Lamināta apakšklājs: tā funkcijas, veidi un izvēles principi
Grīdas klājumam ir nozīmīga loma mājokļa remonta plānošanā. Lai rezultāts pilnībā atbilstu visām nepieciešamajām prasībām, veicamais darbs ir jāveic konsekventi, ņemot vērā tā veikšanas noteikumus. Ir vērts pievērst uzmanību visām detaļām, pat tām, kas pirmīt šķiet nenozīmīgas. Piemēram, grīdas apakšklāja materiāla izvēle ir svarīgs solis ceļā uz ideālu grīdas klājumu.
Lamināta apakšklāja funkcijas
1. Nodrošina skaņas izolāciju
Ja zem lamināta neklāj apakšklāju, pa to staigājot, soļu skaņas pastiprināsies, dēļiem berzējoties pret betona pamatni. Tas traucēs ne tikai mājiniekiem, bet arī kaimiņiem. Apakšklājs atvairīs arī grīdas čīkstēšanu.
2. Veido vienmērīgu virsmu
Neatkarīgi no tā, cik rūpīgi tu mēģinātu līmeņot grīdu, tāpat tā nekad neiznāks ideāli līdzena. Pat mazākās atstarpes starp laminātu un pamatnes segumu nelabvēlīgi ietekmēs grīdas virsmas stāvokli – to varēs just gan pa to staigājot, gan būs redzams vizuāli. Apakšklājs palīdzēs nogludināt grīdas virsmu. Zem lamināta ieteicams klāt apakšklāju, kas nav biezāks par 2 – 3 mm.
3. Nodrošina hidroizolāciju
Lamināts ir visai kaprīzs materiāls, kas slikti panes mitrumu. Lai novērstu mitruma piekļūšanu no betona pamatnes, vispirms jāpagaida, līdz pamatne būs pilnīgi izžuvusi. Otrkārt, nepieciešams izmantot apakšklāju, kas ne tikai aizsargās no mitruma, bet arī radīs laminātam vajadzīgo mikroklimatu.
4. Veic siltumizolācijas funkcijas
Neskatoties uz to, ka lamināts pats par sevi ir samērā silts grīdas materiāls, apakšklāja izmantošana palīdzēs nodrošināt papildus siltumizolāciju.
Apakšklāja izvēles principi
Izvēloties apakšklāju, var sastapties ar dažādiem šī materiāla veidiem, no kuriem katrs atšķiras ar savām īpašībām. Labam materiālam ir jāpiemīt visām šīm īpašībām:
• Materiālam jābūt neitrālam un tas nedrīkst reaģēt ar sārmu savienojumiem
• Tam ir jābūt optimālām siltumizolācijas un mitruma izturīgām īpašībām
• Tas nedrīkst būt baktēriju vai sēnīšu avots
• Pamatnei jāsamazina slodze, kas rodas pa to ejot, tādējādi saglabājot lamināta izturību un ilgmūžību
• Skaņas izolācija
Apakšklāja materiālu veidi
Izskatīsim vairākus pieejamos apakšklāja materiāla veidus.
Putu polietilēna plēve
Populārākais, cenas ziņā pieejamākais un ieteicamākais apakšklāja materiāls. Tomēr jāatzīmē, ka šis materiāls nederēs grīdām, kuras tiek ļoti intensīvi izmantotas, jo tas var deformēties.
Korķa apakšklājs
Materiālu izgatavo no presētas granulētas korķa ozola mizas, kas sajaukta ar termoaktīviem sveķiem. Šī apakšklāja galvenā priekšrocība ir tā draudzīgums videi, taču būtisks trūkums ir tāds, ka tas absorbē mitrumu un rezultātā var rasties pelējums.
Priedes apakšklājs
Materiālu izgatavo, presējot skujkoku šķiedras. Tāpat kā korķa apakšklājs, arī šis materiāls absorbē mitrumu.
Polistirols
Polistirola apakšklājs nav elastīgs un nav īpaši ērts tā ieklāšanā. Tāpat siltumvadītspēja, kā jau jebkuram putu materiālam, nav īpaši efektīva.
Gumijas korķa apakšklājs
Materiāls ir līdzīgs korķa apakšklājam, taču tam pievieno sintētisku gumiju. Tas krietni uzlabo materiāla izturību pret mitrumu, kā arī tas būs lielisks materiāls intensīvi izmantojamām grīdām, taču tam ir visai augsta cena.