abc.lv skaitļos

Lietotāji online78
Aktīvie uzņēmumi24899
Nozares raksti1239
Ekspertu atbildes3041
Kurzemes plānošanas reģions un Saldus novada pašvaldība piedalās projekta “WaterMan” īstenošanā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kurzemes plānošanas reģions un Saldus novada pašvaldība piedalās projekta “WaterMan” īstenošanā

Kurzemes plānošanas reģions un Saldus novada pašvaldība piedalās projekta “WaterMan” īstenošanā

Kurzemes plānošanas reģions un Saldus novada pašvaldība piedalās projekta “WaterMan” īstenošanā. "WaterMan" projekts veicina ūdens atkārtotu izmantošanu Baltijas jūras reģionā. Projekta ietvaros valsts iestādes un ūdenssaimniecības uzņēmumi izstrādā paraugstratēģijas lietus ūdens atkārtotai izmantošanai.

Projekts ar pilnu nosaukumu "Ūdens atkārtotas izmantošanas veicināšana Baltijas jūras reģionā, gūstot zināšanas vietējā un reģionālā līmenī - WaterMan" tiek īstenots no 01.01.2023. līdz 31.12.2025. saskaņā ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam 2. prioritātes "Ūdens viedas sabiedrības" 2.1. mērķi "Ilgtspējīgi ūdeņi".

Šī Interreg Baltijas jūras reģiona iniciatīva papildina ūdens apsaimniekošanu ar jaunu elementu, kas var padarīt ūdensapgādi noturīgāku pret klimata pārmaiņām. Pašvaldībām un ūdenssaimniecības uzņēmumiem, kas varētu būt lielākie ieguvēji no atkārtotas lietus ūdens lietošanas, šobrīd trūkst nepieciešamo zināšanu un pieredzes šī resursa efektīvai izmantošanai.  "WaterMan" projekta laikā plānots tos nodrošināt ar zināšanām un rīkiem, lai izstrādātu stratēģiskas pieejas un īstenotu konkrētas aktivitātes, kas ļautu ieviest praktiskus lietus ūdens atkārtotas izmantošanas risinājumus.

Projekta galvenais mērķis: veicināt lietus ūdens atkārtotu izmantošanu Baltijas jūras reģionā un izstrādāt konkrētai vietai pielāgotas ūdens atkārtotas izmantošanas stratēģijas, kas apvieno:

  • attīrītā ūdens atkārtotas izmantošanas pasākumus;
  • pasākumus lietus ūdens recirkulācijai;
  • uzticības radīšanu un ūdens atkārtotas izmantošanas veicināšanu vietējo uzņēmēju un patērētāju vidū;
  • sasniegto rezultātu apkopošanu un iekļaušanu Baltijas jūras reģiona ūdens atkārtotas izmantošanas rīku krājumā;
  • pašvaldību, ūdensapgādes uzņēmumu un citus interesentus iepazīstināšanu ar izstrādātajām pieejām un rīkiem.

Projektā piedalās 43 organizācijas no visām Baltijas jūras reģiona valstīm un tiek īstenotas 10 eksperimentālas jeb izmēģinājuma aktivitātes.

Banner 280x280 Banner 280x280

"WaterMan" nozīmīgākie partneri vietējā līmeņa organizācijas (pašvaldības, ūdenssaimniecības uzņēmumi), kas ieviesīs dažādus risinājumus ūdens atkārtotas izmantošanas veicināšanā, tādējādi rādot labo piemēru citām institūcijām un uzņēmumiem visā Baltijas jūras reģionā. Projekta ietvaros organizācijām būs iespēja sadarboties ar jomas ekspertiem, kas sniegs nepieciešamās zināšanas, un pārraugošajām organizācijām, kas tās atbalstīs projekta rezultātu izplatīšanā citām ieinteresētajām iestādēm un ūdens uzņēmumiem Baltijas jūras reģionā.

WaterMan projekta budžets:

  • Projekta kopīgais finansējums: 4,38 miljoni eiro, no kā ERAF līdzfinansējums ir 3,50 miljoni eiro
  • Kurzemes plānošanas reģiona finansējuma daļa ir 197,99.99 Eiro, no kā ERAF līdzfinansējums ir 158,399.99 eiro.
  • Saldus novada pašvaldības finansējums projektā 220 000 eiro, no kā ERAF līdzfinansējums ir 176 000 eiro.

