abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25219
Nozares raksti1285
Ekspertu atbildes3041
Latvija pievienojas ES Ljēžas mājokļu ministru deklarācijai par pieejamiem un ilgtspējīgiem mājokļiem visiem : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Latvija pievienojas ES Ljēžas mājokļu ministru deklarācijai par pieejamiem un ilgtspējīgiem mājokļiem visiem

Latvija pievienojas ES Ljēžas mājokļu ministru deklarācijai par pieejamiem un ilgtspējīgiem mājokļiem visiem

Šā gada 4.-5. martā Beļģijas pilsētā Ljēžā neformālā Eiropas Savienības (ES) mājokļu ministru padomes konferencē tiekas ES dalībvalstu par mājokļu politiku atbildīgie ministri, augstākās amatpersonas, iesaistītās puses un sabiedriskās organizācijas, lai diskutētu par mājokļu pieejamības un ilgtspējas jautājumu risinājumiem. Latvijas viedokli sanāksmē pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis. Konferences laikā E. Valantis Latvijas vārdā parakstījis Beļģijas prezidentūras Eiropas Savienībā Ljēžas mājokļu ministru deklarāciju par pieejamu ilgtspējīgu mājokli visiem.

Mājokļu pieejamība ir pieaugošs izaicinājums visā Eiropas Savienībā, kura nozīmi pēdējos gados vēl vairāk saasinājusi Covid-19 pandēmija, Krievijas pilna mēroga agresija pret Ukrainu un globālās tendences. Lai gan nav vienota rādītāju kopuma, ko izmantot mājokļu pieejamības noteikšanai, vairākas tendences norāda uz pieaugošu mājokļu pieejamības trūkumu ES. Eiropas Komisija no savas puses vairākkārt uzsvērusi, ka mājokļu pieejamība ES ir arvien lielāka problēma. Arī Eiropas Parlaments ir aktīvi pievērsies šim jautājumam, pieņemot rezolūciju par "Piekļuvi pienācīgam un pieņemamam mājoklim visiem".

Konferencē plaši diskutēts par veiksmīgiem politikas un rīcības pasākumiem, kas veicina mūsdienu prasībām atbilstoša mājokļa pieejamību ikvienam, mājokļu pieejamību veicinošu pasākumu finansēšanas mehānismiem un sociālo mājokļu fonda atjaunošanu un pielāgošanu klimata pārmaiņām. Konferences laikā E. Valantis uzsvēra: “Mājokļu pieejamības veicināšana, t.sk. mājokļu atjaunošana, ir finansiāli izteikti ietilpīgi pasākumi, kuru īstenošanai nepieciešamas investīcijas daudz lielākā apmērā. Būtiski ir ne tikai turpināt nodrošināt ES fondu ieguldījumus mājokļu jautājumu risināšanas instrumentos, bet vienlaikus nepieciešams nodrošināt arī pieeju ES ilgtermiņa aizdevumiem ar zemu procentu likmi, kas ir kritiski svarīgi, lai nodrošinātu ieguldījumu atmaksāšanos”.

Lai gan mājokļu politika ir Eiropas Savienības dalībvalstu kompetences jautājums, deklarācija paredz, ka Eiropas Komisija sadarbībā ar Eiropas Parlamentu, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju un Eiropas Reģionu komiteju katru gadu organizē ES samitu par sociālajiem un pieejamiem mājokļiem, pulcējot visas ieinteresētās puses, kas iesaistītas valstu aktivitātēs sociālo un pieejamu mājokļu jomā.

Banner 280x280 Banner 280x280

Tāpat Eiropas Komisija izstrādās ES platformu, kurā dalībvalstis varēs dalīties ar  paraugpraksi pieejamu un sociālo mājokļu piedāvājuma palielināšanai, dzīvojamā fonda renovācijas veicināšanai un apmainītos ar noderīgiem datiem; mudinās dalībvalstis veidot ilgtermiņa valsts, reģionālās un vietējās partnerības starp mājokļu nodrošinātājiem, sociālajiem dienestiem un vietējām iestādēm, lai risinātu pastāvošās atbalsta vajadzības; apkopos vienuviet informāciju par Eiropas finanšu instrumentiem mājokļu pieejamības veicināšanai, kā arī atbilstošus apmācību materiālus sociālo pakalpojumu sniedzējiem, vietējām iestādēm un citiem sociālo un pieejamu mājokļu sektora dalībniekiem.

Vienlaikus Eiropas Komisijai stiprinās atbalstu valsts, reģionālajai un vietējai politikai mājokļu nozarē, vienkāršojot piekļuvi informācijai par iespējām saņemt atbalstu no Eiropas instrumentiem, kā arī ietekmes novērtējumos vairāk vērtēs ES politikas ietekmi uz mājokļa pieejamību. Savukārt Eiropas Investīciju banka šajā deklarācijā apņēmusies stiprināt finanšu risinājumus pieejamu un sociālo mājokļu sektoram.

Ljēžas ministru konferences ietvaros Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs E. Valantis un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas, Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētās nodaļas prezidente Baiba Miltoviča vienojās par sadarbības stiprināšanu nākotnē gan Latvijas mājokļu politikas attīstībā, gan ES iniciatīvu ietvaros. E. Valantis uzsver: “Mājokļu pieejamība nav tikai maznodrošināto iedzīvotāju problēma, vienlaikus mums ir kompleksi jāraugās uz mājokļu ilgtspēju un politikas pielāgošanu klimata mērķu sasniegšanai. Tāpēc EM izstrādā valsts atbalsta pasākumus dažādu grupu vajadzībām”.

“Mājokļu ministru konference Ljēžā skaidri apliecina mājokļu krīzes klātbūtni Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šobrīd aktuāli ir tādi jautājumi kā Eiropas iedzīvotāju ienākumu neatbilstība mājokļu izdevumiem, mājokļu dārdzība, aizdevumu procentu likmju straujais pieaugums visā eirozonā, mājokļu un sociālo mājokļu pieejamība kopumā. Eiropas Ekonomikas sociālo lietu komiteja turpinās aktualizēt mājokļu pieejamības jautājumus, konsultējoties ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, uzklausot iedzīvotāju bažas un praktiskos ieteikumus,” pēc konferences uzsver Baiba Miltoviča.

Jau 2022. gadā Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komiteju organizēja konferenci “Mūsdienu prasībām atbilstoša mājokļa pieejamība Eiropas Savienībā”. Lai sagatavotu ierosinājumus š.g. ministru konferencei Ljēžā, Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komiteja Beļģijā š.g. februārī organizēja konferenci “Mājokļu krīze Eiropā — turpmākais ceļš?". Abu konferenču secinājumi ir integrēti Beļģijas prezidentūras Eiropas Savienībā “Ljēžas mājokļu ministru deklarācijā”.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.