Koka grīda: 10 izplatītākās problēmas un to risinājumi
Koka grīdas ieklāšana prasa samērā lielus tēriņus. Ja procesa laikā rodas problēmas, tas var izmaksāt dārgi.
Ja tu veltīsi pietiekami daudz laika grīdas ieklāšanai, izmantosi pareizos darba rīkus un metodes, kā arī izpratīsi koka aklimatizācijas īpatnības, tu varēsi ieklāt grīdu, kas kalpos mūžīgi.
1. Pārāk lielas spraugas
Koka grīdas mēdz kustēties. Ja to ieklāj korekti, dēļi sakļaujas cieši kopā mitruma apstākļos, savukārt sausākā laikā starp tiem parādās spraugas. Ja starp dēļiem manāmas neierasti lielas spraugas, tas nozīmē, ka grīda ieklāta vai nu pārāk mitrā, vai pārāk sausā vidē. To ietekmē ne tikai gaisa sausums vai mitrums, bet arī tādi faktori kā tuvums apkures cauruļvadiem, saules gaismas daudzums telpā, kā arī kurināšanas materiālu izvēle (kokmateriāli sausina gaisu).
Vislabāk šo problēmu risināt mitrā vidē, kad spraugas ir vismazākās. Tam būs nepieciešamas koka skaidas, kuras izmantot kā "plāksteri", līmējot tās gar dēļu malām.
2. Deformācija
Ja grīdas dēļa apakša ir mitrāka nekā tā augšpuse, tā malas var deformēties. Visbiežāk deformācija notiek, ja grīda ir klāta virs mitra pagraba. ‘
Šajā situācijā var līdzēt tvaika izolācijas plēve, kuru klāj starp pamatni un grīdas dēļiem.
3. Dēļu izliekšanās
Ja koka grīda ir pārāk mitra, dēļi var izplesties, izkustēties no vietas, bojāt durvju rāmjus un sienu apdari. Šīs problēmas iemesls ir mitrums. Dažreiz to ierosina arī nepareizs stiprinājums – nepiemērota izmēra naglas vai arī pārāk liels attālums starp tām.
Vispirms būtu jānovērš mitruma problēma mājās, tikai tad jāķeras klāt grīdai. Īpaši izteiktos izliekšanās gadījumos tā būs jāieklāj no jauna.
4. Pārklājums, kas nolobās
Pārklājums nolobās, ja grīda ir bijusi netīra vai nepareizi sagatavota pirms tā uzklāšanas. Pārmērīga slīpēšana var radīt pārāk gludu virsmu – pie tās pārklājums neturēsies. Nepietiekama slīpēšana vai tīrīšana starp kārtu klāšanas, virskārtas uzklāšana virs grīdas, kas nav pietiekami sausa, vai arī nepiemērotu pārklājumu izmantošana var izraisīt lobīšanos.
Šādā gadījumā pārklājumu būs nepieciešams noslīpēt nost pilnībā un sākt no jauna.
5. Pārmērīgs nodilums
Visas koka grīdas ar laiku dilst, taču, ja tās zaudē savu formu tikai pāris gadus pēc tās ieklāšanas, kaut kas nav kārtībā. Visticamāk, grīda nav bijusi pietiekami noslīpēta, apdare nav veikta kvalitatīvi, vai arī grīda nav pareizi kopta.
Nepietiekami smalki noslīpētas grīdas pārklājums ieplūst dziļi slīpējuma rievās, taču augšpusē paliek tikai plāna kārtiņa. Ja pa šo grīdu daudz staigā, virsma ātri vien nodilst. Vēl viens izplatīts iemesls – pārklājumu kārtas uzklāj pārāk ātri, neļaujot tām kārtīgi nožūt.
Pat, ja grīda ir slīpēta un apdare veikta pareizi, koka grīda prasa regulāru kopšanu. Smiltis un netīrumi iedarbojas uz to kā smilšpapīrs, savukārt neapgriezti mājdzīvnieku nagi vai mēbeļu kājas var saskrāpēt pāklājumu.
Ja skrāpējumi ir nelieli, iespējams vienkārši uzklāt vēl vienu pārklājuma kārtu. Ja tie ir lielāki, nāksies veco pārklājumu noslīpēt nost un klāt jaunu.
6. Gruži pārklājumā
Neizžuvis pārklājums ir kā mušpapīrs – pie tā pielips ikviens puteklītis. Lai izvairītos no pārklājuma sabojāšanas, pirms tā klāšanas ir kārtīgi jāiztīra visa telpa. Jānoslauka sienas un lampas, jāizsūknē grīda.
7. Slīpēšanas defekti
Nodiluši slīpēšanas paliktņi var radīt skrāpējumus, kuri vēl vairāk izcelies līdz ar pārklājuma uzklāšanu. Lai novērstu skrāpējumus, ir jānoslīpē līdz tam slānim, kurā tie radušies. Tā kā bieži vien ir grūti noteikt, kurā slānī tie ir, nāksies to slīpēt nost pilnībā un klāt no jauna.
8. Traipi
Traipus, kas radušies virs grīdas pārklājuma, iespējams vienkārši notīrīt, taču, ja tie ir pašā pārklājumā, tos nepieciešams izslīpēt. Visgrūtāk tikt galā ar traipiem, kas dziļi iekļūst koka šķiedrās. Visbiežāk to izraisa mājdzīvnieki, taču arī ūdens var būt tik pat kaitējošs.
Ieteicams nomainīt grīdas dēļus, ja netīrums iekļuvis dziļi – it īpaši, ja tas ir dzīvnieku urīns.
9. Plaisas
Daži koka veidi ir vairāk pakļauti plaisāšanai nekā citi. To ietekmē arī grīdas dēļu ražotājs – ja koks ticis pārāk ātri žāvēts ceplī, tas plaisās.
Plaisas iespējams labot ar kokam paredzēto špakteli, kurai pa virsu jāuzklāj jauna pārklājuma kārta. Ja plaisu ir daudz un tās ir dziļas, ieteicams nomainīt grīdas dēļus.
10. Nelīdzeni grīdas dēļi
Nelīdzenu virsmu parasti rada nekvalitatīva slīpēšana, it īpaši, ja izmantoti zemas kvalitātes vai bojāti materiāli un instrumenti. Par laimi, to var vienkārši labot, rūpīgi noslīpējot grīdu un vēlreiz uzklājot pārklājumu.