Darba apģērbs un aizsardzības līdzekļi drošai būvdarbu veikšanai
Apavi
Nekvalitatīvu un neērtu apavu vilkšana var radīt traumu ikvienam, ne tikai strādniekiem būvlaukumā. Pamatā ir vairākas apavu problēmas:
* Slidena, nestabila zole
Šāds defekts var radīt līdzsvara zaudēšanu, līdz ar to kritienu. Ja ejot cilvēks nes kaut ko smagu un nokrīt, trauma ir garantēta. Problēma īpaši aktuāla ziemas laikā, kad ļoti slidens.
Ko darīt? Pagaidu variants – uzlīmēt zolei virsū auduma smilšpapīru. Pastāvīgs – iegādāties apavus ar tērauda radzēm. Ziemas laikā apledojušus laukumus apbērt ar smiltīm vai skaidām.
* Plāna zole
Kļūst par galveno iemeslu, kāpēc tiek ievainotas pēdas, piemēram, uzkāpjot uz naglas. Šāda šķietami neliela trauma var kļūt par asins saindēšanās un iekaisuma iemeslu. Pie tam kāju pēdas jūt asos akmeņus un citus priekšmetus, tas novērš meistara uzmanību un nogurdina.
Ko darīt? Pagaidu variants – izgriezt zolītes no blīva materiāla un ielikt tās apavos. Pastāvīgs – iegādāties apavus ar īpašu protektoru, kas nepieļauj caurduršanu.
* Apavi ātri paliek slapji
Slapji apavi – galvenais iemesls, kāpēc cilvēks saaukstējas un nespēj strādāt. Tieši šis faktors, nevis laikapstākļi, veicot būvniecības darbus, kļūst par galveno saslimšanas iemeslu.
Ko darīt? Samirkušos apavus vienmēr nepieciešams kārtīgi izžāvēt, arī iekšpusē. Vienmēr jābūt rezerves pārim. Lai padarīt apavus ūdensnecaurlaidīgus un paildzinātu to kalpošanas laiku, apavu pāri, atstājot uz nakti, jāapsmērē ar solidolu, no rīta jānoņem lieko smērējuma masu. Vislabāk āra darbos izmantot gumijas apavus.
Izmantojot specializētus apavus, iepriekšminētās nepatikšanas rodas ļoti reti. Vislielākā kļūda, kas tiek pieļauta – vecu, nolietotu apavu, ārā apavu, pludmales vai sporta apavu izmantošana būvdarbu veikšanas laikā. Šāda pieeja – tiešs ceļš līdz traumu un slimību iegūšanai. Būvdarbu veikšanai neparedzētus apavus būvlaukumā nedrīkst vilkt!
Apģērbs
Tāpat par iemeslu daudzām problēmām kļūst sporta un āra drēbju ģērbšana būvdarbu veikšanai. Nepiemērots un neērts apģērba audums bieži vien kļūst par diskomforta iemeslu darbu laikā. Izvēloties darba apģērbu, arī jāievēro dažas nianses.
* Nepiemērots apģērba audums
Ilgstošs darbs būvlaukumā paredz pastiprinātu apģērba nolietojumu. Aizķeršanās aiz armatūras, dažādu vielu plankumi, putekļi u.c. var ļoti ātri padarīt apģērbu vairs nederīgu.
* Apģērbs laiž cauri mitrumu
Ja tiek plānots darboties sliktos laikapstākļos – lietus vai sniega laikā, izvēloties virsjaku, jāņem vērā, ka slapjš apģērbs var izraisīt ķermeņa atdzišanu, turklāt tas kļūst par 1 – 2 kg smagāks.
* "Termosa" efekts
Tā ir lēta un nekvalitatīva darba apģērba problēma. Tas ir audums bez "porām", kas nelaiž ārā tvaiku, patur to iekšā. Citiem vārdiem sakot, strādājot cilvēks ļoti svīst, un šādas drēbes nelaiž ārā mitrumu. Iespēja samirkt no iekšpuses rada patiesas bažas, jo, cilvēkam aktīvi darbojoties, izdalās siltums un mitrums.
