Latvijā vides piesārņojumu rada nesertificētas notekūdens attīrīšanas iekārtas

Latvijā vides piesārņojumu rada nesertificētas notekūdens attīrīšanas iekārtas

Lai gan mūsdienās par dabas aizsardzību aizdomājamies biežāk, nekā pirms gadiem 20, taču pastāv arī faktori, kas, domājot par zaļu vidi, paslīd garām. Šāds nozīmīgs vides piesārņotājs ir nepareizs notekūdeņu attīrīšanas iekārtu lietojums. Šīs problēmas nozīmīgumu un risinājums Latvijā, portālam abc.lv skaidroja vairāki eksperti.

"Latvijā privātajās teritorijās pietiekami bieži tiek uzstādītas rūpnieciski ražotas mazās notekūdens attīrīšanas iekārtas, kas nav sertificētas atbilstoši Eiropas Savienības prasībām un tām nav CE marķējuma," norāda vides speciālists Aigars Miemis, uzņēmuma "Vides konsultāciju birojs" izpilddirektors.

Taču, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 181, Latvijā, ražotājiem izstrādājot un tirgojot mazās notekūdens attīrīšanas iekārtas, kas paredzētas ne vairāk kā 50 iedzīvotājiem, tām ir jābūt marķētām ar CE zīmi. Šādu atzinumu var iegūt tikai pēc tam, kad ražotājs iekārtai ir veicis visus Eiropas Savienībā noteiktos kvalitātes testus un sertifikāciju. Uzstādot privātajās teritorijās nesertificētas mazās notekūdens attīrīšanas iekārtas, tas var radīt piesārņojumu videi.

Kāpēc ražotāji nav ieinteresēti sertificēt mazās notekūdens attīrīšanas iekārtas? A. Miemis skaidro: "Tās ir pietiekami lielas izmaksas. Vietējais ražotājs to negrib vai nevar atļauties... Nav arī īpašas motivācijas to darīt, jo Latvijā valsts atbildīgās iestādes neizvirza pietiekami stingas prasības un nekontrolē, lai mazajām, rūpnieciski ražotajām notekūdens attīrīšanas iekārtām būtu veikta sertifikācija un iegūts CE marķējums. Taču es uzskatu, ka ir jābūt CE marķējumam, sertifikātam, ko izdevusi sertificēta laboratorija pēc iekārtas testēšanas, kā arī atbilstības deklarācijai. Tad pircējs skaidri zinātu, kādu iekārtu iegādājas, cik kvalitatīvi un no kādām vielām tā attīra ūdeni, kādiem mērķiem tā ir paredzēta. Jo šobrīd diezgan lielā pašplūsmā bieži notiek tā, ka privātajā teritorijā tiek ierīkota notekūdens attīrīšanas iekārta, kas nenodrošina pietiekamu attīrītā ūdens kvalitāti un notekūdeņu attīrīšanu attiecībā pret patērētāju skaitu, kā arī iekārtas ražošanā izmantotie materiāli neatbilst pielietojuma sfērai."

A. Miemis arī norāda, ka Latvijas Republikas likumdošanas normatīvajos aktos un Būvnormatīvos nav prasību noteikt svarīgus kritērijus, piemēram, pieļaujamo fosfora un slāpekļa savienojumu koncentrāciju no notekūdens attīrīšanas iekārtas novadītajā ūdenī, un tas var radīt piesārņojumu videi, piemēram, veicināt ūdens tilpņu aizaugšanu. Citās Eiropas Savienības valstīs ir daudz stingrākas prasības un kontrole mazo notekūdens attīrīšanas iekārtu ražotājiem un to izstrādājumiem.

