Akcents jaunajā biznesa centrā
Ēkai ir ļoti laba atrašanās vieta un ērta piekļūšana – Skanstes ielas rajons, kas perspektīvā tiek skatīts kā jauns biznesa centru, kurā ir plānots veidot vairākas bankas. ir pirmā. "Krājbanka ir pirmā ēka jaunā, modernā Rīgas mikrorajonā", uzskata Merks celtniecības nodaļas direktors Jānis Šperbergs. Skanstes iela ir īptnēja ar to, ka šeit ir ļoti sliktas nestspējas gruntis, tāpēc ilgu laiku šis rajons netika apbūvēts, lielo izmaksu dēļ. Ēka ir veidota uz daudziem pāļiem, kas garāki par 30 m, monolīta dzelzbetona karkasa un stikla fasādes. Celtne papildināta ar konstruktīvu elementu – dekoratīvu betona joslu, kas sākas pirmajā stāvā, pārmet loku un stiepjas līdz jumtam. Konstruktīvais betons ir notīrīts un atstāts nekrāsots.
Ēkas forma un ideja Ēka ir veidota atturīgi elegantā stilā, tās kompozīcijas pamatā ir kvadrāts – forma, kurai ne tikai piemīt noteikta stabilitāte, bet arī zināms konservatīvums. Tās ir īpašības, kuras viennozīmīgi raksturo bankas dabu. Kvadrāts trijās dimensijās jeb telpisks kubs rada iespēju veidot ideālu iekšējo plānojumu – kuba kodols satur svarīgākās ēkas funkcijas ar pakārtotām funkcijām noteiktā hierarhijā ap to: zemākajos stāvos atrodas funkcijas ar ārējiem sakariem – klientu apkalpošanas centrs, bet augšējos stāvos funkcijas ar svarīgu iekšējo nozīmi.
Interjera elementi Ēkā dominē divas krāsas – brūna un pelēka dažādās toņu kombinācijās, kas parāda nosvērtību, pieklusinātību un vienkāršību. No materiāliem galvenokārt ir izmantots betons, stikls un dabīgs koks. Ārējā akcenta līnija ar noapaļotiem stūriem ir veidota no betona, bet interjerā šis akcents veidots no dabīgā koka tumši brūnā krāsā, kas veido gan grīdu, sienas, gan griestus. "Līnija parādās arī ēkas publiskajā interjerā, pavadot apmeklētāju no pirmā stāva publiskā vestibila līdz bankas nodaļām, tad caur ātriju uz otrā stāva privāto pakalpojumu zonu," stāsta ēkas galvenais arhitekts Visvaldis Sarma. Tālāk tā seko uz trešā un ceturtā stāva specifiskajām klientu konsultāciju zonām un uz augšējo bankas valdes stāvu. Interjers ir ieturēts vienkāršā, bet modernā stilā bez ekstravagantiem izņēmumiem privātajā zonā. Iekšējā plānojuma pamatā ir atklātas telpas princips – neviena iekšējā starpsiena nesaskaras ar ārējām sienām, neveidojot noslēgtas istabiņas. , kas joprojām ir jaunums mūsu reģionā un lielāko daļu gadījumu pirmais viedoklis ir negatīvs, bet pēc neilga laika cilvēki saprot, ka tas ir ērts un labvēlīgs, ja tas ir profesionāli veidots un labi organizēts. Arhitekts atklāj, ka bija radušās problēmas ar vienāda toņa iegūšanu taisnām dabīgā koka apdares plaknēm un liektām. Noapaļotie stūri ir sanākuši nedaudz tumšākā tonī, kas ir pamanāms noteiktā apgamojumā. Savukārt ārpusē parādās monolītā betona līnija, kas darbojas kā perfekts kontrasts caurspīdīgajam stikla kubam ar ārējo rakstu, kas atgādina spēļu kauliņus. Taču stikls rada zināmas problēmas arr telpas uzsilšanu saules ietekmē. Tāpēc tika veidota dubultā fasāde, kuras otro kārtu veido elektriskas žalūzijas, kas darbojas ar pults palīdzību. Tās noņem slodzi no kondicionētāju sistēmas, jo Latvijas apstākļos ar kondiconētāju vien nav praktiski iespējams nodrošināt normālu klimatu telpā.
Telpas zonējums Celtnē ir ietverta pazemes autostāvvieta, kas ir samērā maza – domāta tikai bankas darbiniekiem. No tās ar lifta palīdzību ir ērta nokļūšana no cokolstāva uz augšējiem stāviem. Pirmajā stāvā atrodas klientu apkalpošanas centrs, vestibils un kafejnīca, kas apkalpo bankas klientus. Uz augstākiem stāviem ved trepes un vairāki lifti. Otrajā stāvā atrodas īpašo klientu apkalpošanas zonas, kas dalītas divās daļās – labajā un kreisajā, savukārt tālāk seko dīlinga jeb oprāciju stāvs. Ēkā ir ierīkots atsevišķs valdes stāvs un arī klasisks darba stāvs. Augšējā stāvā ir ierīkotas vairākas atpūtas zonas ar ērtiem dīvāniem un kafijas galdiņiem. Katrā stāvā ir labierīcības un virtuve.
Ēkas raksturlielumi Ēkas būvniecība tika uzsākta 2005. gadā un ilga 22 mēnešus, līdz 2007. gada 29. martā tika noslēgts pieņemšanas akts. Kopējā platība ir 11 350 m2, bet kubatūra – 26 000 m3. Būvnecības izmaksas sastādīja 7 566 000 latus. Projekta autori ir arhitektūras birojs Sarma un Norde, pasūtītājs RED Projekts, bet uzņēmējs - Merks. Objekts ir pieteikts skatei Gada labākā būve – 2007 nominācijā Jaunbūve. {ABC_GALLERY ID=krajbankas_foto} Raksta autore: Vera Zajeca Raksts veidots sadarbībā ar arhitektu Visvaldi Sarmu un Merks celtniecības nodaļas direktoru Jāni Šperbergu