Latvijas atkrastes vēja parka projektā ELWIND izraudzīts uzņēmums sadarbībai ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanā
Noslēdzoties atklātajam konkursam par ietekmes uz vidi novērtējuma (turpmāk – IVN) procesa nodrošināšanu Latvijas atkrastes vēja parka projektam ELWIND, izraudzīts partneris, kurš palīdzēs īstenot IVN procedūru.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (turpmāk – LIAA) rīkotajā konkursā tiesības veikt IVN procedūru ieguvis vides konsultāciju uzņēmums SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” kopā ar savu sadarbības partneri “Tetra Tech RPS Energy” (turpmāk – Izstrādātājs). SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” ir viens no lielākajiem Baltijas vides konsultāciju uzņēmumiem ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi nozarē, tostarp, ievērojamu pieredzi atjaunīgās enerģijas sektorā, kā arī ietekmes uz vidi novērtējuma procesos citiem liela mēroga attīstības projektiem. “Tetra Tech RPS Energy” ir vadošais konsultāciju un inženiertehnisko pakalpojumu sniedzējs atjaunojamās enerģijas projektiem visā pasaulē. Uzņēmumam ir plaša pieredze īpaši atkrastes vēja parku projektu vadībā un konsultācijās. Tas sniedz pilna cikla atbalstu – no sākotnējām vides un tehniskajām izpētēm līdz pat darbības uzsākšanai, ar mērķi nodrošināt ilgtspējīgu attīstību, līdz minimumam samazinot ietekmi uz vidi.
ELWIND projekta nodaļas vadītājs Jānis Ločmelis skaidro: “ELWIND projekta attīstīšana ir priekšnosacījums jaunas atkrastes vēja enerģijas nozares ienākšanai Latvijā, kas mums sniegs gan enerģētisko drošību un pašpietiekamību, gan zemākas elektroenerģijas cenas. Šis projekts palīdzēs attīstīties Latvijas ostām, piesaistot investīcijas un radot jaunas darba vietas, kas apkalpos ne tikai ELWIND projektu, bet arī kaimiņvalstu atkrastes vēja parkus. Kvalitatīvi veikts ietekmes uz vidi novērtējums sadarbībā ar SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” būs pirmais solis projekta īstenošanai.”
Noslēgtais līgums paredz, ka Izstrādātājs pārvaldīs ietekmes uz vidi novērtēšanas procesu, t.sk. izvērtēs un uzraudzīs apstākļus un riskus, kas varētu kavēt IVN procesu vai to negatīvi ietekmēt, nodrošinās komunikāciju un sadarbību ar visām IVN procesā iesaistītajām pusēm. Izstrādātājs, cita starpā, iesaistīsies arī IVN pētījumu koordinēšanā, konsultēs par nepieciešamajiem papildu pētījumiem IVN programmas izpildei, organizēs vairākas sabiedriskās apspriešanas, kā arī informēs sabiedrību par aktualitātēm un apkopos vietējās kopienas un iesaistīto institūciju ierosinājumus. Darbi noslēgsies ar IVN ziņojuma izstrādi un ar to saistīto procedūru nodrošināšanu. Izstrādātājs būs atbildīgs arī par pārrobežu ietekmes novērtējuma procesu, informējot un konsultējoties ar valstīm, kuras paredzētā darbība var ietekmēt.
SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” vecākais konsultants Oskars Beikulis pauž gandarījumu par iespēju veikt IVN procesu Latvijas pirmajam atkrastes vēja parkam, vienlaikus norādot uz to, ka process kopumā būs izaicinošs: “Ņemot vērā, ka Latvijā pieredzes atkrastes vēja enerģētikas jomā faktiski nav, jau domājot par dalību konkursā, bija skaidrs, ka bez šajā jomā pieredzējušu speciālistu piesaistes neiztikt. Šobrīd mums ir izdevies apvienot starptautisko pieredzi atkrastes vēja parku attīstības jomā ar vietējo procesu un normatīvo regulējumu pārzināšanu. Vienlaikus apzināmies, ka šajā projektā ļoti liela nozīme būs procesa un vērtējumu atklātībai, kā arī efektīvai un jēgpilnai sabiedrības līdzdalībai.”
Noslēgtā līguma izmaksas ir 521 540 eiro bez PVN, un tas 50% apmērā tiek līdzfinansēts no Eiropas Infrastruktūras Savienošanas Instrumenta (CEF, no angļu val. – Connecting Europe Facility) līdzekļiem.
Par ELWIND
ELWIND ir Latvijas un Igaunijas pārrobežu projekts atkrastes jūras vēja parka būvniecībai Baltijas jūrā. Tas ir vērienīgs un videi draudzīgs atjaunīgās enerģijas projekts ar abu parku kopējo jaudu līdz 2 GW, kas palielinās reģiona enerģētisko neatkarību un drošību un saglabās saprātīgas enerģijas cenas, tādējādi samazinot izmaksas uzņēmumiem un mājsaimniecībām. Turklāt tas radīs jaunas biznesa iespējas. ELWIND palīdzēs aizpildīt plaisu vietējā liela mēroga atjaunīgās enerģijas ražošanā un veicināt labāku atvērtā enerģijas tirgus darbību. Plānots, ka atkrastes vēja parks tiks uzbūvēts un uzsāks savu darbību līdz 2035. gadam.
ELWIND projekta priekšattīstīšanas darbi beigsies 2028. gadā ar plānoto izsoli, kurā atkrastes vēja teritorijas izmantošanas tiesības tiks nodotas kvalificētam attīstītājam. ELWIND projektu īsteno Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Igaunijas Vides investīciju centrs (KIK) sadarbībā ar Latvijas Republikas Ekonomikas ministriju un Igaunijas Klimata ministriju.