Savukārt uzņēmuma "August Latvia" tirdzniecības pārstāvis Armands Urmons ir pārliecinājies, ka Latvijā pircējs preci izvēlas, galvenokārt izvērtējot zemāko cenu. Tāpēc jau šobrīd izveidojusies situācija – privāto teritoriju īpašnieki labprātāk iegādājas lētākas notekūdens attīrīšanas iekārtas bez CE marķējuma un atbilstības deklarācijas, paļaujoties uz to, ka tās ir pietiekami kvalitatīvas, jo valsts taču akceptējusi to ražošanu un tirdzniecību. A.Urmons pieļauj, ka pēc tam cilvēki, ļoti iespējams, būs vīlušies Latvijā ražotajās iekārtās, jo, piemēram, diez vai pārdevējs, pārdodot iekārtu, uzreiz atklās, ka tai būs liels lieko dūņu pieaugums, un tās būs regulāri jāatsūknē. Privātās iekārtas apsaimniekotājam tas sagādās lielas papildus izmaksas.

"Latvijas tirgus ir ļoti šaurs, tāpēc loģiski, ka ikviens vietējais ražotājs savas ražotās iekārtas vēlētos eksportēt uz ārvalstīm. Notekūdens attīrīšanas iekārtas bez CE marķējuma nevar eksportēt. Valsts varētu finansēt vietējiem uzņēmumiem Latvijā ražoto mazo notekūdens attīrīšanas iekārtu sertificēšanu. Tādā veidā stimulētu vietējos ražotājus uzlabot savas ražotās iekārtas un attīstīt eksportu."

To, ka ir bijuši gadījumi, kad Latvijas tirgū tiek piedāvātas notekūdens attīrīšanas iekārtas, kas nav nodrošinātas ar CE marķējumu, apstiprina arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra, Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktora vietniece un Tehniskās un metroloģiskās uzraudzības daļas vadītāja Svetlana Mjakuškina. Viņa gan uzsver, ka šādos gadījumos, pārbaudot tehnisko dokumentāciju un ražošanas procesa kontroli, organizācijas pārstāvji pārliecinājās, ka ražotājs ir veicis iekārtas testēšanu un noteicis visus obligāti nosakāmos raksturlielumus.

"Tas, ka notekūdens attīrīšanas iekārtai nav CE marķējuma, var būt signāls, ka kaut kas tomēr nav kārtībā, liecināt par to, ka iekārta nav paredzēta Eiropas Savienības tirgum, tās attīrīšanas efektivitāte nav pārbaudīta. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs katru šādu gadījumu izvērtē individuāli un dod ražotājam norādījumus neatbilstības novēršanai. Tomēr jāatzīst, ka Latvijā nav noteiktas augstas prasības attiecībā uz mazajām notekūdens attīrīšanas iekārtām un vairākiem obligāti nosakāmajiem raksturlielumiem, kas var ietekmē šo iekārtu kvalitāti. Taču šis jautājums ir Ekonomikas ministrijas un Vides un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā."

Raksts tapis sadarbojoties ar Kristīni Stalažu
Foto:Stock.XCHING
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Šodienas aktīvajā dzīves ritmā metāla durvis ir kļuvušas par neatņemamu ģimenes mājas, dzīvokļa, lauku vai dārza mājas sastāvdaļu. Galvenais iemesls, kāpēc metāla konstrukcijas, tai skaitā metāla durvis, izpelnījušās tik lielu popularitāti, ir to augstā izturība, pateicoties kurai, dzīves telpas kļūst drošākas pret uzlaušanu un garnadžu mēģinājumiem piesavināties vērtīgas mantas. 

Aktuālie piedāvājumi

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

"Vidrižu Atvari" kopš 1998. gada ražo kvalitatīvu oša un ozolkoka parketu, kā arī ozola grīdas dēļus. Uzņēmums izmanto tikai Latvijā iegūtus, ekoloģiski tīrus izejmateriālus un tehnoloģiskajā procesā neizmanto ķīmiskus palīgmateriālus.

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

grida

"Vidrižu Atvari" kopš 1998. gada ražo kvalitatīvu oša un ozolkoka parketu, kā arī ozola grīdas dēļus. Uzņēmums izmanto tikai Latvijā iegūtus, ekoloģiski tīrus izejmateriālus un tehnoloģiskajā procesā neizmanto ķīmiskus palīgmateriālus.