Kopīpašums un pirmpirkuma tiesības no līdzīpašnieka skatupunkta

Kopīpašums un pirmpirkuma tiesības no līdzīpašnieka skatupunkta
Ne vienmēr dzīvē ir tā, ka cilvēkam vienam pašam pieder savs dzīvoklis, māja vai zeme. Bieži vien īpašnieki ir divi vai pat vairāki. Šāda situācija var rasties vairākos gadījumos, piemēram, ja īpašums sadalīts mantiniekiem; ja nopirkts nevis viss nekustamais īpašums, bet kāda tā domājamā daļa; ja dzīvokli iegādājas divi vai vairāki draugi vai radinieki; laulības laikā tiek iegādāts īpašums un starp laulātajiem nav slēgts laulības līgums par mantas šķirtību. Šādu īpašumu sauc par kopīpašumu.

Ja kopīpašumā ir dzīvoklis
Dzīvokļa īpašums ir reāli nodalīts nekustamais īpašums (ar atsevišķu zemesgrāmatas nodalījumu), tomēr tas atrodas ēkā, kur ir vēl citi līdzīgi īpašumi, tāpēc sienas, kāpņutelpa, jumts, ieejas durvis, pagrabs vienmēr paliks kopīpašumā. Reāli šo īpašuma daļu nav iespējams nošķirt no citiem mājas iemītniekiem piederošās daļas, tāpēc dzīvoklis katram īpašniekam pieder kopā ar domājamo daļu, kurā var būt gan māja, gan māja un zeme. Šādos gadījumos māja kā vienots veselums tomēr neskaitās kopīpašums, tāpēc pirmpirkuma tiesības nav paredzētas. Tas nozīmē, ka pat tad, ja pārdodamais dzīvoklis atrodas tieši blakus, kaimiņiem uz to nav nekādu priekšrocību.

Cita situācija ir tad, ja dzīvokļu māja nav sadalīta atsevišķos dzīvokļu īpašumos, bet katram īpašniekam pieder savam dzīvoklim atbilstoša domājamā daļa no visas mājas un zemesgrāmatās ir atzīme, ka viņam lietošanā ir konkrētais dzīvoklis. Tad arī zemesgrāmatu nodalījums aptver visu nekustamo īpašumu (ēku un zemi), katram kopīpašniekam ir norādīts, kāda domājamā daļa viņam pieder un kurš dzīvoklis ir viņa lietošanā. Tad, jebkuru šo domājamo daļu (un tai atbilstošās konkrētā dzīvokļa lietošanas tiesības) pārdodot, pārējo domājamo daļu īpašniekiem jeb kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības.

Ja īpašumā ir māja
Dzīvojamo māju reāli var sadalīt tikai "pa vertikāli", proti, ja katrai tās daļai ir sava ieeja, savs ēkas uzturēšanai nepieciešamais zemesgabals un katrai šādai daļai var piešķirt savu kadastra numuru un arī adresi. Tādējādi no vienas ēkas izveido it kā divus (vai pat vairākus) īpašumus, kaut arī fiziski māja paliks neskarta (nesadalīta). Šādi gadījumi ir diezgan reti.

Parasti kopīpašuma mājās nosaka lietošanas kārtību, kopīpašniekiem savā starpā noslēdzot līgumu vai arī tiesas ceļā, ja kāds kopīpašnieks cēlis tādu prasību. Lietošanas kārtību nosaka, proporcionāli katra kopīpašnieka domājamajai daļas piešķirot viņa lietošanā dzīvokļus un citas telpas. Mājas lietošanu var noteikt vertikālās daļās - pa sekcijām, horizontālās daļās - pa stāviem vai kombinējot vertikālo un horizontālo lietošanas tiesību noteikšanu.

Ja kopīpašniekiem ir noteikta kopīpašuma lietošanas kārtība, tad neatkarīgi no tā, kādā veidā mājīpašums ir sadalīts, katrs kopīpašnieks var pārdot sev piederošo īpašuma daļu jebkuram no citiem kopīpašniekiem, nepiedāvājot to pirkt visiem pārējiem. Īsāk sakot - kopīpašniekiem nav pirmpirkuma tiesību, ja kopīpašuma daļa tiek pārdota citam, jau esošam kopīpašniekam.

Pirmpirkuma tiesības uz dzīvokli un māju
Ja kāds kopīpašnieks vēlas pārdod savu daļu, pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, ir pirmpirkuma tiesības. Ja pārējiem kopīpašniekiem pirmpirkuma tiesības nav piedāvāts izmantot, iestājas izpirkuma tiesības.

Izpirkuma tiesības nozīmē to, ka pirmpirkuma tiesīgais, kuram pirmpirkuma tiesības nav piedāvātas, var viena gada laikā no brīža, kad īpašuma tiesības uz šādi nopirkto kopīpašuma daļu ir zemesgrāmatās reģistrējusi persona, kura nav kopīpašnieks, celt attiecību prasību un jau noslēgtajā pirkuma līgumā aizstāt sākotnējo pircēju, proti, personu "no malas". Ja pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības vēlas izmantot vairāki kopīpašnieki, tad viņi pārdodamo daļu sadala savā starpā līdzīgās daļās.
Pirmpirkuma - un līdz ar to arī izpirkuma tiesības - neattiecas uz maiņas vai dāvinājuma līgumu.

Pirmpirkuma tiesības uz zemi un ēkām
Ēka un zeme, uz kuras tā atrodas, ir vienots nekustams īpašums. Zemes īpašniekam ir pirmpirkuma tiesības uz ēkām vai augļudārziem, bet ēku un augļudārzu īpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības, ja tiek pārdota zeme. Ja ēkas īpašnieks grib pārdod ēku, sākumā to piedāvājot nopirkt zemes īpašniekam, tad, saņemot atteikumu no pirmpirkuma tiesībām, viņš drīkst iet uz Zemesgrāmatu, lai nostiprinātu savas īpašuma tiesības.
Savukārt, ja zemes īpašnieks grib pārdot zemi ēkas īpašniekam, bet tas atsakās, tad zemes īpašniekam tā jāpiedāvā pašvaldībai. Šis ir vienīgais gadījums, kad ir divkāršas pirmpirkuma tiesības. Tikai tad, ja gan viens, gan otrs atsakās no šīm tiesībām, zemes īpašnieks to var piedāvāt pircējam "no malas".

Konsultēja zvērināts advokāts Aldis Alliks.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Ierobežos satiksmi vairākās Rīgas ielās

Ierobežos satiksmi vairākās Rīgas ielās

Rīga, 21.aug., LETA. No šodienas saistībā ar ceļu seguma atjaunošanas darbiem un vidējā spiediena gāzesvada avārijas remontdarbiem tiks slēgta satiksme Slokas ielas, posmā pie zemes gabala Slokas ielā 86, un Mazajā Nometņu ielā, posmā no Kokles ielas līdz Liepājas ielai, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Uzņēmējs runā

SIA "SBS Group" – celtniecības putas, skrūves, zāģripas kokam

celtniecibas_putas_skruves_zagripas_kokam_sbs_group_sia

Celtniecības putas ir viens no visplašāk izmantotajiem mūsdienu būvniecības ķīmijas produktiem. To ražotāji izstrādā arvien specifiskākas putas, kas paredzētas konkrētiem mērķiem. Variējot to fizikālās īpašības, tiek ražotas celtniecības putas ar augstu vai zemu izplešanos, kas ļauj tās izmantot platāku vai šaurāku vietu aizpildīšanai.