Korķa grīda: Priekšrocības un trūkumi
Lai gan korķa grīdas segums tiek izmantots apdarē jau daudzus gadu desmitus, pēdējā laikā tas ir kļuvis sevišķi populārs, jo ir dabisks, atjaunojams resurss; korķa grīdas tiek izgatavotas no korķozola mizas. Šī materiāla porainā struktūra piešķir korķa grīdai stingrību, siltumu, vieglumu un elastību, tieši tādēļ tā ir labākā izvēle guļamistabās un bērnu istabās.
Kas ir korķa grīdas segums?
Korķis tiek izgatavots no korķozola mizas, ko periodiski iegūst no kokiem speciāli izveidotās audzēs (koki materiāla iegūšanas nolūkos netiek nocirsti), kas iestādītas komerciālos nolūkos. Tas nozīmē, ka korķis ir pilnīgi dabisks, atjaunojams materiāls. Lai izveidotu grīdas segumu, korķis tiek sasmalcināts, sapresēts un formēts loksnēs, kā saistvielu izmantojot sveķus.
Kādas ir korķa priekšrocības?
Autors: Megan Manogue/flickr.com
Korķis kā materiāls ir arī bioloģiski noārdāms un dzīves cikla beigās dabiski sadalīsies apkārtējā vidē, nenodarot tai kaitējumu. Korķa grīdas ir antialerģiskas, tādēļ ir ieteicamas alerģiskiem un ar astmu slimojošiem cilvēkiem. Korķis satur vaskainu vielu, ko sauc par suberīnu; korķim piemīt dabiska īpašība atbaidīt lielu daļu kaitēkļu un kukaiņus.
Viena no lielākajām korķa priekšrocībām ir tā, cik šāda veida segums ir mīksts un elastīgs. Šī iemesla dēļ korķis ir populārs telpās, kur nepieciešams stāvēt kājās ilgāku laiku, piemēram, virtuvēs. Korķa seguma mīkstā virsma turklāt absorbēs triecienu, ja gadās nejauši paklupt un nokrist, padarot to par lielisku izvēli bērnistabām.
Vērā ņemama korķa grīdas seguma priekšrocība ir tā, ka var periodiski atjaunot tā virsmu (tāpat kā cietkoksnes grīdas) un atsvaidzinātu izskatu. Tas ietver korķa slokšņu slīpēšanu, apstrādāšanu un / vai atkārtotu aizsargbarjeru uzklāšanu uz virsmas.
Protams, korķa grīdai ir daudz priekšrocību, un, pateicoties tās popularitātei, ļoti daudzās mājsaimniecībās šis materiāls tiek uzstādīts gandrīz visās telpās. Jāņem gan vērā, ka šis grīdas segums nav tik izturīgs kā daži citi materiāli, un tas ir uzņēmīgs pret dažādu veidu bojājumiem. Ir svarīgi saprast korķa pamatīpašības, lai pieņemtu apzinātu lēmumu par tā izmantošanu noteiktā telpā.
Trūkumi
Autors: Ross/flickr.com
Pareizi uzstādot un uz virsmas uzklājot vairākus aizsargbarjeru slāņus, korķa grīdas segums ir salīdzinoši vienkārši kopjams. Nepieciešama vien regulāra slaucīšana vai putekļu sūkšana, lai savāktu smiltis un netīrumu daļiņas, un arī mitrā uzkopšana. Tomēr ir svarīgi, lai izlieti šķidrumi tiktu nekavējoties uzslaucīti, lai novērstu traipu veidošanos.
Mājdzīvnieku nagu skrāpējumi ir īpaša problēma, kas saistīta ar korķa grīdas segumu, jo tas ir samērā mīksts. Ja telpā atrodas ļoti smagas ierīces vai mēbeles, arī tās dažkārt var veidot paliekošus nospiedumus materiālā. No tā zināmā mērā var izvairīties, izmantojot mēbeļu paliktņus un novietojot lielākas mēbeles vai iekārtas uz plakaniem koka dēļiem vai citiem atbalstiem.
Ja korķa grīdu katru dienu apspīd tieši saules stari, var mainīties grīdas tonis. To var novērst, kliedējot vai pat aizturot saules gaismu ar aizkariem vai žalūzijām, taču tam būs nepieciešama pastāvīga modrība un aprūpe.