LAA: Uguns un ūdens kaitējumi nekustamajam īpašumam – izplatītākie risku veidi
Uguns un ūdens nodarītie kaitējumi nekustamajam īpašumam ir divi izplatītākie risku veidi, kas tiek iekļauti īpašuma apdrošināšanā.
Ūdens radīto negadījumu sekas ir iemesls gandrīz pusei visu īpašuma negadījumu, ko klienti piesaka apdrošinātājiem – pērn apdrošināšanas sabiedrībās aptuveni 45% no visiem apdrošināšanas gadījumiem bija radījušas problēmas ar ūdensapgādi, kanalizāciju un apkures sistēmas caurulēm, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotie dati. Savukārt izmaksāto atlīdzību apjomā ūdens negadījumi veidoja tikai aptuveni 25%.
“Tas liek mums secināt, ka uguns radītie negadījumi ir retāki, taču postošāki un dārgāki – uguns īpašumiem nodara daudz lielāku postījumu nekā ūdens,” secina LAA prezidents Jānis Abāšins.
Kopumā Latvijā īpašuma apdrošināšana ir viens no pieciem lielajiem apdrošināšanas veidiem – 2020. gadā kopumā tajā parakstītas prēmijas par 80,7 miljoniem eiro. Fizisko personu prēmiju apjoms (35,1 miljons eiro) ir nedaudz mazāks nekā juridisko personu prēmiju apjoms (45,6 miljoni eiro), savukārt izmaksātās atlīdzības ir būtiski lielākas juridiskajām personām – 15,5 miljoni eiro atlīdzībās fiziskajām personām pret 29,8 miljoniem eiro atlīdzībās juridiskajām personām. Kopumā pērn par negadījumiem īpašumā klientiem izmaksātas 45,3 miljonu eiro atlīdzības.
“Diemžēl, ja negadījums notiek juridiskas personas īpašumā, tas var radīt milzīgas sekas. Labi atminamies, piemēram, "Mikrotīkla" noliktavas un "Depo" veikala ugunsgrēkus – katrs šāds negadījums rada miljonu zaudējumus īpašniekiem, ko sedz apdrošinātāji. Tādēļ atlīdzības par negadījumiem juridisko personu īpašumam parasti ir būtiski lielākas,” skaidro J. Abāšins.