Koalīcija apspriedīs strīdīgo jautājumu par bēgļu ģimeņu mājokļa pilotprojektu
Rīga. 26.febr., LETA. Valdošās koalīcijas sanāksmē šodien diskutēs par strīdus raisījušo jautājumu par pilotprojektu mājokļa nodrošināšanai ģimenēm, kurām piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss.
Lai turpinātu pilotprojektu, nepieciešamas apropriācijas izmaiņas 2018.gadā valsts budžeta izpildes procesā, pārdalot finansējumu 9300 eiro apmērā no Nodarbinātības valsts aģentūrai piešķirtā finansējuma uz Sabiedrības integrācijas fonda budžetu.
Tieslietu ministrija (TM) atzinumā par jautājumu iebilst pret šādu rīcību. TM atbalstīšot 9300 eiro piešķiršanu tikai ar nosacījumu, ka pilotprojekta turpināšana tiek finansēta no Eiropas Savienības piešķirtiem līdzekļiem vai citiem avotiem, kas nav valsts vai pašvaldību budžets. Savus iebildumus TM pamato ar nepieciešamību nodrošināt vienlīdzīgu situāciju ar sociāli neaizsargātiem Latvijas iedzīvotājiem.
Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā ministri valdības sēdē saķērās šajā jautājumā. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) iebilda pret finansējuma piešķiršanas kārtību šim pilotprojektam, piebilstot, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks savu nostāju šajā jautājumā paudis jau iepriekšējā koalīcijas sēdē.
Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) pauda sašutumu, ka tādējādi viņa vadītajai ministrijai šī pilotprojekta īstenošanai nāksies līdzekļus meklēt neesošos avotos. Savukārt ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) aicināja valdību darboties kā komandai un virzīt šo jautājumu tālāk.
Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) rosināja šo jautājumu atbalstīt, bet nacionālā apvienība protokollēmumam varētu pievienot savu īpašo viedokli. Valdot nevienprātībai, premjers tomēr lēma vēlreiz par minēto jautājumu diskutēt šodien gaidāmajā koalīcijas sēdē.
Pilotprojektu mājokļu nodrošināšanai ģimenēm, kurām piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss, iecerēts turpināt vēl līdz šī gada 31.decembrim, un ieceres īstenošanai nepieciešami 9300 eiro.
Kā norāda LM, pilotprojekta īstenošana uzrādījusi pozitīvus rezultātus, proti, pastāv iespēja veicināt bēgļu un personu ar alternatīvo statusu sociālekonomisko iekļaušanos sabiedrībā, sniedzot atbalstu mājokļa nodrošināšanā, tomēr secināts, ka seši mēneši ir par maz, lai integrētos vietējā sabiedrībā, tāpēc nepieciešams projektu pagarināt.
Aizvadītā gada beigās pilotprojektā tika noslēgts īres līgums ar trīs ģimenēm, tostarp vienu sešu personu ģimeni Jelgavā un divām ģimenēm Rīgā, kur vienā no ģimenēm bija trīs personas, bet otrā - četras. Līgums paredzēja segt atbalsta saņēmējiem tādus izdevumus kā mājokļa īres izmaksas, komunālo pakalpojumu izmaksas apmēram 65 eiro apmērā mēnesī, kā arī izmaksas par citiem saistītajiem pakalpojumiem, piemēram, zem ēkas, kurā atrodas mājoklis, esošās zemes nomas vai nodokļa maksājumus, humānās palīdzības, tostarp apģērba un mēbeļu nogādāšanu mājoklī un cita veica palīdzību.
Līgumā tika iekļauti arī ģimenes pienākumi, tostarp par maksājumu veikšanu, vismaz viena ģimenes locekļa algotu darbu, latviešu valodas apmācības apmeklējumu un bērnu aprūpi un izglītošanu. Katrā ģimenē viens no ģimenes locekļiem strādā, pārējie apgūst latviešu valodu, bet bērni apmeklē izglītības iestādes.
Valdībai par šo jautājumu paredzēts spriest 27.februāra sēdē.