Kultūrvēsturiski nozīmīgo koka ēku Berga bazārā plāno rekonstruēt gada laikā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv
Kultūrvēsturiski nozīmīgo koka ēku Berga bazārā plāno rekonstruēt gada laikā
25.11.2016 00:00
Foto: LETA
Par kultūrvēsturiski nozīmīgu atzīto koka ēku Elizabetes ielā 83/85, Berga bazārā, kur patlaban atrodas karšu veikals "Jāņa sēta", plānots rekonstruēt aptuveni gada laikā, aģentūru LETA informēja Berga bazāra īpašniece SIA "Omnium Invest".
Karšu veikals "Jāņa sēta" pēc Ziemassvētkiem pārcelsies uz citām telpām Berga bazārā, Elizabetes ielā 85a.
Rekonstrukcijas projektam piesaistīti arhitektu biroja "Jaunromāns un Ābele" arhitekti - nozīmīgu arhitektūras konkursu laureāti un Arhitektu savienības gada balvu ieguvēji. Ēkas padziļināta konstruktīvā izpēte liecina, ka šobrīd tā atrodas ļoti sliktā stāvoklī. Tāpēc to plānots rekonstruēt, izjaucot pa daļām, bojātās vietas atjaunojot vai aizvietojot.
"Šāds rekonstrukcijas projekts ir pieņemamākais no drošības viedokļa, jo savulaik ēkas iemītnieki ir izzāģējuši oriģinālos pārsegumus un jumta konstrukcijas," uzsver arhitekts Mārtiņš Jaunromāns. Šādu rekonstrukcijas veidu atbalstījusi arī Valsts kultūras pieminekļu inspekcija.
Berga bazāra līdzīpašnieks Aleksis Karlsons uzskata, ka šis projekts ir veiksmīgs piemērs, kā īpašuma attīstītāji, sadarbojoties ar Rīgas pilsētas būvvaldi un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, var nodrošināt Rīgas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, attīstību un ekspluatāciju.
Ja rekonstrukcijas darbus izdosies īstenot plānotajos termiņos, projekts varētu tikt pabeigts aptuveni gada laikā. Plānots, ka pēc rekonstrukcijas ēkā tiks atvērtas jaunas tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas ar unikālu piedāvājumu, kas sniegs pozitīvu pienesumu šī vēsturiskā kvartāla attīstībā.
Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāve Ilze Žūka aģentūru LETA iepriekš informēja, ka būvvalde 22.martā saņēmusi SIA "Omnium Invest" iesniegumu "Par būvatļaujas pieprasījumu dzīvojamās ēkas pārbūvei par veikalu Elizabetes 83/85", kam pievienots būvprojekts minimālā sastāvā, ko saskaņojusi arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI).
Ieceres projekts paredz nevis ēkas demontāžu, bet gan pārbūvi un funkcijas maiņu. Projekta dokumentācijā cita starpā norādīts, ka plānots saglabāt vēsturisko ēkas apjomu, kores augstumu un fasādes apdari. Turklāt projekts izstrādāts, ievērojot ēkas arhitektoniski vēsturisko identitāti pilsētvides kontekstā, paredzot arhitektonisko detaļu un apdares saglabāšanu. Fasādē paredzēta logailu paplašināšana vēsturiskajā izmērā un atgriešanās pie 19.gadsimtā raksturīgā logailu dalījuma, kā arī plānota pagalma ieeju pārbūve, mainot kāpņu risinājumu. Projektā paredzēti arī citi risinājumi.
Pamatojoties uz saņemto iesniegumu, būvvalde 21.aprīlī sagatavojusi būvatļauju ar projektēšanas nosacījumiem tehniskā projekta izstrādei. Tehniskais projekts šobrīd būvvaldē vēl nav iesniegts.
VKPAI savā "Facebook" lapā raksta, ka, tā kā ēkas oriģinālā fasāžu apdare, pārsegumi, ailu aizpildījumi un jumta konstrukcijas nav saglabājušās, inspekcija ir konceptuāli atbalstījusi ēkas rekonstrukciju ar ēkas konstrukciju saudzīgu un pakāpenisku demontāžu. Tas tiks darīts nolūkā konstatēt oriģinālās saglabājamās un objektā atjaunojamās daļas. Patlaban ēkas oriģinālais apjoms un saglabātības stāvoklis bez konstrukciju atsegšanas pilnībā nav precīzi nosakāms, norāda VKPAI.
Novēršot bažas par ēkas iespējamu nojaukšanu, VKPAI uzsver, ka ēkas nojaukšana nav saskaņota.
Minētā ēka ir atzīta par kultūrvēsturiski nozīmīgu, nosakot, ka tās vērtību veidojošie elementi ir būvapjoms un tā telpiskais risinājums pilsētvidē, jumta forma, siluets un seguma veids, fasāžu arhitektoniski mākslinieciskā kompozīcija un dekoratīvā apdare, kā arī saglabājušies būvgaldniecības izstrādājumi. Turklāt ēka vērtējama kā sava laika atjaunošanas metožu piemērs, jo tā ir viena no pirmajām atjaunotajām koka ēkām 20.gadsimta 90.gadu sākumā.
SIA "Omnium Invest" pamatkapitāls ir 55,2 miljoni eiro un uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Justs Nikolajs Karlsons, liecina "Firmas.lv" informācija.
Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni?
2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!
Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.
Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Vārti, žogi un to apdares elementi":