Laiks pāriet uz zaļo enerģiju!
Par nepieciešamību palielināt alternatīvās enerģijas izmantošanu un atteikšanos no fosilā kurināmā izmantošanas tiek runāts jau gadiem. Līdz šim galvenais iemesls, lai pārietu uz zaļās enerģijas izmantošanu, bija vides piesārņojuma samazināšana, fosilā kurināmā rezervju samazināšanās un straujās klimata izmaiņas pēdējo gadu laikā. Šobrīd pāriešanu uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu aktualizē arī politiskā situācija pasaulē, tādēļ viens no 2022. gada aktuālākajiem jautājumiem ir – kā samazināt Eiropas atkarību no naftas produktiem un dabasgāzes?
Alternatīvie energoresursu veidi ir vējš, ūdens, saules starojums, biomasa, ģeotermālā enerģija un paisuma–bēguma procesi. Alternatīvās enerģijas izmantošanai ir vairākas būtiskas priekšrocības: tie ir atjaunojami, pieejami Latvijā, un nav jāveic to importēšana no citam valstīm, radot enerģētisko atkarību, un pats svarīgākais – to izmantošana neatstāj negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi un neveicina klimata izmaiņas. Par laimi, zaļās enerģijas iegūšana Eiropā un arī Latvijā ir realizējams plāns, un šobrīd Latvijas valdība mudina iedzīvotājus pāriet uz atjaunojamo resursu izmantošanu, piedāvājot dažādus atbalsta instrumentus.
Saules paneļi ikkatrā pagalmā
Vēl pirms pāris gadiem šāds apgalvojums šķistu nereāls, tomēr šobrīd, kad energoresursu cenas ir piedzīvojušas vēsturiski strauju lēcienu un pieejamais valsts atbalsts saules paneļu un citu atjaunojamo energoresursu iekārtu uzstādīšanai ir veicinājis iedzīvotāju interesi par saules paneļu un nelielu vēja ģeneratoru uzstādīšanu privātmājās, zaļās enerģijas izmantošana ikdienā vairs nešķiet nesasniedzams plāns. Daļa iedzīvotāju vēl aizvien šaubās par saules paneļu uzstādīšanas lietderīgumu, kā iemeslu minot Latvijas klimatu un regulāru mākoņainu vai apmākušos laiku. Šai situāciju ir divi risinājumi – saulainajās dienās neizmantotā elektroenerģija ir jāuzkrāj vai arī tā elektroenerģija, kas paliek pāri, ir jānodod elektrotīklā, un pēc tam, kad tas ir nepieciešams, to ir iespējams saņemt atpakaļ. Kā vēl vienu iemeslu skeptiķi min lielas sākotnējās paneļu iegādes un uzstādīšanas izmaksas. Protams, ka saules paneļu uzstādīšana prasa finansiālus ieguldījumus, tomēr jāņem vērā, ka to uzstādīšana vidēji atmaksājas piecu līdz sešu gadu laikā. Tas nozīmē, ka ilgtermiņā, uzstādot saules paneļus, mājsaimniecības var iegūt enerģētisko neatkarību un sešus gadus pēc saules paneļu uzstādīšanas lietot elektrību “bez maksas”.
Saules enerģijas priekšrocības
Atšķirībā no fosilās enerģijas saules enerģija ir neizsmeļama un tā nevar beigties. Saules enerģijas izmantošana nerada CO2 emisijas, neatstāj ietekmi uz klimatu, nerada papildu atkritumus, un to elektrības un siltā ūdens ražošanai var izmantot praktiski jebkur – privātmājās, vasarnīcās, biroju ēkās, ražošanas uzņēmumos, skolās u.c. vietās. Iespēja iegūt saules enerģiju ļauj mājsaimniecībām nebūt atkarīgām no elektroenerģijas tirgus cenu svārstībām, kā arī ļauj nesatraukties par cenu kāpumu un ģimenes labklājību. Saules baterijām un kolektoriem nav praktiski nekādu uzturēšanas izmaksu, garantējot, ka pēc to uzstādīšanas nebūs negaidītu papildu izmaksu, kas negatīvi ietekmēs ģimenes budžetu.
Ja arī tu vēlies iegūt enerģētisko neatkarību un pāriet uz dabai draudzīgas un ilgtspējīgas enerģijas izmantošanu – iegādājies augstas efektivitātes saules paneļus savai mājai.
SIA IMRE piedāvā profesionālu atbalstu, sākot no pirmās konsultācijas līdz pat saules paneļu uzstādīšanai. Vairāk informācijas meklē www.imre.lv.