"Latvijas Valsts ceļi" par 242 000 eiro iegādājušies grunts penetrācijas radaru
VAS "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) par 242 000 eiro no Somijas uzņēmuma "Roadscanners OY" iegādājusies jaunu autoceļu apsekošanas ierīci - grunts penetrācijas radaru un lāzerskenēšanas iekārtu, kas ļaus ievērojami labāk novērtēt ceļu stāvokli un būtiski uzlabot projektēšanas kvalitāti, iekārtas prezentācijā sacīja LVC Autoceļu kompetences centra direktors Vladimirs Akimovs.
Grunts penetrācijas radars un 3D lāzerskenēšanas iekārta "Road Doctor Survey Van" (RDSV) ir kompleksa un modulāra ceļu apsekošanas sistēma, tā patlaban ir viena no modernākajām ceļu apsekošanas sistēmām Eiropā.
Ar iekārtas palīdzību iespējams novērtēt ceļa tehnisko stāvokli - iegūt telpisku ceļa un tam pieguļošās teritorijas attēlu, ceļa seguma ģeometriju, izmērīt rišu dziļumu un konfigurāciju, saņemt informāciju par ceļa segu veidojošo konstruktīvo kārtu biezumu.
"Kvalitātei ceļu būvē pēdējos gados pievēršam īpašu uzmanību, tāpēc Satiksmes ministrija savulaik piešķīra līdzekļus ceļu laboratorijas attīstībai un Autoceļu kompetences centra izveidei. Uzstājam uz rūpīgām pārbaudēm, tāpēc specifikācijās ļoti precīzi tiek norādītas kvalitātes prasības. Ar jauno iekārtu varēsim prasīt vēl lielāku precizitāti arī no projektētājiem," uzsvēra satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V).
LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange norādīja, ka radara sniegtā informācija būs noderīga ne tikai ceļu tīkla vai atsevišķu tā posmu stāvokļa novērtēšanai, to paredzēts izmantot kā izejas datus ceļu posmu pārbūves projektiem un nodot projektēšanas firmām līdz ar projektēšanas darba uzdevumiem.
Lai gan visu ar iekārtu iegūto informāciju iespējams apskatīt kā atsevišķas komponentes, lielākais pienesums, ko RDSV sniedz ceļu tīkla pārvaldītājam, ir iespēja redzēt un analizēt kopsakarības - to ļauj paveikt datorprogramma "Road Doctor", kas ir RDSV kodols, skaidroja Akimovs.
Tāpat nākotnē iespējams paplašināt RDSV tehnisko kapacitāti - pieslēdzot termokameru, kas ļautu vēl plašāk analizēt ceļu seguma stāvokli, piemēram, identificējot ar aci neredzamās, bet segumā esošās plaisas.
Foto: LETA