Latvijas izglītības sistēma nespēj sagatavot pietiekami kompetentus būvspeciālistus
2014.gada 25.novembrī notika Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes sēde, kurā piedalījās arī Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācijas valdes (LBPA) priekšsēdētāja, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvmehānikas katedras vadītāja, docente Līga Gaile, kas klātesošos iepazīstināja ar būvniecību saistītajiem speciālajiem priekšmetiem RTU Celtniecības fakultātes apmācību programmās un LBPA pētījumu par būvkonstrukciju projektētāju sertificēšanas situāciju Latvijā.
Dr.Sc.ing. Līga Gaile norādīja, ka esošā Latvijas izglītības sistēma sagatavo speciālistus ar būvinženiera kvalifikāciju, kas nav pietiekama, lai būvspeciālists ar šādu kvalifikāciju varētu projektēt būvkonstrukcijas. Viņa pastāstīja, ka Latvijas augstskolu (RTU un LLU) sagatavotie būvinženieri mācību procesā neapgūst pietiekamā apjomā teorētisko mehāniku, materiālu pretestību, būvmehāniku un būvkonstrukcijas, un, lai gan Latvijas augstskolu izglītība nodrošina, iespējams, pietiekamu iepriekšminēto zināšanu līmeni būvdarbu vadītājiem, bet tā pēc būtības nenodrošina nepieciešamās zināšanas būvkonstrukciju projektēšanai. Iepazīstinot ar LBPA pētījumu, kurā LBPA analizējusi drošības riskus sabiedrībai, ko var izraisīt nepietiekami kvalificēti būvspeciālisti, Līga Gaile norādīja, ka būvkonstrukciju projektētāju sertificēšanai ir jābūt atšķirīgai no citu būvspeciālistu sertificēšanas sistēmas. Viņa klātesošos informēja, ka LBPA uzskata, ka būvkonstrukciju projektētājiem var tikt saglabātas prasības attiecībā uz akadēmisko izglītību, bet pirms sertificēšanas jāveic projektēšanai nepieciešamo zināšanu pārbaude.
Tāpat LBPA valdes priekšsēdētāja pastāstīja par problēmām, kas saistītas ar konstruktīvās daļas un galveno mezglu noformēšanu, uzsverot, ka spēkā esošā likumdošana vēl arvien nenosaka konkrētas prasības risinājumu detalizācijai un arī aprēķina atskaites noformēšanai. Ja sertifikācijai projektu materiāli tiek iesniegti zemā tehniskā līmenī, visbiežāk nav iespējams iebilst, jo nav konkrētu prasību, uz ko atsaukties. Kā risinājumu Līga Gaile piedāvāja par sākotnējo kritēriju izvirzīt LBPA izstrādāto profesionālo standartu, jo alternatīvi šāda veida standarti neeksistē. Proti, patlaban izdotie būvkonstrukciju projektēšanas sertifikāti turpmāk varētu atļaut 1. un 2. grupas ēku konstrukciju projektēšanu, bet 3. grupas ēku būvkonstrukciju projektēšanai būtu nepieciešams izdot sertifikātus, pamatojoties uz sākotnēju zināšanu pārbaudi un detalizētu sertifikācijai iesniegto būvprojektu un aprēķinu izvērtējumu. Viņa norādīja, ka būtu jādomā arī par papildu prasībām jaunizdodamajiem sertifikātiem 2. grupas ēku konstrukciju projektēšanai.
LBS valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume sēdes dalībniekus iepazīstināja ar LBS valdes pieņemto lēmumu izpildi, kā arī ar tikšanos ar jauno Ekonomikas ministri Danu Reiznieci Ozolu.
LBS Valdes sēdē tika apstiprināts arī Latvijas Būvinženieru savienības Būvniecības speciālistu sertificēšanas institūcijas (LBS BSSI) padomes un shēmas komitejas sastāvs. Par LBS BSSI padomes priekšsēdētāju tika ievēlēta LBS valdes locekle Vija Gēme, par priekšsēdētājas vietnieku – LBS valdes loceklis Leonīds Jākobsons, savukārt, par LBS BSSI shēmas komitejas priekšsēdētāju – LBS valdes loceklis Alberts Krols, par priekšsēdētāja vietnieci – LBS valdes priekšsēdētāja vietniece Helēna Endriksone.
LBS valde lēma par izmaiņām LBS BSSI Kvalitātes rokasgrāmatā un LBS BSSI eksāmenu biļešu sagatavošanas gaitu un realizētajiem principiem.
Avots: http://www.buvinzenierusavieniba.lv
Foto: Mārtiņš Plūme/LETA.