LBPA: Latvijā būvinženiera kvalifikācija nav pietiekama, lai varētu projektēt būvkonstrukcijas
Mācību process
Esošā Latvijas izglītības sistēma sagatavo speciālistus ar būvinženiera kvalifikāciju, kas nav pietiekama, lai būvspeciālists ar šādu kvalifikāciju varētu projektēt būvkonstrukcijas. Latvijas augstskolu (RTU un LLU) sagatavotie būvinženieri mācību procesā neapgūst pietiekamā apjomā teorētisko mehāniku, materiālu pretestību, būvmehāniku un būvkonstrukcijas. Latvijas augstskolu izglītība nodrošina, iespējams, pietiekamu iepriekšminēto zināšanu līmeni būvdarbu vadītājiem, bet tā pēc būtības nenodrošina nepieciešamās zināšanas būvkonstrukciju projektēšanai.
Analizējot drošības riskus sabiedrībai, ko var izraisīt nepietiekami kvalificēti būvspeciālisti, uzskatām, ka būvkonstrukciju projektētāju sertificēšanai ir jābūt atšķirīgai no citu būvspeciālistu sertificēšanas sistēmas.
Par atskaiti nepieciešamajam zināšanu līmenim sākotnēji var uzskatīt PSRS laiku inženiera celtnieka studiju apjomu, kas nodrošināja kvalificētu būvkonstrukciju projektētāju sagatavošanu.
Būvniecības fakultātes atsevišķas studiju programmas piedāvā speckursus būvmehānikā un būvkonstrukcijās, bet šie kursi galvenokārt ir izvēles priekšmeti, kuri nav obligāti jāapgūst diploma iegūšanai, un arī to apjoms ir nepietiekams.
Uzskatām, ka būvkonstrukciju projektētājiem var tikt saglabātas prasības attiecībā uz akadēmisko izglītību, bet pirms sertificēšanas jāveic projektēšanai nepieciešamo zināšanu pārbaude. Līdzīga sistēma ir Lielbritānijā.
Uzskatām, ka šāda sākotnējo zināšanu pārbaude šā brīža Latvijas situācijā ir obligāta sabiedrības drošības interesēs.
Iepriekšminēto Latvijas izglītības sistēmas nepilnību novēršana ir darbietilpīgs process un nav veicams sabiedriskā kārtā. Nepieciešams vienoties ar valsts pārvaldes institūcijām par finansējuma atrašanu eksāmena teorētisko jautājumu, praktisko uzdevumu un atbilžu sagatavošanai. Jāņem vērā, ka tas ekspertu grupai ir vairāku mēnešu darbs. Nepieciešams vienoties par ekspertu grupas izveidi eksāmena materiālu sagatavošanā, kā arī to recenzēšanā.
Konstruktīvās daļas un galveno mezglu noformēšana
Spēkā esošā likumdošana vēl arvien nenosaka konkrētas prasības risinājumu detalizācijai un arī aprēķina atskaites noformēšanai. Ja sertifikācijai projektu materiāli tiek iesniegti zemā tehniskā līmenī, visbiežāk nav iespējams iebilst, jo nav konkrētu prasību, uz ko atsaukties. Jau iepriekš esam rekomendējuši par sākotnējo kritēriju izvirzīt LBPA izstrādāto profesionālo standartu, jo alternatīvi šāda veida standarti neeksistē.
Patlaban izdotie būvkonstrukciju projektēšanas sertifikāti turpmāk varētu atļaut 1. un 2. grupas ēku konstrukciju projektēšanu, bet 3. grupas ēku būvkonstrukciju projektēšanai nepieciešams izdot sertifikātus, pamatojoties uz sākotnēju zināšanu pārbaudi un detalizētu sertifikācijai iesniegto būvprojektu un aprēķinu izvērtējumu. Jādomā arī par papildu prasībām jaunizdodamajiem sertifikātiem 2. grupas ēku konstrukciju projektēšanai, par to varētu sākt runāt pēc 3. grupas ēku būvkonstrukciju projektēšanas sertifikācijas sakārtošanas.
LBPA nav gatavi apņemties nodrošināt sertificēšanai iesniegto projektu izvērtēšanu (organizācija nav izvirzījusi tādu mērķi, turklāt mums nav pieejami tehniskie un materiālie resursi tik liela apjoma darbiem), taču mēs labprāt sniegsim maksimālu palīdzību šā jautājuma sakārtošanā, tostarp rekomendēsim šim darbam attiecīga līmeņa speciālistus.
Prioritāte ir vienošanās par prasībām ekspertējamam apjomam, un to vēlams izstrādāt kopīgi ar eksāmena materiālu sagatavošanu.
Ša darba apmaksa sabiedrības drošības interesēs arī būtu veicama no valsts budžeta līdzekļiem, ja nav iespējams atrast citus finansēšanas avotus. Tas ir augsti kvalificēts un laikietilpīgs darbs, kura prognozējamās izmaksas nav iespējams nosegt ar ieņēmumiem no sertificējamām personām.
Provizoriski būtu jārēķinās ar 50 eiro plus PVN par eksperta stundas apmaksu. Ekspertīze un ar to saistītie darbi nekaunīgākam pretendentam var būt līdz pat 80 eksperta darba stundām, jo eksperta pienākums ir pamatot atteikto pozitīvo slēdzienu.
Esam gatavi piedalīties uzdevuma sagatavošanā iepriekš aprakstītajam ekspertu grupas darbam, dot recenziju par ekspertu grupas sagatavotajiem eksāmenu materiāliem un prasībām ekspertējamam apjomam kvalitatīvas sertificēšanas sistēmas izveides gadījumā.
Līga Gaile, LBPA valdes priekšsēdētāja
Normunds Tirāns
Leonīds Pakrastiņš
Mārīte Šperberga,
Žurnāla "Būvinženieris" galvenā redaktore
Foto: Stock.XCHNG.