Konkurence koka māju ražošanā ar katru gadu palielinās
Konkurence koka māju ražošanā ar katru gadu paliek lielāka. Ja 2013.gadā Latvijas Koka būvniecības klastera uzņēmumiem bija 58% eksporta pieaugums, tad šogad vēl viens tāds lēciens nav paredzams, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja klastera izpilddirektors Gatis Zamurs.
"Mana mērenā prognoze ir tāda, ka mēs varētu šogad noturēt pērn sasniegto līmeni. Konkurence aug, koka mājas sāk ražot visi, Norvēģijas tirgus patīk visiem, un tagad sākas tāda nopietna cīņa par tirgiem. Tomēr neparedzu, ka varētu būt apjoma samazinājumi, un domāju, ka katrs nākamais gads būs rekordgads, kā tas ir noticis arī līdz šim," prognozēja Zamurs.
Viņš skaidroja, ka koka māju ražošanā situācija ir tāda, ka Igaunija ir galvastiesu priekšā Latvijai, jo 90.gados somi un zviedri daudzas savas koka māju ražotnes vienkārši izvietoja Igaunijā.
"Līdz ar to šī nozare Igaunijā ir lielāka, bet tā spēlē pēc citādākiem noteikumiem, tāpēc salīdzināt ar Latviju būtu nekorekti. Ļoti daudzas Igaunijas rūpnīcas vienkārši ir šajā valstī izvietotas skandināvu rūpnīcas, kuras turpina ražot mājas saviem klientiem, pārdošanas birojiem atrodoties savās mērķa valstīs. Igauņi ir daudz vairāk ražotāji, bet mēs esam gan ražotāji, gan pārdevēji," sacīja Zamurs.
Savukārt Lietuvas koka māju ražotāji vairāk ir koncentrējušies uz Vācijas un Francijas tirgiem, un šajos tirgos lietuvieši daudz ko dara caur poļiem, bet poļiem ar Franciju jau vēsturiski ir ļoti labas attiecības. "Rezultātā lietuvieši "uzsēžas uz poļu astes" un brauc ar viņiem kopā," norādīja Zamurs.
Tas, ka Latvijas koka māju būvnieki paši ir ražotāji un pārdevēji, nosacīti ir mūsu priekšrocība, jo tad Latvijas ražotāju gala klients ir daudz stabilāks, jo arī klientam vienmēr ir vēlēšanās tikt maksimāli tuvāk klāt pie ražotāja, lai pa vidu nebūtu, piemēram, zviedru vai poļu starpnieks vai vēl kāds cits, skaidroja izpilddirektors.
Zamurs piebilda, ka arī Lietuvā un Igaunijā ir ražotāji, kuri paši meklē sev klientus un ir arī pa kādam uzņēmumam Latvijā, kuram ir skandināvu īpašnieki, kas uzņēmumam nodrošina tirgu, tomēr kopumā starp trīs valstīm pastāv nosauktās atšķirības.
Latvijas Koka būvniecības klastera biedru vidū šobrīd ir koka māju ražotāji, izglītības un pētniecības iestādes un saistītie uzņēmumi, biedru skaits šobrīd sasniedz 34. Klastera izveides mērķis ir veicināt nozares uzņēmumu sadarbību, attīstot ražošanas un eksporta tirgu potenciālu. Klasteris ir uz biznesu vērsta apvienība, kas par prioritātēm ir noteicis uzņēmumu attīstību, jaunu tirgu apgūšanu un esošo tirgu paplašināšanu.
Latvijas Koka būvniecības klastera biedru eksporta apjoms 2013.gadā sasniedza gandrīz 54 miljoni eiro, kas ir par 58% vairāk nekā 2012.gadā. Lietuva gada laikā koka būvkonstrukciju eksporta apjomu kāpināja par 37% līdz 107 miljoniem eiro, Igaunija - par 11% līdz 211 miljoniem eiro.
Lielākie klastera uzņēmumi ir "Bykolat", "Eco House International", "Husvik", "WWL Houses", "Dores Fabrika", "Nordic Homes", "Zemgales Tehnoloģiskais centrs", "Būvnieku Alianse", "Forma Machinery".
Rīga, 13.aug., NOZARE.LV.
Foto: STOCK.XCHNG.