Ko ņemt vērā, projektējot ēkas ar koka fasādi? Skaidro eksperts
Ir dažādi paņēmieni, kā palielināt kokmateriālu ilgmūžību ekspluatācijas laikā. Taču ne vien ekspluatācijas veids nosaka koksnes ilgmūžību, dažkārt to nosaka arī arhitekta izvēlētie risinājumi. Mg.sc.ing. Edijs Krūmiņš, kokapstrādes uzņēmuma “Latsketch” valdes loceklis, sniedz padomus arhitektiem un īpašniekiem, par ko padomāt pirms ēku būvniecības, lai izveidotu ilgtspējīgu koka fasādi.
1. Ēkas arhitektoniskais veidols
Pirms ēku būvniecības ļoti svarīgi ir rūpīgi izveidot ēkas projektu. Arhitektūras rasējumi noteiks telpu plānojumu, kā arī ēkas vizuālo identitāti. Latvijas klimatiskajos apstākļos koka fasādes ir pakļautas dažādiem izaicinājumiem (saules, vēja, lietus, sniega u.c. veida iedarbībai), turklāt iedarbība var mainīties ļoti strauji. Tādēļ eksperta ieteikums ir jau projektēšanas laikā izvērtēt, kā samazināt šo iedarbību uz koka fasādes. Pavisam vienkāršs veids ir projektēt ēkas ar pietiekami lielām jumta pārkarēm. Jumta pārkares nodrošinās, ka nokrišņi mazāk nokļūs uz ēkas fasādes, kā arī izveidosies lielāks noēnojums uz fasādes. Nedrīkst aizmirst arī par pareizu jumta notekcauruļu izveidi.
2. Apdares dēļu izvietošana
Ēkas vizuālais izskats var būtiski mainīties tikai nomainot apdares dēļu montāžas virzienu. Apdares dēļus iespējams montēt gan vertikāli, gan horizontāli, bet to vajadzētu noteikt jau projektēšanas laikā. Eksperts iesaka pēc iespējas vairāk apdares dēļus montēt vertikāli. Vertikāli piestiprināti apdares dēļi labāk novadīs mitrumu no ēkas fasādes. Ja apdares dēļus plānots montēt horizontāli, nepieciešams vairāk pievērst uzmanību apdares dēļu profilam. Apdares dēļu profilam vajadzētu būt pēc iespējas vienkāršākam un tādam, kas mazāk uzkrāj mitrumu. Jāatceras, ka, montējot apdares dēļus horizontāli, apdares dēļu “spundei” jābūt augšpusē. Lai mitrums labāk tiktu novadīts no ēkas fasādes, eksperts iesaka izvēlēties apdares dēļus, kas ir gludi ēvelēti. Ja apdares dēļi tiks montēti vertikāli, “smalki zāģēta virsma” būs piemērotākā izvēle, jo šādi apdares dēļi labāk piesaista krāsu.
3. Koka fasādes krāsas un krāsas toņa izvēle
Ēkas arhitektūras rasējumos tiek norādīts ēkas krāsas tonis un ļoti bieži arī tiek noteikts konkrēts apstrādes līdzeklis. Eksperts iesaka izvēlēties krāsas specializētās tirdzniecības vietās, kurās tiek tirgoti profesionāli apstrādes līdzekļi un būs iespēja saņemt arī profesionālu konsultāciju. Apstrādes līdzekļi var būt ļoti dažādi, turklāt to izmaksas var būtiski atšķirties. Sākotnēji veicot lielākus ieguldījumus apstrādes līdzekļu iegādei, ilgtermiņā tas atmaksāsies. Svarīgi, lai krāsa aizsargā koksni. Kā arī vēlams noskaidrot, vai saules UV starojums neietekmēs krāsas toni. Labākas būs krāsas, kas uzsūcas koksnē un veido arī virsmas aizsargpārklājumu. Izvēloties krāsas toni, jāatceras, ka tumšāks krāsas tonis vairāk sakarsīs saulē un tādējādi tiks negatīvi ietekmēta koksne, tādēļ gaišas krāsas tonis būs labāka izvēle.
4. Ēkas ģeogrāfiskā izvietojuma nozīme
Ja ēku plānots būvēt mitrā vietā, ieteicams ēku būvēt teritorijas augstākajā vietā vai izveidot nelielu mākslīgu zemes pacēlumu. Kaut arī mitrums no zemes tieši neietekmē ēkas koka fasādi, kopumā labāk, lai visa ēka un konstrukcijas neatrastos mitruma ietekmē. Svarīgi, lai ēkai būtu pietiekami augsti pamati un koka fasādes apakšējā daļa neatrastos tuvu zemes līmenim. Ja iespējams, koka fasādes apakšējo daļu vēlams nosegt ar speciālu skārda detaļu, kas pasargās apdares dēļu galus no mitruma. Arī lietus ūdens savākšanas sistēmai ir liela nozīme, lai ūdens mazāk nokļūtu uz ēkas fasādes.
Eksperts iesaka pirms ēkas atjaunošanas vai būvniecības konsultēties ar dažādiem jomas speciālistiem, kas palīdzēs piemeklēt piemērotākos masīvkoka apdares materiālus.