu, bet arī ievērojami pagarinās to.
6. Pārliecinies, vai bankas piešķirs finansējumu mājas būvniecībai

Autors: Shutterstock.com
Mājas nākotnes vērtība ir tieši atkarīga no zemes gabala atrašanās vietas, tādēļ, pat ja tavi ienākumi ir pietiekami lieli, lai pieteiktos hipotekārajam kredītam, tas ne vienmēr garantē, ka bankas tev to piešķirs. Ja zemes gabals atrodas laukos, tālu no pilsētas, ir liela iespējamība, ka mājas būvniecība šādā vietā bankai nebūs pievilcīga un kredīts netiks piešķirts. Iesakām nepažēlot naudu un piesaistīt profesionālu vērtētāju, kas spēs sniegt objektīvu vērtējumu par īpašuma nākotnes vērtību, norādot uz visām izvēlētā zemesgabala priekšrocībām un mīnusiem.
Rūpīgi izvērtējot visus šos aspektus, vari būt drošs, ka zemes iegāde būs pārdomāts un veiksmīgs solis ceļā uz savu sapņu māju!