Visas trīs augstākminētās problēmas var atrisināt vienādi – jāizvēlas kvalitatīvs darba apģērbs, kas paredzēts būvdarbiem. Iespējams iegādāties apģērba komplektus dažādām būvniecības profesijām – gan metinātājiem, gan mūrniekiem, gan krāsotājiem. Katram komplektam ir savas īpašības, kas ārkārtīgi svarīgas darba veikšanā.
Ignorējot pareiza darba apģērba izvēli, īpaši karstajā sezonā, var rasties daudzas sīkas traumas, piemēram, apdegumi (galvenokārt no saules), kairinājums no putekļiem, kukaiņu kodumi u.c.
Cimdi
Jāsaka, ka cimdi tiek ļoti ātri novalkāti un bieži mainīti. Pastāv dažādi cimdu veidi, katrs no tiem paredzēts konkrētu darbu veikšanai. Sniegsim dažus padomus, kas ļaus izvairīties no cimdu izraisītām problēmām:
* Cenšaties nesaslapināt cimdus, mainiet tos un regulāri žāvējiet. Nodrošiniet vairākus sausu cimdu komplektus. Slapjas rokas – ceļš uz artrītu, reimatismu un elektrotraumām.
* Izmantojiet cimdus paredzētajam nolūkam. Piemēram, smagu darbu veikšanā jālieto vieni cimdi, savukārt, sīku darbu veikšanā, darbojoties ar naglām un skrūvēm, citi cimdi.
* Izvairieties no "termosa" efekta ziemā. Nevelciet gumijas cimdus virsū citiem cimdiem. Krāsies mitrums, un rokas sals. Āra cimdiem būtu labi jālaiž cauri tvaiks, tad tie darba laikā žūs paši par sevi.
Aizsargbrilles – rūpes par acīm un seju
Šādas brilles jāizmanto gandrīz visu celtniecības darbu veikšanā. Acis – ļoti viegli ievainojama cilvēka ķermeņa daļa. Piemēram, metāla griešanas laikā radušās dzirksteles ir acīm un sejai ļoti bīstamas.
Sejas aizsardzības līdzekļiem ir paaugstinātas prasības – brillēm ne tikai jāpasargā acis un seja no dzirkstelēm un putekļiem, bet arī nav jātraucē darbu veikšanas laikā. Nekvalitatīvām aizsargbrillēm var rasties dažas problēmas.
* Kondensāts
Aizsvīduši briļļu stikli pasliktina redzamību, un varbūtība darbu laikā pieļaut kļūdu paaugstinās. Tas raksturīgs lētiem briļļu modeļiem, taču kondensāts rodas arī dārgām aizsargbrillēm temperatūras svārstību gadījumā.
Ko darīt? Nav ieteicams iegādāties brilles, kas norobežotas no visām pusēm. Prakse pierādījusi, ka šajos gadījumos gaisa cirkulācija nav pietiekama. Jāizmanto aizsargbrilles, kas konstrukcijas ziņā līdzīgas vienkāršām redzes brillēm, kur vieta starp stikliem un acīm tiek brīvi vēdināta. Ideāls risinājums būs plastmasas vairogs, kas aizsedz visu seju un kakla daļu.
* Brilles neturas un krīt
Briļļu stiprinājumi bieži vien ir sliktā kvalitātē, plīst vai lūzt.
Ko darīt? Iepriekš nosakiet, kamdēļ un kurā gadalaikā nepieciešamas aizsargbrilles. Iegādājieties brilles ar kvalitatīvu stiprinājumu.
Rūpēties par savu veselību būvdarbu laikā nepieciešams ikvienam meistaram. Izvēloties kvalitatīvu darba apģērbu un aizsarglīdzekļus, kā arī strādājot uzmanīgi un kārtīgi, var pilnvērtīgi pasargāt savu veselību un nodrošināt labu garastāvokli.
Foto: Official U.S. Navy Page/flickr.com