Lai vanna atkal izskatītos spoža un balta: Efektīvākie tīrīšanas paņēmieni
Tikko veicot remontu vai ievācoties jaunā mājoklī, ikviens gūst baudījumu no tā, cik viss apkārt ir tīrs, spožs un skaists. Taču ar laiku sienu krāsas izbalē, parkets nodilst, bet žilbinoši baltā vanna kļūst dzelteni pelēka – un tas notiek pat tad, ja vanna tiek regulāri mazgāta. Ja istabu izdosies atsvaidzināt tikai pilnībā nomainot grīdas segumu vai tapetes, tad vannu ir iespējams atjaunot, pielietojot pareizas tīrīšanas metodes.
Dziļā tīrīšana vai pilnīga restaurācija?
Vispirms ir jāsaprot, vai defektu novēršanai būs piemērota dziļā tīrīšana ar ķīmiskām vielām, vai arī tomēr būs nepieciešama vannas restaurācija.
Ja vanna ir noklāta ar emalju, tad tās tīrīšanai nedrīkst izmantot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus – tā vanna zaudēs savu spozmi, turklāt dzeltenais tonis pēc laika parādīsies atkal. Vienīgais risinājums – emaljas restaurācija.
Taču, ja vanna laika gaitā tikusi tīrīta akurāti, neizmantojot abrazīvus līdzekļus, un tās virsma ir palikusi gluda, tad varētu pietikt tikai ar dziļo tīrīšanu.
Pašlaik veikalos pieejams plašs tīrīšanas līdzekļu asortiments, no kuriem daudzi ir delikāti pret emaljas pārklājumu, taču efektīvi noņem netīrumus, kā arī cietā ūdens radītos bojājumus.
Darbojoties ar sadzīves ķīmiju, ir būtiski ievērot piesardzības pasākumus, uzvelkot aizsargbrilles un gumijas cimdus.
Visefektīvākā metode ir ieliet vai iebērt tīrāmo līdzekli vannā un atstāt to uz nakti.
Kā tīrīt vannu: efektīvākā tautas metode
Bez veikalos nopērkamajai ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem pastāv arī visai efektīvas tautas metodes vannu tīrīšanai.
Vispirms vannu nepieciešams iztīrīt, izmantojot parastu sūkli – bez jebkādiem tīrīšanas līdzekļiem. Tad sūkli iemērc amonjakā un paberzē vannu, atstāj to uz 40 minūtēm (ne vairāk kā stundu), lai līdzeklis varētu iedarboties. Pēc tam vienmērīgi pa visu vannas virsmu izber sodu un ļauj tai uzsūkties 10 – 15 minūtes. Kad laiks būs pagājis, vannu kārtīgi noberz ar švammi. Vannu noskalo ar ūdeni, turpinot berzt tās virsmu.
Tomēr, ja tiek konstatēts, ka ar tīrīšanu nebūs pietiekami un vannas emalju vajadzētu atjaunot, būs nepieciešams iegādāties līdzekli emaljēšanai. Jāmin, ka vannas emaljēšana ir visai sarežģīts uzdevums, kuru, ja vien tev nav bijusi pieredze ar to iepriekš, nav ieteicams veikt paša spēkiem. Turklāt emalja nebūt nav lēts materiāls, prasa precizitāti un daži tās veidi ir toksiski – darba veikšanai būs nepieciešami īpaši aizsarglīdzekļi. Tādēļ vannas restaurāciju ieteicams uzticēt profesionālim.
Kā tīrīt akrila vannu?
Akrila vannām ir nepieciešama specifiska kopšana. Lai saglabātu tās sākotnējo spīdumu, to nepieciešams regulāri tīrīt. Taču šai vienkāršajai darbībai arī ir vairākas nianses, kuras nepieciešams ievērot. Pirmkārt, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot līdzekļus, kuri tika izmantoti veco čuguna vannu tīrīšanai – tie akrila vannām ir pārāk abrazīvi.
Jāatzīmē, ka arī izmantojot speciālu akrila vannām paredzētu tīrīšanas līdzekli, iespējams bojāt vannas virsmu. Lai no tā izvairītos, nepieciešams pārbaudīt, cik lielā mērā līdzeklis izšķīst ūdenī. Ja ir aizdomas par konkrēto līdzekli, vispirms izmēģini to uz nelielas vannas virsmas daļas, kas nav tik redzama.
Lai izvairītos no rūsas un kaļķakmens rašanās, būs pietiekami, ja pēc vannas lietošanas to iztīrīsi, izmantojot lupatu un parastas ziepes.
Nedrīkst pieļaut, ka vannas virsma saskaras ar metāliskām detaļām, tajā skaitā dušas uzgaļiem. Labs risinājums – ieklāt gumijas paklājiņu vannas dibenā.