Ko ņemt vērā, izvēloties radiatorus?
Jebkurā mājoklī Latvijas klimata apstākļos bez kārtīgiem radiatoriem neiztikt, jo tieši šīs ierīces ir atbildīgas par to, cik komfortabli un silti būs mājā gada aukstākajos mēnešos. Vai tā būtu mājokļa celtniecība vai apkures sistēmas nomaiņa, izvēloties piemērotākos radiatorus, ieteicams ņemt vērā vairākas būtiskas nianses, lai ietaupītu naudu ilgtermiņā, kā arī tie kalpotu ilgi, būtu silti un vizuāli skaisti.
21. gadsimtā apkures sistēmas, tai skaitā radiatori, tāpat kā daudzas citas tehnoloģijas, ir arvien sarežģītākas un atšķiras gan stilā, gan krāsā, gan formā, taču ir būtiski, lai nezustu to pamata funkcija: mājokļa sildīšana.
Siltuma jauda
Jo efektīvāk tiek izmantota siltuma jauda, jo lielāka iespēja, ka krasi samazināsies apkures rēķins. Visiem radiatoriem ir noteikta siltuma jauda, tāpēc, zinot, cik plašu telpu nepieciešams apsildīt, var izvēlēties ne tikai veidu un izmēru, bet arī stilu, lai ierīce iekļautos telpas interjerā. Radiatoru jaudas parasti tiek norādīta vatos (W); uz vienu m2 telpas nepieciešams aptuveni 80–100W.
Te var noderēt dažādi tiešsaistes kalkulatori un aprēķinu tabulas. Lai aprēķinātu piemēroto siltuma jaudu, jāņem vērā katras telpas izmēri, ārsienu daudzums un novietojums, logu veidu un izmēru attiecību pret telpas platību, kā arī citus faktorus. Protams, nedrīkst aizmirst arī to, ka jaunākiem mājokļiem ir labāka siltumizolācija, savukārt vecākiem mājokļiem izolācijas slānis nav efektīvs, līdz ar to radīsies lielāki siltuma zudumi.
Cik lielam jābūt radiatoram?
Ņemot vērā ražotāju skaitu, ir iespējams iegādāties radiatorus plašā izmēru diapazonā, kas atbilst konkrētajām vajadzībām. Parasti, jo lielāks izmērs, jo lielāka ir siltuma jauda, tomēr jāņem vērā, ka lielums ne vienmēr nozīmē efektivitāti. Radiatora izmērus izvēlas atbilstoši jaudai, īpašu uzmanību pievēršot radiatora augstumam – tam no grīdas jābūt apmēram 15 centimetru augstumā.
Var gadīties, ka lielai telpai būs par maz ar vienu lielu radiatoru, tāpēc ir ieteicams uzstādīt divus līdz trīs mazākus, tādējādi nodrošinot arī vienmērīgu siltā gaisa cirkulāciju.
Kur uzstādīt radiatoru?
Tikpat svarīgi kā plānot vietu virtuves iekārtām, kontaktligzdām un slēdžiem, ir zināt, kur vislabāk novietot radiatorus. Tradicionāli radiatorus mēdz izvietot zem logiem vai uz ārsienām, jo aukstais gaiss palīdz siltā gaisa cirkulācijai apkārt telpai. Tāpat radiatorus montē zem logiem, lai stiklojumam patstāvīgi būtu priekšā siltais gaiss un uz stikla neveidotos kondensāts. Taču, paaugstinoties energoefektivitātes un hermētiskuma standartiem mājās, radiatoru novietošanai zem loga vairs nav obligāta.
Dažāda dizaina radiatoriem, protams, ir atšķirīgi pieslēgumu veidi. Atkarībā no radiatora atrašanās vietas – zem loga, pie sienas, un citur – mainīsies tā pieslēguma veids (sānu vai apakšējais).
Apkures sistēmas īpatnības
Tirgus piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs: ir pieejami gan čuguna, gan tērauda paneļu, gan alumīnija un bimetāla, un cita veida radiatori. Tāpēc ir svarīgi ņemt vērā arī šo ierīču saderību ar konkrēto apkures sistēmu un to, cik lielā mērā to tehniskie parametri, piemēram, pieļaujamā temperatūra, spiediens, siltuma atdeve un citi atbilst apkures sistēmas rādījumiem.