Koka virsmas: Priekšrocības, trūkumi, kopšana
Pateicoties simtiem dažādu veidu, krāsu, rakstu un faktūru, koks kā materiāls atbildīs gandrīz jebkurai gaumei, būs praktisks, noturīgs un dabīgs. Pateicoties tā daudzpusībai, koks jau kopš seniem laikiem ir bijis viens no galvenajiem dekoratīvajiem elementiem kā dzīvojamās, tā komerciālās un cita veida būvēs – vai tie būtu grīdas segumi, sienu paneļi, durvis, grīdlīstes, logu rāmji, mēbeles, un daudz kas cits. Bet cik tad koks ir piemērots kā darba virsmas materiāls virtuvē?
Koka virsmas apstrādāšana
Autors: BestBarTopEpoxy .com/flickr.com
Jāņem vērā tas, ka koku jebkurā gadījumā nepieciešams apstrādāt papildus, lai virsmas dabiskais izskats saglabātos pēc iespējas ilgāk un koks neizbalotu, nedzeltētu, kā arī nepiesūktos ar dažādiem šķidrumiem un traipiem. Tradicionāli virtuves koka darba virsmas klāj ar laku, klājot to vismaz piecās kārtās, vai arī apstrādā ar lineļļu. Jo īpaši būtiski ir apstrādāt izgriezumu malas, lai mitrums nedeformētu virsmu, proti, pie izlietnes un plīts virsmas, izmantojot, piemēram, silikona mastiku.
Priekšrocības
Koka virsmas ir skaistas, dabīgas un patīkamas sajūtām, tās rada mājīgu un siltu noskaņu jebkurā telpā. Koks ir estētisks un dekoratīvs materiāls, un pavisam noteikti iederas arī virtuvē. Katrai koksnei, turklāt, ir sava krāsa, izskats un smarža, un tās izskats var mainīties atkarībā no tā, kā to sagriež. Tas nozīmē, ka ir iespējams piemeklēt visdažādākās dizaina iespējas; koka virsmu ir iespējams padarīt tumšāku vai gaišāku, vecināt, veidot matētu vai glancētu.
Koks karstumā praktiski neizplešas; gluži pretēji, augstas temperatūras ietekmē tas izžūst un kļūst cietāks. Vienīgais brīdis, kad koks nedaudz izplešas, ir tad, kad mitruma līmenis ir zemāks par 0%, tomēr praktiski koksnes mitruma līmenis nesamazinās zem 5% pat ļoti lielā sausumā. Koks, kā jau viegls materiāls, nav īpaši ideāls risinājums skaņas izolācijai; tas tomēr ir ideāli piemērots skaņas absorbcijai.
Pilnīgi sausa koksne ir ļoti labs elektrības izolators. Te gan jāņem vērā, ka koksnes elektriskā pretestība samazinās, palielinoties mitrumam. Kokā neuzkrājas statiskā elektrība, kas ir bīstama cilvēku veselībai, atšķirībā no metāla, plastmasas un citiem materiāliem. Tāpat ir vērts pieminēt, ka koka virsmas apkope un atjaunošana, ja to gadās sabojāt, ir salīdzinoši vienkārša.
Trūkumi
Autors: Tudor Catering Trailers/flickr.com
Jāņem vērā, ka koka virsma būs mīkstāka par akmens vai laminētu virsmu, tāpēc tiks pastiprināti pakļauta švīkājumiem un citiem sīkiem defektiem, kas parādīsies visai ātri, neatkarīgi no apstrādes veida.
Tā kā koksne uzbriest un saraujas atkarībā no mitruma gan uz tā, gan gaisā, ir svarīgi uzturēt zemu mitruma līmeni, lai izvairītos no darba virsmas uzbriešanas un plaisāšanas. Turklāt, atšķirībā no citām virsmām, uz koka uzreiz parādīsies pleķi no izlijuša sarkanvīna, svaigām ogām, sulas vai kafijas. To var sabojāt arī uz tās nejauši nolikta karsta krūze, panna vai kastrolis.