Latvijas lielākā saules elektrostacija apgādās 5860 mājsaimniecības Ādažu novadā
"Merito Partners" investīciju fonds kopā ar atjaunīgās enerģijas projektu attīstītāju "Saules Energy" šodien Ādažu novadā atklājuši “Carnikavas SES”, kas ir lielākā saules elektrostacija Latvijā. Projektā investēti astoņi miljoni eiro pašmāju kapitāla un "Swedbank" finansējuma. Carnikavas SES jauda ir 12 MW, un tā gadā saražos vairāk nekā 12 300 MWh elektrības, kas atbilst 5860 mājsaimniecību elektrības patēriņam.
Jaunatklātā SES atrodas Ādažu novada Carnikavas pagastā, un tās teritorijā 11,7 hektāru platībā izvietoti 22 300 saules paneļu.
Atklājot Carnikavas SES, Saeimas priekšsēdētājas biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica uzsvēra: “Ar katru Latvijā saražoto elektrības kilovatu mēs visi kļūstam aizsargātāki, ekonomiski spējīgāki un pats svarīgākais – neatkarīgāki. Ādažu novadā saules elektrostacijas izbūve ir plats solis tuvāk novada un Latvijas enerģētiskajai neatkarībai. No zaļās infrastruktūras objektu attīstības ieguvēji ir gan vietējie iedzīvotāji, gan uzņēmumi. Pateicos investoriem par iniciatīvu un ieguldījumu un aicinu aktīvi sadarboties, ar Latvijas zinātniekiem kopā radot inovatīvas tehnoloģijas, kas ļautu pilnvērtīgi izmantot saražoto atjaunojamo enerģiju.”
Carnikavas SES īpašnieks ir pašmāju investīciju fonds "Merito Sustainable Energy Fund I", lielākais saules elektrostaciju operators Latvijā, kas ieceres īstenošanai piesaistījis pieredzējušus ekspertus no uzņēmuma "Saules Energy". Fonds šogad jau ir realizējis trīs jaunu SES izbūvi Zilupē, Brenguļos un Inčukalnā ar kopējo jaudu 12,9 MW. Līdz šī gada nogalei plānots izbūvēt arī “Kalkūnes SES” Augšdaugavas novadā, un vēl trīs elektrostaciju projekti tiks īstenoti 2024. gadā. Astoņas jaunās SES kopumā gadā saražos vismaz 70 000 MWh elektrības, ar zaļo enerģiju apgādājot vairāk nekā 35 000 mājsaimniecību visā Latvijā.
“Merito” fonda saules elektrostacijas Carnikavā un citviet Latvijas teritorijā tiek attīstītas ar pieslēgumu sadales tīklu infrastruktūrai, tādējādi elektroenerģijas ražošana notiek tuvu tās patērētājiem – reģionālo pilsētu iedzīvotājiem un uzņēmumiem.
"Ādažu novads ir starp pirmajiem Latvijā, kur videi draudzīgu elektroenerģiju ražo industriāla mēroga saules elektrostacija. Kopīgā darbā mums ir jāsasniedz ambiciozs mērķis – valstī jāpalielina atjaunīgas elektroenerģijas īpatsvars līdz 2030. gadam, lai tā sastādītu ne mazāk kā 70%. Ilgtspējīga energoresursu ieguve spēj nodrošināt zaļās un izdevīgākas elektroenerģijas pieejamību un stabilu tās patēriņu, vienlaikus spēcinot Latvijas enerģētisko drošību. Katrs projekts, kas tiek īstenots, lai arvien tuvinātu mūsu valsti videi draudzīgākai un klimatneitrālai politikai, kalpo par pozitīvu piemēru mūsu sabiedrībai," norāda klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Mikus Janvars, "Merito Partners" līdzdibinātājs un vadošais partneris: "Carnikavas SES izveidē investēti astoņi miljoni eiro – 63 Latvijas investoru ieguldījums un "Swedbank" aizdevums 4,5 miljonu eiro apmērā. "Merito Sustainable Energy Fund I" kopumā zaļās infrastruktūras projektā – astoņu saules elektrostaciju izbūvē Latvijas reģionos – investē 50 miljonus eiro. Tas ir ieguldījums Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanā, kurā saredzam arī būtisku atdeves potenciālu."
Carnikavas SES projekta ģenerāluzņēmējs ir Latvijas uzņēmums "KL Systems" ar 12 gadu pieredzi industriālo saules parku būvniecībā Eiropā un citviet pasaulē. Carnikavas SES būvniecības procesā un tās darbības laikā liela uzmanība pievērsta vides aizsardzībai un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai. Piemēram, elektrostacijas teritorijas žogs ir pacelts, lai mazāki dzīvnieki un abinieki var brīvi iekļūt teritorijā, tajā atrodas arī īpaši veidotas mājvietas abiniekiem un citiem dzīvniekiem. Projekta īstenotāji aicina vietējos saimniekus uz sadarbību, lai nākamgad SES teritorijas pļavu izmantotu bišu saimju un aitu ganāmpulku vajadzībām.