Ģeogrāfiski "WaterMan" ir fokusējies uz Baltijas jūras reģiona dienvidaustrumu daļu – Zviedriju, Dāniju, Vāciju, Poliju, Lietuvu, Latviju un Igauniju.  Šis fokuss uz viendabīgu ģeoloģiju un ainavas tipu padarīs mācīšanos un savstarpēju zināšanu apmaiņu efektīvāku.

"WaterMan" kapacitātes palielināšanas projekts ietver starptautisku savstarpējas mācīšanās procesu. Pašvaldības un ūdenssaimniecības uzņēmumi no sešām valstīm ar pētniecības un izstrādes iestāžu/ jomas ekspertu palīdzību kopīgi veidos:

1. Paraugstratēģijas lietus ūdens atkārtotai izmantošanai izvēlētajos modeļreģionos, kur apvienotas aktivitātes un rīcības: attīrītā ūdens atkārtotai izmantošanai, aizturētā ūdens recirkulācijai, ieinteresēto pušu un patērētāju uzticības veidošana lietus ūdens atkārtotai izmantošanai.

2. Papildinošu eksperimentālo jeb izmēģinājuma aktivitāšu kopums ūdens atkārtotai izmantošanai, kas attēlos tipiskas pielietošanas iespējas, kā arī pielāgos, testēs un apstiprinās konkrētus risinājumus izmantošanai Baltijas jūras reģionā. Rezultāti tiks iestrādāti Baltijas jūras reģiona ūdens atkārtotas izmantošanas rīku krājumā. Projekts sniegs citām vietējām iestādēm un ūdensapgādes uzņēmumiem konkrētus norādījumus par to, kā veicināt lietus ūdens atkārtotu izmantošanu.

Tā kā lietus ūdens izmantošana Latvijā ir vēl salīdzinoši jauns un līdz šim maz izmantots vai, varētu pat teikt, neizmantots resurss, Kurzemes plānošanas reģions šī projekta laikā plāno uzkrāt zināšanas un pieredzi, projekta noslēgumā tās apkopojot un izstrādājot stratēģiju lietus ūdens apsaimniekošanai.

Savukārt Saldus novada pašvaldība papildinās zināšanas par atkārtotu lietus ūdens izmantošanu, kā arī veiks eksperimentālu jeb izmēģinājuma aktivitāti Saldus pilsētā – uzbūvēs strūklaku, kā darbībai tiks izmantots attīrīts lietus ūdens.

Katra no karstajām vasarām Kurzemē un Latvijā rada arvien lielāku risku, ka ūdens trūkums var kļūt arī par drīzu Latvijas problēmu, kā tas ir jau mūsu kaimiņzemē Zviedrijā, kas nemaz nešķiet tāds vasaras galamērķis kā Spānija, Kipra un Malta, kur ar ūdens trūkuma problēmu cīnās jau gadiem. Tāpēc turpināsim izglītoties šajā jomā, lai uzkrātu zināšanas, apgūtu citu valstu pieredzi un spētu meklēt un atrast mums piemērotākos risinājumus.

Vairāk informācija par projektu: https://interreg-baltic.eu/project/waterman/

Projekta vadošais partneris – Kalmāras reģiona pašvaldības reģionālās attīstības departaments Zviedrijā, projekta un komunikācijas vadītājs Tobias Facchini; tobias.facchini@regionkalmar.se, tālr.: +46480448383

Projekta partneri Latvijā:

Kurzemes plānošanas reģions, projekta vadītāja Aija Neilande, aija.neilande@kurzemesregions.lv, tālr.: +371 26147139

Saldus novada pašvaldība, projekta vadītāja Eva Jēkabsone, eva.jekabsone@saldus.lv, tālr.: +371 20267729

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Grundfos apkures cirkulācijas sūkņi – uzticami, efektīvi un viedi

Grundfos apkures cirkulācijas sūkņi – uzticami, efektīvi un viedi

Grundfos piedāvātie apkures cirkulācijas sūkņi ir būtisks elements gan mājsaimniecībās, gan komerciālajās ēkās, gan arī rūpniecības uzņēmumos. Visus šos efektīvos, uzticamos un viedos sūkņus atradīsiet Onninen Express veikalos Rīgā, Valmierā un Liepājā.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

Mobilās terases: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Mobilās terases: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir mobilās terases? Mobilās terases, tās ir darbnīcā ražotas terases, kuras vēlāk jau gatavas tiek piegādātas pie klienta un novietotas pēc klienta vajadzībām. Šīs terases ir ierobežota izmēra - salīdzinoši mazas, bet omulīgas, un mobilas.