abc.lv skaitļos

Lietotāji online56
Aktīvie uzņēmumi25134
Nozares raksti1176
Ekspertu atbildes3041
Koka grīdas atjaunošana: ar kādiem izdevumiem jārēķinās? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Koka grīdas atjaunošana: ar kādiem izdevumiem jārēķinās?

Koka grīdas atjaunošana: ar kādiem izdevumiem jārēķinās?

Iedomājies situāciju – Tu pēc garas darba dienas atnāc mājās, lai ieietu karstā dušā, pavakariņotu un atpūstos pie labas grāmatas vai filmas, taču, atslēdzot dzīvokļa durvis, Tavā priekšā paveras briesmīgs skats, proti, no griestiem un sienām tek ūdens, un arī grīda ir sabojāta. Kā šādā situācijā rīkoties, kuram nāksies maksāt par remontu, cik galu galā koka grīdas atjaunošana izmaksās un kādas ir koka grīdas cenas – par to arī raksta turpinājumā.

Kā rīkoties uzreiz?
Ieraugot, ka Tavs dzīvoklis ir pamatīgi applūdis, caur galvai noteikti šausies simts un viena ne tā patīkamākā doma, taču, lai problēmas pēc iespējas ātrāk novērstu un nerastos jaunas, ir svarīgi ievērot konkrētus darbības soļus.

1. Lai cik slikti arī noplūde neizskatītos, pašas lielākās problēmas var radīt elektroierīces, tāpēc pirmais solis ir elektrības padeves atslēgšana – tādā veidā parūpēsies, ka dzīvoklī nenotiks īssavienojums (protams, ja tāds jau nav radies).
2. Sazinies ar mājas pārvaldnieku vai policiju/ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (un dzīvokļa īpašnieku, ja esi īrnieks), lai noskaidrotu, kas ir applūšanas iemesls – tas var būt gan neuzmanīgs kaimiņš, gan arī kāds bojājums kanalizācijas sistēmā. Tāpat nekavējoties dodies pie kaimiņa.
3. Centies uzņemt pēc iespējas detalizētākus foto un video, lai piefiksētu situāciju; šie materiāli pēcāk varēs tikt izmantoti kā pierādījums radītajiem zaudējumiem.
4. Glāb to, kas vēl glābjams, proti, mēbeles, elektroierīces un visu pārējo, kam Tavās acīs ir paaugstināta vērtība, centies pasargāt no sabojāšanās. Tāpat jāpasargā arī grīda – tur, kur joprojām tek vai pil ūdens, jānoliek bļodas un spaiņi, savukārt uz grīdas nonākušais ūdens jāsavāc, izmantojot lupatas;
5. Sazinies ar savu apdrošinātāju vai brokeri, ja dzīvokli esi apdrošinājis.

Taču kas dzīvoklī jādara pēc tam, kad zaudējumi konstatēti un noplūde novērsta? Priekšā būs visai laikietilpīgs darbs, taču, visu izdarot pareizi, mājoklis un arī koka grīda būs kā jauna.

autors: koka_gridas_atjauno_ana_2
Foto: Foto: Pixabay.com; autors: koka_gridas_atjauno_ana_2

Kā rīkoties pēc tam?
Kad noplūde beigusies un ar tā dēvētajām "papīra lietām" esi ticis galā, laiks praktiskiem soļiem, lai vecās koka grīdas atjaunošana būtu pēc iespējas vienkāršāka un mājoklī nesāktos dažādas problēmas.

Pirmais solis: kārtīgi izžāvē telpas, kurās noplūde notikusi. Šis process ir pats laikietilpīgākais, jo, atkarībā no tā, cik daudz ūdens Tavā dzīvoklī nonācis, žāvēšana var aizņemt pat vairāk nekā trīs nedēļas, taču šim solim ir īpaši svarīga nozīme; ja dzīvoklis līdz galam netiks izžāvēts, pēcāk radīsies daudzas citas nebūšanas, piemēram, pelējuma sēnīte, kas ir ne vien neglīta, bet arī kaitīga cilvēka veselībai. 

Lai telpas izžāvētu, pirmkārt tās kārtīgi jāvēdina, telpā radot caurvēju, ja tas iespējams. Otrkārt, iespējams izmantot arī mitruma nosūcēju – ja nav vēlmes šādu ierīci iegādāties, to vari arī iznomāt. Taču ir kāds bet – ja telpā ir koka dēļu grīda vai mēbeles no koka, kas ir samirkušas, vēdināšana jāveic fragmentāri, jo mitra koksne var sākt vīties un citos veidos deformēties.

