Labākā metode, kā noņemt vecās tapetes
Veco tapešu noņemšana bieži vien ir piņķerīgs darbs, kurš izraisa galvassāpes. Tomēr ir veidi, kā padarīt šo darbu vienkāršāku un ātrāku, lai sienas būtu tīras, gludas un gatavas tālākiem darbiem.
Teiksim, kā ir – tapešu noņemšana ir netīrs, laikietilpīgs un nogurdinošs darbs. Un, ja tu īsti nezini, kā to darīt pareizi, tu vari sabojāt sienas. Šajā rakstā sniegtie padomi nepadarīs darbu aizraujošāku, taču tie ļaus tev strādāt efektīvi, nesabojājot sienu virsmu. Tie arī palīdzēs kārtīgi notīrīt sienu, lai tā būtu gatava tālākiem krāsošanas darbiem vai jaunu tapešu uzklāšanai.
Tapetes noņemt ieteicams nedēļas nogalē, kad vari tam atvēlēt pietiekami daudz laika. Padari netīro, sarežģīto darbu sestdienā, un svētdienā varēsi sagatavot sienas turpmākiem darbiem.
1. Nosedz grīdu un mēbeles
Ir svarīgi aizsargāt grīdu, mēbeles un koka izstrādājumus. Noņem no sienām visu, ieskaitot ventilācijas atveres, kontaktligzdas un slēdžus, un nomaskē atveres ar plēvi un līmlenti. Atslēdz elektrību. Ja iespējams, iznes no istabas visas mēbeles. Ja to nevar izdarīt, sabīdi tās istabas centrā un pārklāj ar plēvi.
Uz grīdas vairākās kārtās klāj plēvi un, vēlams, arī dvieļus. Kad tie būs piesūkušies ar ūdeni, nomaini tos pret sausiem.
2. Noplēs tapešu virskārtu
Sāc stūrī pie griestiem, kur tapetes parasti ir vaļīgākas. Izmanto špakteli, lai paceltu tapešu apmales, tad lēnām, bet ar spēku noplēs tapetes.
Neizmanto ūdeni. Šajā brīdī ir jānoņem tikai virskārta. Tādā veidā tapešu pamatne labāk piesūksies ar ūdeni un padarīs atlikušo darbu daudz ātrāku un vienkāršāku.
Dažreiz, izmantojot šo metodi, izdosies noplēst uzreiz veselu tapešu sloksni. Taču, jo senāk tapetes ir liktas, jo grūtāk tās būs noņemt.
3. Izmanto karstu ūdeni
Ar švammīti vai lupatu uzklāj ūdeni. Ļauj ūdenim iesūkties aptuveni 15 minūtes. Vislabāk ūdeni uzklāt vairākas reizes.
Izmanto tik karstu ūdeni, cik vien iespējams (izmanto cimdus!), lai tas mīkstinātu atlikušās tapetes un līmi zem tām. Strādā pa maziem posmiem, lai tapetes nepaspētu pilnībā izžūt.
4. Nokasi atlikušās tapetes
Izmanto skrāpi vai špakteli, lai nokasītu tapetes. Nedari to pārāk agresīvi, citādāk sabojāsi sienu. Galvenais izmantot metāla darba rīkus, jo plastmasas rīki ir pārāk biezi un nespēs iekļūt starp tapetēm un sienu.
5. Izmanto tapešu noņēmēju
Būvniecības veikalos iespējams iegādāties tapešu noņēmēju – speciālu šķidrumu šī darba veikšanai. Izsmidzini to visur, kur vēl palikušas tapešu atliekas un ļauj tam iedarboties 15 – 20 minūtes. Pēc tam kārtīgi noskrāpē visus atlikumus, līdz tie ir pilnīgi noņemti.
Noskalo sienu ar ūdeni, līdz tā ir gluda.
Visticamāk, siena joprojām būs lipīga, tāpēc šajā posmā būs jādarbojas ilgi un rūpīgi. Citādi, ja tu vēlēsies sienu krāsot, krāsa neturēsies un nolobīsies, savukārt jaunas tapetes nebūs iespējams pielīmēt.
6. Sagatavo sienas turpmākiem darbiem
Noslīpē sienu, izmantojot slīpmašīnu, lai nogludinātu raupjas virsmas. Pēc tam klāj krāsošanai vai tapešu līmēšanai paredzētu gruntskrāsu.