Koka grīdas izlīdzināšana – vai to iespējams paveikt paša spēkiem?
Ir daži aspekti dzīvojamā telpā, kas var izraisīt nevēlamas problēmas, un viena no tādām ir grīda, kas nav vienā līmenī. Kad grīda vienā istabas pusē ir zemāka, savukārt otrā – augstāka –, vai arī vietumis ir iekritusi, tā ir liksta, ar kuru visai sarežģīti tikt galā. Pirms zvanīt uz kādu no uzņēmumiem, kas veic grīdas atjaunošanas vai remonta darbus, centies noteikt, kāda veida grīdas problēma tā ir un vai ar to iespējams tikt galā paša spēkiem.
Viegli ieslīpas koka grīdas, kas raksturīgas vecākām mājām, bieži raisa bažas tajos māju īpašniekos, kas vēlas uzstādīt jaunus, stingrus grīdas segumus, piemēram, laminātu, vai keramikas flīzes. Diezgan izplatīts ir uzskats, ka, lai veiksmīgi ieklātu cietu grīdas segumu, pamatam jābūt perfekti horizontālam. Faktiski viss, kas nepieciešams, ir tas, lai grīda būtu līdzena, proti, plakana.
Vecās grīdas novērtēšana
Vienkāršākais veids, kā noskaidrot, cik līdzena ir grīda, ir izmantot jau sen zināmu metodi. Noliec uz grīdas dažādās istabas vietās nelielas stikla bumbiņas un pēc tam pavēro, kā tās ripo. Ja tās ietiepīgi ripo uz vienu un to pašu pusi, tā, visticamāk, ir zemāka par pārējo grīdu. Ja tās ripo uz dažādām vietām grīdā un apstājas, tās, iespējams, ir ieplakas, kas ar aci nebūs redzamas. Ja tev šādu bumbiņu nav, var izmantot arī līmeņrādi, novietojot to uz grīdas dažādās vietās telpā.
Pirms remonta darbu veikšanas vienmēr jānovērtē, kāds ir koka grīda stāvoklis – respektīvi, vai koks nav izpuvis, termītu sagrauzts vai arī pārkaltis, un vai problēma neslēpjas kur dziļāk, piemēram, sijās. Tāpat arī jānoskaidro, kāpēc grīda nav līdzena. Var gadīties, ka līdzināšanas darbus varēsi veikt paša rokām, iespējams, būs nepieciešams piesaistīt profesionāļus – atkarībā no tā, kas rada problēmu. Bieži vien nelīdzena grīda ir ar ēkas vecumu saistīts rezultāts, ko rada problēmas, piemēram, mājas pamatos.
Koka grīdas izlīdzināšana
Ja koka grīda netiks atjaunota un slīpēta, jāpārliecinās, lai visas naglas un skrūves būtu iedzītas kokā tā, lai to galviņas atrastos vismaz dažu milimetru dziļumā. Grīdu ir jāatbrīvo no visiem gružiem un jāizsūc ar putekļusūcēju. Ja virs koka grīdas paredzēts klāt citu grīdas segumu un vecajā grīdā ir iesēdumi, viļņi vai bedrītes, pirms šī darba iespējams veikt dažādus grīdas līdzināšanas pasākumus. Proti, ja grīda pa perimetru ir līdzena, bet tās vidū ir viļņi vai iedobes, kuru diametrs ir apmēram 10 centimetri vai mazāks, tad grīdu var efektīvi līdzināt, pārklājot biezu saplāksni (to liek ar garāko malu perpendikulāri pamata sijām) vai uzstādot biezu apakšklāju.
Ja viļņi vai iedobes ir platākas par apmēram 10 centimetriem, tad saplāksnis vien var nenodrošināt pietiekamu pamatu jaunas grīdas ieklāšanai. Te talkā nāks pašizlīdzinošais, ātri cietējošais maisījums koka grīdām, ko var iegādāties gan jau iepriekš sajauktu lielos spaiņos, gan sausā veidā, ko var atjaukt ar ūdeni.