Tādā gadījumā vietā ir jautājums – ko darīt, ja koka grīdas dēļi vai lamināta plāksnes ir izmirkuši? Šādās situācijās nāksies vien grīdu "izjaukt", lai samirkušajiem dēļiem un plāksnēm piekļūtu gaiss. Tāpat talkā var nākt gaisa sildītāji un ventilatori, taču, lai koka grīdas segumi neciestu, tie jālieto mēreni (iemesls tas pats, kas vēdināšanas gadījumā, proti, pārmērīgas temperatūras maiņas kokam var likt deformēties, līdz ar to koka grīdas remonts var beigties ar visa seguma nomaiņu).

Otrais solis: rūpīgi izpēti, vai viss patiešām ir izžuvis un vai nekur nav atrodams pelējums. Ja redzi pelējuma sēnīti, tūlīt dodies uz tuvāko saimniecības preču veikalu, lai iegādātos speciālu līdzekli pelējuma likvidēšanai un liec to lietā, jo, kā jau minējām, pelējums kaitē gan interjeram, gan veselībai. Turklāt pelējumam ir kāds nelāgs ieradums – tas spēj izplatīties neiedomājami ātri, tāpēc reaģēt vajag nekavējoties.

Trešais solis: koka grīdas atjaunošana. Taču, tā kā šis solis ļoti lielā mērā atkarīgs no konkrēta grīdas tipa un citiem mainīgiem faktoriem, šai darbībai atvēlēsim atsevišķu raksta sadaļu.

autors: koka_gridas_atjauno_ana_3
Foto: Foto: Pixabay.com; autors: koka_gridas_atjauno_ana_3

Koka grīdas atjaunošana – visai piņķerīgs pasākums
Lai saprastu, vai grīda patiešām ir sabojāta un nepieciešama tās atjaunošana, nav jābūt ekspertam, taču norādīsim, kādas ir galvenās pazīmes, kas liecina par to, ka koka grīdas konstrukcija ir bojāta:
• dēļu grīdām uz neatgriezeniskiem bojājumiem norāda grīdas liekšanās, uzburbšana un izmaiņas krāsu toņos;
• par bojātu laminātu būtībā liecina tās pašas pazīmes, proti, lamināta plākšņu uzpūšanās un vērpšanās, kā arī krāsas izmaiņas.

Ja arī pēc tam, kad grīda izžuvusi, tai ir redzams kāds no pieminētajiem defektiem, nāksies vien veikt atjaunošanas darbus.

Parketa/ dēļu grīdas atjaunošana
Ja sabojājušies vien daži dēļi, tos pēc vajadzības iespējams nomainīt, taču lielākā problēma šādos gadījumos ir atrast piemērotus dēļus, proti, lai tie neatšķiros no pārējiem telpā esošajiem dēļiem. Kad nepieciešamie dēļi nomainīti, vajadzīga koka grīdas izlīdzināšana, lai grīdas segums būtu vienotā līmenī. Tāpat jāveic koka grīdas apstrāde (dēļu/ parketa slīpēšana, koka grīdas lakošana, koka grīdas pulēšana, koka grīdas krāsošana utt.), kas lielā mērā atkarīga no Tavām vēlmēm. 

Savukārt, ja bojājumi ir skāruši visu grīdas segumu vai lielāko tās daļu, neatliks nekas cits kā koka grīdas ieklāšana no jauna. Protams, vērā tiek ņemta arī grīdas seguma vērtība, piemēram, ozola koka grīdas praktiski vienmēr cenšas saglābt. Bet, ja tomēr nepieciešama grīdas nomaiņa, darāmo darbu sarakstam klāt nāks arī vecā seguma pilnīga demontāža un koka grīdas ieklāšana, un arī kokmateriāli būs vajadzīgi visai telpai, līdz ar to koka grīdas ieklāšanas izmaksas un arī laika patēriņu ievērojami paaugstinot. Vēl iegādāties vajadzēs arī jaunas kājlīstes un koka grīdas līstes.

Kopējās koka grīdas ieklāšanas cenas lielā mērā atkarīgas no dažādiem faktoriem – sākot ar izmantotajiem materiāliem un grīdas platību un beidzot ar to, vai remontdarbus veiksi Tu pats vai arī uzticēsi tos kādam profesionālim. Tā, piemēram, koka grīdas dēļu cenas var svārstīties no 10 līdz vairākiem desmitiem eiro par kvadrātmetru (ozola un priedes koka grīdas dēļi mēdz maksāt vairāk nekā oša koka grīdas dēļi), savukārt montāža un demontāža, ja uzticēsi to profesionāļiem, izmaksās vidēji 15 līdz 25 eiro par kvadrātmetru. Arī koka grīdas slīpēšana izmaksās zināmu summu pat tad, ja to vēlēsies paveikt pats (jo šādā gadījumā būs nepieciešama koka grīdas slīpmašīnas noma). Vēl papildus izdevumus radīs arī koka grīdas eļļošana vai koka grīdas vasks; arī koka grīdas līstu cena var sastādīt vairākus desmitus eiro, līdz ar to applūdušas telpas grīdas seguma atjaunošana var izmaksāt pat vairāk nekā 1000 eiro.

