Latvijas arhitekti var pieteikt savus darbus Aga Hana balvai arhitektūrā
Baltijas Arhitektūras centra prezidente Aivija Bārda, kas vienīgā no Baltijas valstīm bija uzaicināta piedalītes seminārā Dušanbe, gandarīta ne tikai par to, ka pirmo reizi Aga Hana balvai arhitektūrā varēs pieteikt Baltijas, tostarp Latvijas, arhitektu veikumu laika posmā no 2006. līdz 2011.gada beigām, bet arī par to, ka izņēmumā kārtā pirmajam startam pagarināts pieteikumu iesniegšanaas laiks un Baltijas šedevrus var pieteikt līdz šā gada 1.decembrim. Pašlaik notiek intensīva sadarbība ar arhitektu organizācijām, birojiem un atsevišķiem arhitektiem, lai izvēlētos pašus spilgtākos mūsu būvniecības paraugus.
BAC prezidente Aivija Bārda gandarīta, ka viesošanās laikā Dušanbe iezīmējušās arī citas iespējas sadarbības formas ar Aga Hana fondu un Tadžikistānu, perspektīvā - ar plašāku Vidusāzijas reģionu. Pirmais projekts, kas jau sāk īstenoties, ir kontakti ar skolu Dušanbe, kura ieviesīs dzīvē iekļaujošās izglītības un integrācijas principus sadarbībā ar Vaivaru pamatskolu Jūrmalā, kā arī izmantos universālā dizaina (vides pieejamības visiem) principus sadarbībā ar BAC un Latvijas arhitektiem un augstskolu studentiem. Vaivaru pamatskola ir neliela izglītības iestāde, kurā kopā ar pārējiem skolēniem mācās bērni ar speciālām vajadzībām - ar kustību traucējumiem, akli un vājredzīgi, ar disleksiju sirgstoši utml. Jau daudzu gadu garumā skola ir izveidojusies par šādas apmācības pionieri un padomdevēju Latvijas skolām. Tagad pieredzi pārņems Tadžikistāna, par to interesējas skolas Kazahstānā un Tatarstānā.
Aga Hana fonds ne tikai ieinteresējies par šo pieredzi, bet izteicis piedāvājumus sadarboties ar Latviju arhitektūras studentu apmaiņā un prakses vietu nodrošināšanā. Iespējamas arī arhitektūras fototūres, ko BAC aizsāka šovasar ar pilottūri Kuldīgā un Rīgā. Tā būs iespēja Vidusāziju iepazīstināt ar Latvijas neatkārtojamo ziemeļniecisko skaistumu un Baltiju iepazīstināt ar gadu tūkstošos mērāmo Vidusāzijas kultūru.
BAC prezidente A.Bārda Vidusāzijā tikusies arī ar UNESCO pārstāvjiem Tadžikistānā un ir ievadītas sarunas par pieredzes apmaiņu par kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu objektos, kas iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, uz ko ceļā pašlaik ir Kuldīga ar savu vecpilsētu un neatkārtojamo dabas ainavu.
Aga Hans dzimis 1936.gadā Ženēvā, kur arī atrodas viņa vadītā fonda birojs. Viņš ieguvis izcilu izglītību un 23 gadu vecumā saņēmis reliģiskā līdera titulu - kļuvis par 49.imamu. Tituls mantots no senčiem, kas tiek godāti kā tiešie pravieša Muhameda pēcteči. Jau pagājušā gadsimta sākumā Aga Hana dzimta sāka nodarboties ar labdarību nabadzīgajās Āzijas valstīs. To turpina arī miljardieris Aga Hans IV un viņa vadītais fonds, kas ir viena no ietekmīgākajām starptautiskajām privātajām organizācijām pasaulē.
Pēc daudzu arhitektu un pilsētbūvnieku vērtējuma Aga Hana fonda starptaustiskās arhitektūras balva ir pati nozīmīgākā prēmija arhitektūras jomā. Šogad tās iedibinātājs, Viņa Augstība Aga Hans ir palielinājis prēmijas apjomu, un tā tagad sasniedz vienu miljonu ASV dolāru. Šo prēmiju ik pa trim gadiem piešķir projektiem, kas nosaka jaunus kvalitātes standartus athitektūrā, pilsētbūvniecībā, vēstures pieminekļu saglabāšanā un ainavu arhitektūrā.
Prēmija iedibināta 1977.gadā, un to saņēmuši tādi izcili arhitekti kā Normans Fosters un Cēzars Pelli, kā arī pašvaldības, celtniecības speciālisti un klienti. 2011.gadā prēmiju piešķīra pieciem projektiem: Vadihanifa ielejai Errijadā (Sauda Arābija), atjaunotajam hipercentram Tunisā (Tunisija), Madinata Az Zahra muzejam Kordovā (Spānija), Ipekiolas tekstilfabrikai Edirnā (Turcija) un Sjaši skolai, kas iebūvēta tiltā Fuczjaņā (Ķīna).
Baltijas Arhitektūras centrs (BAC) izveidots 2004. gadā, lai popularizētu augstvērtīgu arhitektūru un nostiprinātu Latvijas arhitektu un dizaineru radošo apmaiņu un profesionālos kontaktus ar Krievijas, kā arī citu NVS valstu kolēģiem. BAC aktīvā ir Krievijas arhitektūras dienu un koka arhitektūras dienu rīkošana Latvijā, konferences par arhitektūru, koka arhitektūru un universālo dizainu, kā arī neskaitāmas diskusijas, konkursi, izstādes un citi pasākumi, lai veicinātu abu valstu arhitektu un dizaineru profesionālos kontaktus arhitektūras un dizaina jomā un popularizētu Latvijas arhitektūru ārzemēs un Krievijas arhitektūru Baltijas un citās ES valstīs.Viens no BAC projektiem ir arhitektūras, dizaina un jahtu festivāls "Baltic Breeze", kas noticis Rīgā (2009), Valmierā un Anapā (2010) un Salacgrīvā (2011). Aivija Bārda, kas BAC vada kopš tā izveidošanas, ir Krievijas Arhitektu savienības pārstāvniecības Baltijas valstīs oficiālā vadītāja.
Informāciju sagatavoja Baltijas Arhitektūras Centra preses dienests.
Publicitātes foto
2012.gada 26.oktobrī