Laikraksts: Jaunie ugunsdrošības noteikumi no mājokļu saimniekiem prasa būtiskus tēriņus
Rīga, 10.janv., LETA. 2016.gadā pieņemtās jaunās ugunsdrošības prasības, kas stājās spēkā pērn rudenī un paredz regulāras elektroinstalāciju kontaktu savienojumu pārbaudes ar termokameru, no mājokļu saimniekiem prasīs visai ievērojamus tēriņus, raksta "Latvijas Avīze".
Papildinātie Ugunsdrošības noteikumi paredz, ka privātmāju un atsevišķu dzīvokļu īpašniekiem reizi 10 gados jāpārbauda elektroinstalācija, ko drīkst veikt tikai sertificēts elektriķis un kas tam jāapstiprina ar pārbaudes aktu.
Elektrotehniķis Aigars Pampe stāstījis, ka nesen veicis apsekošanu nelielam vienistabas dzīvoklim Jelgavā, kas izmaksājusi 50 eiro. "Par analogu var ņemt pašreizējos izcenojumus, veicot pārbaudes valsts un pašvaldību objektos. Piemēram, pārbaudot daudzdzīvokļu māju kāpņu telpas sadales skapjus, viena dzīvokļa mezgla pārbaude maksā ap 25 eiro. Ticamākais, pakalpojuma cenas svārstīsies robežās no 1,5 līdz 2 eiro par kvadrātmetru" lēsis Pampe.
Administratīvo pārkāpumu kodeksa 179.pants nosaka, ka par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu var uzlikt naudas sodu fiziskajām personām no 30 līdz 280 eiro, juridiskajām personām - no 280 līdz 1400 eiro.
Ministru kabineta 2016.gada 19.aprīļa noteikumi Nr.238 "Ugunsdrošības noteikumi", kas nosaka jaunas ugunsdrošības prasības fiziskajām un juridiskajām personām, aktualizē ugunsdrošības prasības.
Kā paredz noteikumi, līdz 2017.gada 31.decembrim dzīvokļu īpašniekiem jānovērš tas, ka pie dabīgās ventilācijas kanāliem ir pievienoti tvaika nosūcēji, atjaunojot un nodrošinot dabīgo ventilāciju. Jaunie ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka sākot ar 2020.gada 1.janvāri dūmu detektori būs obligāti jāuzstāda visās mājās un dzīvokļos. Līdzās tam, no 2020.gada 1.janvāra privātmājas, vasarnīcas, dārza mājas un citus viendzīvokļa objektus būs jānodrošina arī ar ugunsdzēsības aparātu.
Tāpat jaunajos noteikumos precizēts un papildināts ugunsdrošības instrukcijas saturs - sākot ar 2017.gada 1.septembri visās ugunsdrošības instrukcijās būs jāiekļauj paplašināta informācija par objektu, piemēram, jāiekļauj vispārīga informācija par objektu un tā ugunsdrošību raksturojoša informācija. Līdztekus noteikumi nosaka, ka personām, kuras izstrādā ugunsdrošības instrukciju, veic instruktāžu un vada praktiskās nodarbības, būs jābūt profesionālajai izglītībai ugunsdrošībā vai attiecīgai apmācībai ugunsdrošības jomā.
No 2017.gada 1.septembra vienlaicīgi ar elektroinstalācijas pretestības pārbaudēm būs jāveic arī elektroinstalācijas kontaktu savienojumu pārbaudi ar termokameru.