Lamināta grīdas atjaunošana
Līdzīgi kā ar parketa un koka dēļu grīdām, arī lamināta grīda var tikt saglābta, nomainot atsevišķas plāksnes, taču, ja ūdens skāris lielāko daļu telpas, nomainīt, visticamāk, nāksies pilnīgi visu segumu. 

Tomēr šādos gadījumos koka grīdas izmaksas mēdz būt zemākas, jo lētāks ir ne vien pats lamināts – arī tā ieklāšanas izmaksas ir zemākas, proti, ap 5 līdz 10 eiro par kvadrātmetru. Savukārt lamināta cenas ir ļoti dažādas – atšķirībā no tā klases, biezuma un citiem faktoriem, lamināta loksnes vienam kvadrātmetram var izmaksāt no 3 līdz 15 un vairāk eiro. Kopējās izmaksas līdz ar to būs zemākas nekā telpai, kurā kurā jāveic vecas koka grīdas atjaunošana vai nomaiņa, taču izdevumi tāpat, visticamāk, sasniegs vismaz 200 eiro atzīmi.

autors: koka_gridas_atjauno_ana_4
Foto: Foto: Pixabay.com; autors: koka_gridas_atjauno_ana_4

Vai izdevīgāk nav izmantot apdrošināšanas polisi?
Viennozīmīgi – ir! Protams, situācijās, kad Tavu dzīvokli apskādējusi kaimiņa neizdarība, atbildība par seku novēršanu jāuzņemas viņam (vai kaimiņa apdrošināšanas kompānijai), bet, ja savu dzīvokli būsi sabojājis savas kļūdas dēļ, ar izdevumiem vairāku simtu vai pat tūkstošu eiro vērtībā vajadzēs tikt galā pašam. 

Turklāt, kā šī gada sākumā norādīja apdrošināšanas sabiedrība BALTA, tieši ūdens noplūde ir visbiežākais iemesls atlīdzības izmaksāšanai īpašuma apdrošināšanā – 2017. gadā no kopējā negadījumu skaita 51% bija saistīti ar ūdens noplūdēm. Iemesli noplūdēm ir visdažādākie – sākot ar stāvvadu bojājumiem un plīsušiem veļasmašīnu/ trauku mazgājamo mašīnu pievadiem un beidzot ar plīsušiem radiatoriem, boileriem un neaizgrieztiem ūdens krāniem.

Taču, izvēloties apdrošināšanas polisi mājoklim, vērā jāņem vēl kāds aspekts, proti, civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas segums. Ja netīšām Tavas rīcības dēļ kāda skāde būs nodarīta Tavam kaimiņam, tieši civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb CTA segums nodrošinās, ka zaudējumus Tev nevajadzēs segt no savas kabatas. Praktiski vienmēr CTA nepieciešams norādīt arī limitu, tāpēc pirms tā norādīšanas būtu noderīgi pakonsultēties ar kaimiņiem – ja nu gadījumā kādam no apakšējiem kaimiņiem ir ekskluzīvas mēbeles, siltās koka grīdas un citas ekstras, civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas limits jānorāda attiecīgi augstāks.

Un galu galā – cik tad izmaksā apdrošināšanas polise mājoklim? Atbilde uz šo jautājumu, protams, plaši variē atkarībā no Tavas dzīvesvietas platības, mājas tipa un vecuma, iekļautajiem segumiem un citiem faktoriem, taču lielākoties tie ir vien daži eiro mēnesī.

Līdz ar to varam vien uzdot jautājumu – ja koka grīdas atjaunošana vien var izmaksāt pat vairāk nekā tūkstoš eiro, vai prātīgāk tomēr nebūtu mēnesī atvēlēt vienas maltītes cenu mājokļa apdrošināšanas polisei? Ja arī Tev tā šķiet laba doma, ieskaties iizi.lv un saņem mājoklim piemērotāko apdrošināšanas polises piedāvājumu!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums! Pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā

Jaunums! Pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā

Ir iznākusi pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā. Grāmatas autori ir Lietuvā labi zināmi BIM speciālisti/praktiķi, grāmatas galvenais redaktors – Kirils Pogodins (InfoEra Latvia vadītājs un BIM konsultants).

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu