abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi23118
Nozares raksti1077
Ekspertu atbildes2596
Latvijas arhitektūras labāko darbu skate un "GADA balva 2011" : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Latvijas arhitektūras labāko darbu skate un "GADA balva 2011"

Latvijas arhitektūras labāko darbu skate un "GADA balva 2011"

Latvijas Arhitektu savienība (LAS) šogad jau 17.reizi rīko Latvijas arhitektūras labāko darbu skates konkursu, kurā tiks noteikti pēdējo gadu kvalitatīvākie arhitektūras pieteikumi un nominēta "GADA balva 2011".

Kā informē LAS, jau trešo gadu darbi netiek grupēti nominācijās, bet ir sadalīti divās kategorijās: A - jaunbūves, pārbūves, restaurētas ēkas, ainavu arhitektūras objekti, interjeri un B - projekti (meti, skiču projekti, vīzijas, plānojumi).

Konkursa uzvarētāju apbalvošanas svinīgā ceremonija notiks piektdien, 27.aprīlī, plkst.17.00 (Rīgā, Kaļķu ielā 1, RTU Lielajā aulā) pēc LAS 19. kongresa darba sesijas. Gada balvas laureāts saņems tradicionālo bronzas ananāsu. Labāko darbu autoriem tiks piešķirta bronzas ananāsa šķēle un diploms.

Darbu ekspozīcija paralēli pasākumam būs apskatāma RTU Lielajā aulā. Izstādes turpinājums - Arhitektu namā, Torņa ielā 11, no 2.maija līdz 1.jūnijam.

Nacionālās komisijas priekšsēdētāja arhitekte Ieva Zībārte (pagājušā gada laureāte), arhitekti Uldis Lukševics, Egons Bērziņš, Ivo Šteimanis, laikraksta "Diena" kultūras nodaļas žurnālists Jegors Jerohomovičs un dizainers Andrejs Broks no skatei iesniegtajiem 52 darbiem uz otro kārtu izvirzīja 24 darbus – visus kategorijā A. Ar visiem iesniegtajiem darbiem var iepazīties LAS mājas lapā http://www.latarh.lv/skate_2011

Šogad starptautiskajai žūrijai tiek piedāvāts vērtēt 10 finālistus no 2.kārtai izvirzītajiem darbiem, iepriekš definējot vērtēšanas kritērijus. Laureātus noteiks uzaicināta starptautiska žūrija - Ake Wiklund (Zviedrija), Sarunas Sabaliauskas (Lietuva), Konstantinos Pantazis (Grieķija) un Indrek Allmann (Igaunija). Balvas pasniegs kultūras ministre un starptautiskās žūrijas locekļi.

Pasākumu organizē LAS, finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, skates dalībnieki un sponsori.

Informāciju sagatavoja: Velta Holcmane, LAS atbildīgā sekretāre

"Gada balva 2011" finālisti:

{IMAGE NR=0}

Dzīvojamās mājas rekonstrukcija Salacgrīvas novadā
Adrese: Salacgrīvas novads, Liepupes pagasts
Autorsi: A. Kronbergs, R. Saulītis, A. Alksniņš, Ē.Miķelsons
Pasūtītājs: Privātpersona
Projektēšanas laiks: 2010-2011
Būvniecības laiks: 2011-2012
Būvfirma: Būvniecības firma CAK, būvuzraudzība – Raimonds Eizenšmits
Tehniski ekonomiskie rādītāji: gruntsgabala kopējā platība – 1,01 ha, apbūves blīvums – 2,44%, ēkas telpu platība – 149 m2, ēkas būvtilpums – 793 m3, stāvu skaits – 2
Pieteicējs: SIA "Projektēšanas birojs ARHIS"

Saskaņā ar ieceri esošā dzīvojamā ēka, kas atrodas meža ielokā un robežojas ar Rīgas jūras līci (celta 1978. gadā), tiks pārbūvēta atbilstoši mūsdienu prasībām, saglabājot pamatvērtības – sākotnējo apjomu un ārējo veidolu, kā arī respektējot esošo vides kontekstu un nepārveidojot ēkas arhitektūras pamatformas. Pret jūras līci vērstā fasāde būs saglabāta maksimāli atvērta, stiklota. Pārējās fasādes tiks saglabātas blīvas ar vertikālu koka dēļu apdari un funkcionāli nepieciešamajām logu ailām. Teritorijas labiekārtojumā vietām tiks saglabāti esošie laukakmeņu bruģa celiņi, kā arī veidoti nelieli laukumi automašīnas piebrauktuvēm, pārsvarā tomēr saglabājot dabisko vidi - neskartu mežu un zālāju.

 

{IMAGE NR=1}RIIJA - LATVIJAS DIZAINA UN DZĪVES STILA VEIKALS
Adrese: Tērbatas iela 6/8, Rīga
Autori: SIA "Royal design generation", Mareks Birznieks, Jānis Ploks, Māris Banders
Pasūtītājs: SIA "RIJA.LV"
Projektēšanas laiks: 2010.augusts/septembris
Būvniecības laiks: 2010. septembris/oktobris
Būvfirma: Ideja kopā ar Natāliju Jansoni un RIJADA; SIA "Mellis Grupa" - celtniecības darbi, apdares darbi, CETRIS plāksnes; SIA "Ritols" – epoksīda grīda, SIA "LTS" – agaismes ķermeņi, RIJADA – apgaismes ķermeņi, buciņi, metālmākslinieks Edgars Spridzāns – plauktu un galdu balsti, SIA "Multisell" – aizkaru šūšana un žalūzijas, "Balteks Lat" - audumi; vizualizācijas - Ilze Galbaliņa
Tehniski ekonomiskie rādītāji: salons/zāle – 115 m2, 460 m3, pagrabs/noliktava – 54 m2
Pieteicējs: SIA "royal design generation", Tipogrāfijas iela 12- 6, Rīga

Latvijas dizaina un dzīves stila rija RIIJA ir jauns koncepta veikals Rīgas centrā, kurā pieejami Latvijas dizaineru ražojumi vienuviet un visplašākajā spektrā – sākot no izsmalcinātas mazgāta lina gultas veļas, dvieļiem un brīva stila apģērba līdz oriģinālām mēbelēm, traukiem un gaismas ķermeņiem. Šīs vietējo dizaineru izstrādātās un ražotās lietas, kuru veidošanas principi sakņojas tradicionālajā Latvijas amatniecībā apvienojumā ar laikmetīgu pasaules skatījumu, ir LIETAS, kas spēj veidot jūsu mājokļa personību un auru.

RIIJA dabiskie un ekoloģiski sabalansētie produkti domāti gan pašu ļaudīm, gan ārvalstu viesiem. Jebkura pilsētnieka mājā tie ienes modernu dzīvās dabas elpu, savukārt laucinieka mājā šīs LIETAS iezīmē šodienai aktuālus, svaigus dizaina vaibstus. Rīgas viesiem RIIJA apmeklējums ir iespēja iepazīties ar Latvijas dizaineru ražojumiem un elegantiem lokālā dzīves stila paraugiem, kurus gribas pārvest mājās kā autentiskas, tikai Latvijai raksturīgas vērtības.
 


{IMAGE NR=2}Dzīvojamā māja Jūrmalā

Adrese: 33. līnija 1, Jūrmala
Autors: arhitekte Sintija Vaivade, piedaloties L. Trulei, D. Jurcānei, B. Šēdlerei, I. Jugbārdei, M.Lukšēvicam, būvkonstruktors S. Wille
Pasūtītājs: Privātpersona
Projektēšanas laiks: 2006 - 2007
Būvniecības laiks: 2009 - 2011
Būvfirma: "RBS Skals" , būvuzraugs J. Pilsētnieks, fasāde "Eternit" , stikla fasādes un logi "Skonto Plan"
Tehniski ekonomiskie rādītāji: Gruntsgabala kopējā platība 3903 m2, t.sk. meža teritorija 1639 m2, apbūves laukums 368 m2, intensitāte 14,2 %, ēkas būvtilpums – 2120 m3.
Pieteicējs: SIA "SINTIJA VAIVADE_ARHITEKTE"

Šis ir neatkārtojams zemes gabals – tā atrašanās vieta, novietojums pret debess pusēm, lielās priedes un neskartā augu valsts ir unikāla. No jūras puses gruntsgabalu puslokā ietver stāva kāpa, kas mājas vietu sargā no vēja un veido dabisku aizsegu, it kā mājas "muguru", kas atveras pret A, D un R, radot iespēju veidot saulainu pagalmu. Pusi no gruntsgabala aizņem mežs ar priedēm, mētrām un telpisku pamežu – šī daļa saglabāta neskarta un rada sajūtu par dzīvošanu mežā. Vēlēšanās nekonkurēt un neiejaukties dabas ainavā bija galvenie izejas punkti, radot arhitektūru šai vietai un noteica sekojošas vadlīnijas: māja mežā, kāpa kā mājvietas mugura, iekļaušanās reljefā, pieplakšana zemei, dzīvošana horizontāli .Zemesgabala dabiskā reljefa saglabāšana ir svarīgs aspekts ēkas formas izveidē. Ēkas telpiskās kompozīcijas pamatā ir apjoms L burta veidā. Tam ir izteikts horizontāls raksturs – dzīvošana horizontāli nosaka telpu izvietojumu vienā stāvā. Ēka novietota augstākajā teritorijas daļā – uzkalniņā, turpinot zemesgabala reljefa līnijas, atstājot dabisko kritumu pret DA pusi, kas izveido saulainu pagalmu ar terasi. Pārējā zemesgabalā saglabājas viss mežam raksturīgais – sajūta – māja meža ielokā. Labiekārtojuma pamatdoma - to nepostīt un apdzīvot tikai nelielu teritoriju ap pašu ēku – terases. Blakus terasēm – mežs. Ēkā daudz stiklotas plaknes, kuras izvietotas viena pret otru – tā panākot ēkas caurspīdīgumu un ainavas dabisku iekļaušanos interjerā. Skatu punkti ir līnijas, kas nebeidzas, bet turpinās ārtelpā. Ēkas horizontālais apjoms ir skaidrs un konkrēts, savukārt ārējai apdarei izmantotās pelēkās plāksnes harmoniski iekļaujas ainavā.

 

{IMAGE NR=3}Brīvdienu māja "Lapiņas" Kaltenē
Adrese: Kaltene, Rojas novads
Autors: Brigita Bula, arhitekte
Projektēšanas laiks: 2005-2009
Būvniecības laiks: 2008-2011
Tehniski ekonomiskie rādītāji: Zemesgabala platība 0,16 ha (1698 m2), ēkas platība 224,2 m2, apbūves blīvums 12,3%, apbūves intensitāte 13%, autostāvvietu skaits – 1, ēkas kubatūra 575 m3
Pieteicējs: SIA Lukabuka

Ainavu Kaltenē veido nedaudzu, bet izteiksmīgu elementu kopums - svina pelēkā jūra, akmeņi pludmalē, maz fakturēta krasta telpa un augstas debesis. Ēka šajā situācijā risināta kā teju pamanāms vietai raksturīgo telpas elementu sabiezinājums - tikai tik ciešs, lai nodrošinātu neuzbāzīgu, bet pilsētnieka komforta prasībām atbilstošu ietvaru kontemplācijai. Līdzīgi kā apkārtējo ainavu, ēkas arhitektūru veido tās materialitāte - augstvērtīgā, bet neizskaistinātā veidā izmantoti dabiskie materiāli - akmens, koks, betons un metāls, ierakstot celtni skarbās ainavas tekstūru un faktūru kontekstā. Neuzspēlētā autentiskuma efektu pastiprina dzīvojamajā lieltelpā funkcionāli integrētais vecais laukakmeņu mūris. Kontekstuāls ir arī celtnes izvietojums piekrastes frontē - brīvdienu mājai tāpat kā jūrai ir tikai divas skata dimensijas jeb divas fasādes, starp kurām radīta iespēja jēgpilni uzkavēties.

 


{IMAGE NR=4}Noliktavas ēkas rekonstrukcija Vecrīgā

Adrese: Rīga, Aldaru iela 5
Autori: arhitektūra – SIA "Arhitektes Lienes Griezītes studija", SIA "Sudraba Arhitektūra"; arhitekti: Liene Griezīte, Līga Apine, Reinis Liepiņš, Aiga Rozentāle, Kārlis Līcis, Roberts Valdmanis. Konstrukcijas – SIA "ARRA", konstruktors Aivars Vilmanis
Pasūtītājs: SIA "Aldarnams"
Projektēšanas laiks: 2010.gads
Būvniecības laiks: 2011.gads
Būvfirma: SIA "Jurkons"
Tehniski ekonomiskie rādītāji: ēkas kopējā platība – 777 m2, apbūves laukums – 196 m2, tilpums – 2054 m3
Pieteicējs: SIA "Arhitektes Lienes Griezītes studija"

Noliktavas ēka - spīķeris ir 17.gs. arhitektūras piemineklis. 2000.gadā ēkā iebūvēta metāla rāmju konstrukcija, kas notur iepriekšējos gadsimtos sašķiebušos ēku. 2011.gada rekonstrukcijas rezultātā sešu līmeņu ēka kļūst par pilsētai atvērtu universālu telpu. Sākotnējās mūra – koka konstrukcijas saglabātas neskartas ar vēsturisko patīnu. Jaunā interjera arhitektūra vienlaicīgi gan respektē ēkas vēsturisko struktūru, gan kontrastē ar to.

 

{IMAGE NR=5}Arhitektu birojs Kalnciema ielā 35, Rīgā
Adrese: Rīga, Kalnciema iela 35
Autors: SIA "Arhitektes Lienes Griezītes studija"
Pasūtītājs: SIA "Arhitektes Lienes Griezītes studija"
Projektēšanas laiks: 2011.gads
Būvniecības laiks: 2011.gads
Būvfirma: SIA "BC grupa"
Tehniski ekonomiskie rādītāji: kopējā platība – 36 m2
Pieteicējs: SIA "Arhitektes Lienes Griezītes studija"

Arhitektu birojs ir Kalnciema kvartāla garāžas jaunā versija. Kompaktajā apjomā iebūvēta galerija un masīvs koka plaukts - kāpnes, kas savieno caurejošās telpas divus līmeņus. Baltās, piecus gadus vecās mēbeles, radītas iepriekšējam birojam, veiksmīgi izvietojas arī jaunajā birojā. Telpas vide izaicina mākslas darbu izstādīšanu. Šobrīd sienu grafisko dizainu nodrošina R.Koļcova gleznas. Kopējā vietas un telpas estētika - funkcionāli minimālistiska.


 

{IMAGE NR=6}Vīna studija #4
Adrese: Stabu iela 30, Rīga
Autori: Arhitekti 1PLUS1, Mārtiņš Pīlēns, Kārlis Melzobs, Raimonds Galuza, fotogrāfs Māris Lapiņš (M.L. studio)
Pasūtītājs: Vīna studija
Projektēšanas laiks: 2011
Būvniecības laiks: 2011
Būvfirma: SIA "Nams"
Tehniski ekonomiskie rādītāji: 220 m2
Pieteicējs: 1PLUS1 architecture & design

Vīna studija ir interjera un pilsētas kultūras projekts, kas reorganizējis aktīvo Tērbatas un Stabu ielas stūri Rīgā. Veikals, bārs un restorāns Vīna studija ir ceturtais uzņēmuma punkts Latvijā, kurā radīts vienots telpiskais un estētiskais koncepts, sapludinot funkcijas un demonstrējot maskulīnu pieeju materiāliem un detaļām. Atsegti konstruktīvie elementi, betona grīda, bārs un tāfele kopā ar robustām gaismas sliedēm, dizaina klasiku un 1PLUS1 dizaina mēbelēm veido vairāku slāņu ambienci un rada daudzveidīgas izmantošanas iespējas.

Vīna studijas elementi:
* bārs ar 45 sēdvietām un restorāns ar 36 sēdvietām
* veikala, bāra un restorāna kopējā platība 220m²
* pēc 1PLUS1 aprēķiniem un rasējumiem izgatavots lielākais vīna skapis Latvijā
* melni tonēta betona grīda, tāfele un bāra konstrukcija
* 7 dažādas sēdvietu grupas atmosfēras un sajūtu daudzveidībai
* Flos, Ligne Roset un Cecile Manz dizaina lampas un industriālas gaismas sliedes
* Zeitraum, Vitra dizaina krēsli, vintage krēsli un spogulis no 20. Gadsimts
* melni radiatori ar integrētu garderobes un virsdrēbju žāvēšanas funkciju
* nerūsējošā tērauda aizkars veikala atdalīšanai no bāra pēc plkst. 22.00

 

{IMAGE NR=7}Brīvdienu māja TiriPiri
Adrese: Engures novads, Engures pagasts
Autori: SIA "Projektēšanas birojs ARHIS" - Arnis Kleinbergs
Pasūtītājs: privātas personas
Projektēšanas laiks: 2010. gads
Būvniecības laiks: 2011. gads
Būvfirma: objekta būvdarbi un mēbeles - "FIBERGLASS"; stiklotās fasādes - "KOKA KONSTRUKCIJAS"; lampas - KĀRLIS SAULĪTIS.
Tehniski ekonomiskie rādītāji: apbūves gabals - 0,075 ha; kopējais apbūves laukums - 92 m2; apkurināmā platība - 101,2 m2; būves apjoms - 345 m3
Pieteicējs: SIA "Projektēšanas birojs ARHIS"

Ēka veidota kā izstieptas formas apjoms ar divslīpju siluetu. Stiklotās "garās" fasādes ieskauj jumts un gala sienas metāliski pelēka skārda apdarē. Būvapjoma ziemeļu stūris akcentēts ar dūmeni perforēta metāla čaulā. Perpendikulāri ēkai izbūvēta terase ar nelielu lapeni. Speciālos fasādes kronšteinos nostiprināts pītas linu auklas tīmeklis iezīmē ceļu vīteņaugu ekspansijai nākotnē. Būves struktūra veidota no iekštelpās eksponētiem metāla U profiliem, kas balsta koka konstrukcijas jumtu, betona pārsegumus un fiksē stikloto fasāžu sistēmu. Ģeotermiskais siltumsūknis nodrošina dzīvojamās zonas grīdu apsildi, saules kolektori atbalsta karstā ūdens sagatavošanu, un daudzie vēdlodziņi fasādēs kalpo nepieciešamajai gaisa apmaiņai. Mājas pirmajā stāvā atrodama dzīvojamā istaba ar virtuves nišu, izolēta guļamistaba, WC ar dušu un tehniskā telpa, kā arī neapkurināma saimniecības telpa ar atsevišķu ieeju no pagalma. Augšējā līmenī iekārtotas sešas, pēc nepieciešamības pārbīdāmas guļvietas un drēbju skapji. Iekštelpu dizainu nosaka izgaismotās ārsienu plaknes - līmēta koka režģi ar divu veidu polikarbonāta un stikla pakešu aizpildījumu. Tas baltos toņos ieturētajam interjeram dabiskā un neprognozējamā veidā ļauj iekrāsoties atbilstoši gadalaikiem un ikdienas laika apstākļiem. Gaišais plakņu krāsojums izteikti kontrastē ar brūni tonēto fasāžu konstrukciju un speciāli izgatavotajām mēbelēm.

 

{IMAGE NR=8}Daudzstāvu dzīvojamā ēka un tirdzniecības centrs
Adrese: Priedaines iela 20, Rīga
Autori: Arhitektu firma "KUBS" SIA, arhitekti: Zane Kalinka, Andris Kalinka, Juris Lauris
Pasūtītājs: SIA "Homburg Zolitude"
Projektēšanas laiks: 2009.-2010.gads ( I un II kārta )
Būvniecības laiks: 2010.-2011.gads ( I kārta )
Būvfirma: SIA "RE&RE"
Tehniski ekonomiskie rādītāji: kopējā I kārtas (Tirdzniecības centrs) platība: 5310 m2, kopējā II kārtas (Daudzstāvu dzīvojamā māja) platība: 10765 m2
Pieteicējs: Arhitektu firma "KUBS"

Ēka projektēta respektējot esošās Padomju laika "Zolitūde" mikrorajona apbūves principus. 12-stāvu dzīvojamās ēkas iedzīvotājiem paredzētā labiekārtotā teritorija izvietota uz piebūves – tirdzniecības centra jumta, kas projektēts kā papildus izmantojama teritorija - zemes līmeņa paaugstinājums, kas ar apzaļumotām nogāzēm saistīts ar zemes līmeni. Tālāk no dzīvojamās ēkas līmenis ir paaugstināts un, balstoties uz dzelzsbetona kolonām, veido tirdzniecības veikala ieejas fasādi. Realizēta būvobjekta I kārta – tirdzniecības centrs ar autostāvvietām un dzīvojamās ēkas 1. un 2. stāvs, un pazemes autostāvvieta zem tirdzniecības centra dzīvojamās ēkas iedzīvotājiem.2012.gadā plānota 2. kārtas - dzīvojamās ēkas 3. - 12 . stāva būvniecība.

 

{IMAGE NR=9}Rīgas Lutera draudzes centrs
Adrese: Torņakalna iela 3/5, Rīga, LV-1004
Autori: arhitekts Kristians Kolds, Dānija, SIA "Postformprojekts Rīga", arhitekti Ināra Miezīte, Mārcis Dejus
Pasūtītājs: Rīgas Lutera evaņģēliski luteriskā draudze
Projektēšanas laiks: 2003–2006
Būvniecības laiks: 2007–2011
Būvfirma: RBS SKALS
Tehniski ekonomiskie rādītāji: būvdarbu izmaksas - 1 200 000 Ls,
Pieteicējs: Rīgas Lutera evaņģēliski luteriskā draudze

2003. gadā starptautiskā arhitektu plenērā žūrija par labāko atzina dāņu arhitekta Kristiana Kolda piedāvājumu un, pateicoties daudzu cilvēku mīlestībai un dāsnumam, 2007. gada 9. decembrī tika ielikts Draudzes centra pamatakmens. Šobrīd par to vēsta grīdā iemūrēts vēstījums ar eņģeļa Gabriēla teiktajiem vārdiem: "Jo Dievam nekas nav neiespējams" (Lūkas ev. 1:37).
Jaunais Draudzes centrs atrodas netālu no baznīcas – Indriķa un Torņakalna ielas stūrī. Vienstāva ēkas apjoms veidots tā, lai tas pēc iespējas mazāk traucētu baznīcas uztverei. Ēkas jumts paslēpts aiz diezgan augsta monolīta dzelzsbetona parapeta, līdz ar to jaunbūves horizontālā līnija vēl vairāk izceļ baznīcas vertikalitāti un dominējošo lomu apkārtējā apbūvē. Draudzes centra fasādēs stiklotas virsmas mijas ar koka apdari – eļļotiem lapegles dēlīšiem. Kompozīcija veido interesantu plakņu tonālo un faktūras saspēli.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Fissman": Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai neesat apmeklējuši veikalu FISSMAN? Tad tagad ir īstais brīdis, jo FISSMAN sagatavojuši lieliskus pārsteigumus: Eco programmu. Nodod veikalā FISSMAN veco pannu vai katlu un pretī saņem 50% atlaidi jaunu iegādei. Svētkus gaidot, sagatavotas īpašas atlaides dažādiem produktiem līdz pat 50%.